Erdőben, dombokon kerekeztek

2014.08.04 - 08:05

Először rendeztek hegyikerékpáros-versenyt megyénkben, a szombati megmérettetés helyszíne a szatmárhegyi erdő volt. Két kategóriában mintegy száz kerékpáros állt rajthoz.

Mintegy száz kerékpáros lepte el szombat reggeltől délutánig a Szatmárhegytől Meddes felé vezető út jobb oldalán elterülő erdős részt, az egykori erdészház mellett felállított sátorból pedig dübörgő rockzenére melegíthettek a résztvevők a megyénkben először megszervezett hegyikerékpáros-verseny rajtjára. A bő egy hónapja alakult Pro Racers klub által rendezett viadalon az XCO Race és a Family Race kategóriában rajtoltak el a sportág szerelmesei, akiknek többsége csak hobbiból indult el, viszont saját magának bizonyított, hogy versenykörülmények között is le tudja gyűrni a nehézségeket. Ezt először a családoknak kellett megtenniük, nekik egy laza 3 kilométeres szakaszt jelöltek ki, melyen végigment a részt vevő kilenc család apraja-nagyja, a kisebbek a pótülésen élvezhették az erdő hűvösét.

Az XCO kategóriában három korosztályban álltak rajthoz az indulók, így a 14–18, a 18–35 és a 35 éven felüliek álltak rajthoz, hogy teljesítsék a 4 kilométeres pályát, 4–6 alkalommal. Megtekintve a pálya egy részét, és elnézve a versenyzőket tekerés közben, gyanítani lehetett, hogy bizony nem egy leányálom itt végigmenni, a meredekebb részeket, legyen az lejtő vagy emelkedő, egyesek csak a járgány mellett tették meg két lábon. De végül mindenki célba ért, még ha körhátránnyal is, s tulajdonképpen ez volt a legfontosabb.

A szatmáriak mellett érkeztek kerékpárosok Nagyváradról, Zilahról és Kapnikbányáról is, ők meg is nyerték kategóriájukat. Születtek azonban szatmári sikerek is, így a 35 éven felüliek korosztályában Jeromos Péter volt a leggyorsabb, aki eddig inkább mint harcművész volt ismert szatmári sportberkekben. „Hobbi szinten azonban már mintegy 20 éve túrázgatunk biciklivel, de tavalytól már indulok az amatőr országos triatlon bajnokságban is, ahol a kerékpáros szám krossz jellegű, tehát nem ismeretlen ez a szakág. Minden elismerésem a szervezőké, kiváló munkát végeztek a pálya kijelölésekor, voltak nehezebb és könnyebb szakaszok is” — nyilatkozta Jeromos, akinek felesége, Andrea a szintén 35 év feletti korosztályban a második helyen zárt első ilyen versenyén, így mindketten dobogós helyezésekkel ünnepelhették meg éppen a verseny napján 11. házassági évfordulójukat.

A díjátadó ünnepségen a dobogósok mellett díjazták a legfiatalabb és a legidősebb résztvevőt is, előbbinek a másfél-két év körüli Szodoray Parádi Apor bizonyult, aki még édesanyja ölében vette át az oklevelet, vagyis inkább tiltakozott ellene, láthatóan nem értette, mi is ez a nagy felhajtás körülötte. Legidősebb indulóként Sipos Tibor kapott oklevelet, aki deres halántékkal is legyűrte a kilométereket.

A verseny után a szervező Pro Racers elnöke, Cristian Pop elmondta, hogy sikeresnek mondható a viadal, a részvétel várakozáson felüli volt. „Kezdésnek a terep nem volt nagyon nehéz, inkább szépnek nevezném. Mindenképpen szeretnénk hagyományt teremteni ebből, Szatmárhegy környékén vannak még más helyek is, ahol meg lehet rendezni egy-egy versenyt. Én kellemesen meglepődtem, hogy milyen sokan ajánlották fel segítségüket a verseny szervezése során. Sok résztvevőnek ez volt az első ilyen megmérettetése, és biztos vagyok benne, hogy a következőkön is indulni fognak” — nyilatkozta Cristian Pop, aki 5 éve űzi a sportágat, és azóta több országos versenyen is rajthoz állt.

Eredmények

Family Race: 1. Miclăuş család, 2. Márk Nagy család, 3. Sike család. XCO Race, 14-18 évesek, lányok: 1. Bota Naomi (Kapnikbánya), 2. Pallai Dorottya. Fiúk: Fábián Krisztián (Nagybánya), 2. Krutinecz Brandon, 3. Cristian Sipos.

18-35 évesek, nők: 1. Ingrid Olariu, 2. Durkovics Andrea, 3. Anca Dogariu. Férfiak: 1. Demeter István (Nagyvárad), 2. Marius Tarle, 3. David Roşca.

35 éven felüliek: 1. Lăpuşte Adela, 2. Jeromos Andrea, 3. Achim Natalia. Férfiak: 1. Jeromos Péter, 2. Vancza József, 3. Fórizs József.