A kaotikus Magyar Nagydíj, illetve négy hét szünet után ezen a hétvégén ismét autóba ülnek a Forma–1-es pilóták, hogy megküzdjenek a világbajnoki pontokért az egyik legszebb helyszínen és legélvezetesebb pályán, a belgiumi Spa–Francorchamps-ban.
Véget ért a négyhetes nyári szünet a Forma–1-ben, a mezőny kedvenc pályáján megkezdődik a 2015-ös idény második félideje. Az élvezetes kanyarokkal tűzdelt Spában mindenki szerint óriási élmény versenyezni, és a pilóták alig várják, hogy a kaotikus Magyar Nagydíj után ismét autóba ülhessenek.
A Belga Nagydíj helyszínén minden megvan, ami klasszikussá tehet egy Forma–1-es pályát: gazdag történelem, szédítő tempó, izgalmas kanyarok, lelkes rajongok és a versenyeket gyakran kiszámíthatatlanná tevő változékony időjárás.
Az utóbbi években a szokásosnál is nagyobb várakozás előzi meg a 2015-ös Belga Nagydíjat, hiszen a magyar futam után négyhetes nyári szünetet iktattak be, amely során két hétig még a gyárakban sem volt szabad dolgozni. A csapatok így kipihenten, de versenyzésre éhesen várják a spái versenyt, a furcsa eredménnyel zárult Magyar Nagydíj után ráadásul sokan javítanának a mérlegükön.
„Jól jött ez a szünet, hiszen végre volt időnk pihenni, edzeni és feltöltődni” — mondta a hungaroringi versenyről egy 6. hellyel távozó brit Lewis Hamilton (Mercedes GP).
A 30. Magyar Nagydíj után a belgák is kerek évfordulót ünnepelhetnek, hiszen a Forma–1 1950-es indulása óta az idei lesz a 60. versenyük. Belgiumba már a Forma–1 első évében is ellátogatott a mezőny, a verseny azonban különböző okok miatt hatszor kimaradt a naptárból, legutóbb 2006-ban.
Maga a Belga Nagydíj viszont a Forma–1-nél is régebbi múltra tekinthet vissza: először 1925-ben rendeztek versenyt Spa–Franchorchamps környékén. Eleinte még a közutakon zajlottak a futamok, és a 14 és fél kilométer hosszú pálya három települést, Franchorchamps–t, Malmedyt és Stavelot–t kötött össze — az utóbbi kettő nevét még most is kanyarok őrzik. Spát ekkor már a világ egyik leggyorsabb, és egyben legveszélyesebb pályájaként emlegették, az egyre gyorsabb autókkal pedig a balesetek is súlyos következményekkel jártak. Az 1960-as Belga Nagydíj különösen tragikusnak bizonyult: az edzéseken Stirling Moss és Mike Taylor szenvedett súlyos sérüléseket, a versenyen pedig két pilóta, Chris Bristow és Alan Stacey is életét vesztette.
A következő években is egymást követték a súlyos balesetek, és a biztonsági szempontból elavult pályát a pilóták is kritizálták. Ezért több évre kimaradt a versenynaptárból a belga futam, majd 1983-ban tért vissza a mezőny a teljesen átalakított, 7 kilométeresre rövidített spái pályára, amely még így is a bajnokság egyik leggyorsabb helyszíne volt, de a modern biztonsági előírásoknak is megfelelt. A vonalvezetés azóta kisebb módosításoktól eltekintve lényegében változatlan maradt.
Így már senki sem kritizálja Spát, sőt, a Forma–1 leghosszabb pályájáról az összes versenyző rajongva beszél. A pályán 19 kanyar van, és ezek között csak elvétve találunk lassú tempójú fordítót, mint az 1-es számmal jelölt La Source-t, vagy a pálya végén található, Buszmegálló néven emlegetett sikánt.
A leghíresebb, és a pilóták által leginkább kedvelt kanyarkombináció az Eau Rouge, amely a 12 százalékos emelkedőjével különleges élményt nyújt a versenyzőknek.
A Lotus helyettes csapatfőnöke, Federico Gastaldi úgy gondolja, Spa egy olyan pálya, ahol kívülről is rendkívül élvezetes nézni az autókat. „Spa a versenyzők elé állított kihívásról szól. Nézni is fantasztikus, ahogy megtámadják az Eau Rouge-hoz vagy a Pouhonhoz hasonló kanyarokat — nyilatkozta. — Elképesztő élmény lehet végigszáguldani ezen az erdei hullámvasúton, a szintemelkedések ráadásul az egész F1 változatosságát jelképezik.”
Szinte az egész kör gyors és közepes fordulókból épül fel, és egyenes szakaszokból sincs hiány, ezért ez előző versennyel ellentétben itt fontos a motorerő és a végsebesség. Az egyeneseknek köszönhetően egyébként a pálya 70 százaléka padlógázos, és a legnagyobb tempót – mintegy 325 km/h-t – a Les Combes kanyarkombináció előtt érik el a versenyzők.
A fékekkel viszont kíméletes a pálya, a hosszú kör során mindössze kilencszer kell fékezni. A mérnökök egy speciális, kis légellenállású csomaggal készülnek a hétvégére, hogy az egyenesekben minél kevesebb időt veszítsenek az autók. A beállítások terén azonban egy dilemmával szembesülnek: el kell dönteniük, hogy nagyobb leszorítóerőt szeretnének-e elérni, amitől a kanyargósabb középső szektorban juthatnak előnyhöz, vagy pedig az egyenesekben helyezik a nagyobb végsebességre a hangsúlyt.
Borítsuk a taktikát
Természetesen a spái erdőben is bármikor a feje tetejére állíthatja az összes taktikát az időjárás. Teljesen mindegy, éppen milyen idő van Spában, mindenkinek fel kell rá készülnie, hogy fél órával később akár teljesen más körülmények uralkodhatnak az Ardennek hegyei között. Az évtizedek során számos versenyt tett izgalmasabbá a hirtelen lezúduló eső, és gyakran az is megnehezíti a pilóták és a különböző stratégiákkal próbálkozó mérnökök dolgát, hogy a pálya egyes kanyarjaiban már áll a víz, miközben a többi szakaszon még süt a nap. Ami az idei versenyhétvégét illeti, elsősorban szombatra jósolnak esőt, de vasárnap is lehet zivatarokra számítani.
A Safety Car megjelenésével is számolni kell a nagy tempójú kanyarokban bekövetkezett ütközések miatt is. A korábbi versenyek statisztikái alapján 80 százalék az esélye annak, hogy legalább egyszer az idei futamon is a pályára küldik a biztonsági autót.
Noha a spái pálya teljesen más jellegű, mint a Hungaroring, a Pirelli Belgiumba is a közepes és lágy keverékű abroncsokat viszi el. „A magyar pálya szűk és kanyargós, Spában viszont szélesebb terek és padlógázos szakaszok vannak, mégis ugyanazokat a keverékeket választottuk — magyarázta Paul Hembery, a gyártó sportigazgatója. — Minden irányból óriási terhelés éri az abroncsokat, a hőmérséklet viszont alacsonyabb szokott lenni, ezért a teljesítményt és a tartósságot figyelembe véve a közepes és lágy gumik jelentik a legjobb kompromisszumot.”
A tavalyi versenyen a kétkiállásos taktika bizonyult a legnépszerűbbnek, Daniel Ricciardo is ilyen stratégiával biztosította be zsinórban második győzelmét. Ha az időjárás nem szól közbe, a Pirelli szerint az idén is két kerékcsere mellett dönthet a csapatok többsége.
Közvetítés
Forma–1-es világbajnokság, 11. futam, belga Nagydíj, Spa–Francorchamps, szombat: 15 óra, időmérő edzés (Dolce Sport, RTL Televizion, M4 Sport). Vasárnap: 15 óra, verseny (Dolce Sport, RTL Televizion, M4 Sport).
A vb állása
Pilóták
1
Lewis Hamilton
brit, Mercedes
202
2
Nico Rosberg
német, Mercedes
181
3
Sebastian Vettel
német, Scuderia Ferrari
160
4
Valtteri Bottas
finn, Williams
77
5
Kimi Räikkönen
finn, Scuderia Ferrari
76
6
Felipe Massa
brazil, Williams
74
7
Daniel Ricciardo
ausztrál, Red Bull Racing
51
8
Danyiil Kvjat
orosz, Red Bull Racing
45
9
Nico Hülkenberg
német, Force India
24
10
Romain Grosjean
francia, Lotus
23
11
Max Verstappen
holland, Scuderia Toro Rosso
22
12
Felipe Nasr
brazil, Sauber
16
13
Sergio Pérez
mexikói, Force India
15
14
Pastor Maldonado
venezuelai, Lotus
12
15
Fernando Alonso
spanyol, McLaren–Honda
11
16
Carlos Sainz Jr.
spanyol, Scuderia Toro Rosso
9
17
Marcus Ericsson
svéd, Sauber
6
18
Jenson Button
brit, McLaren–Honda
6
Csapatok
1
Mercedes GP
383
2
Scuderia Ferrari
236
3
Williams
151
4
Red Bull Racing
96
5
Force India
39
6
Lotus
35
7
Scuderia Toro Rosso
31
8
Sauber
22
9
McLaren–Honda
17