Szatmárnémeti

Érdemes kipróbálni a „hurcizást”

Fotó: www.jozanek.cz
2021.10.07 - 11:59
„Hordozom a reményt!” — ez az idei jelszava az ezen a héten zajló Nemzetközi Babahordozási Hétnek. Kutatások kimutatták, hogy minél többet hordoznak egy babát, annál kevesebbet sír, emlékeztetnek a babahordozás előnyeit népszerűsítő szakemberek.

Az idei esztendőben az online térben tart fotós kihívást a szatmári babahordozó klub (Babywearing Satu Mare), a Nemzetközi Babahordozási Hét alkalmából mindennap különböző élethelyzetekben — például őszi séta vagy egy meséskönyv olvasása közben — készült fényképeket vár az apróságaikat hordozó tagoktól, a résztvevők között pedig meglepetéseket sorsolnak ki, ugyanakkor egy szűk körű, szabadtéri kis találkozót is szerveztek keddre Szatmárnémeti új központjába, a jeles hétre irányítva a figyelmet.

A hordozás öröm és egy életre szóló ajándék mamának és babának egyaránt — vallják az anyukák, akik legcsodásabb „reményüket” hordozzák nap mint nap. A babák számára az egyik legfontosabb a testkontaktus, hiszen ez megadja nekik azt a biztonságot, amire az egészséges fejlődésükhöz szükségük van, a helyes hordozás pedig ebben sokat segít.

Azok a szülők, akik kipróbálták már a babahordozást, egyöntetűen állítják: a „hurcizás” öröm a kicsinek és hordozójának egyaránt. Amellett, hogy a szülőnek „szabad” marad a keze, így sokkal könnyebben el lehet látni a ház körüli teendőket, el lehet szaladni egy gyors vásárlásra vagy akár a postára, a piciknek megadja azt a testkontaktust, közelséget és biztonságot, amire az egészséges fejlődésükhöz szükségük van.

Sok előnye van

Kutatások kimutatták, hogy minél többet hordoznak egy babát, annál kevesebbet sír. Egy észak-amerikai tanulmány leírása szerint azok a csecsemők, akiket legalább 3 órával többet hordoztak, 43 százalékkal kevesebbet sírtak a nem hordozott csoportnál, az esti sírások esetében 51 százalék volt ez az arány. A hordozás különösen nagy segítség a hasfájós babáknál, akiket a folyamatos közelség megnyugtat; a függőleges tartás pedig segíti az emésztésüket. Azonban a nyugodt, kiegyensúlyozott csecsemők számára is elengedhetetlen a biztonságérzet, a szülő közelsége. A hordozott babák általánosságban nyugodtabbak, hiszen a hordozás segít az alapvető szükségleteik kielégítésében.

A babahordozás a tanulást is segíti, hiszen a hordozott babák közvetlenül részt vesznek a hordozó személy világában, közelről figyelhetik, mi történik körülöttük. A baba azt látja, amit az anyukája vagy apukája lát, azt hallja, amit ők hallanak, sőt, sok esetben érzi, amit ők éreznek. Ismerik és folyamatosan tanulják az arckifejezéseket, a testbeszédet, a hangsúlyozást, az érzelmek kifejezését.

Nem mindegy, miben

Hordozni jó, de nem mindegy, hogy miben és hogyan tesszük. A szűk terpeszű kenguruk vagy „bugyikenguruk” nem tartoznak az egészséges babahordozók közé, mert ezekben a baba térdei támasz nélkül lógnak, ami cípőficamot is okozhat, a keskeny alátámasztás miatt ráadásul a kisfiúk esetében akár a herezúzódás veszélye is fennáll. A kenguruk általában mesterséges, merev, mű anyagokból állnak, amelyek nem követik a baba helyes fiziológiás testtartását. Ezáltal — mivel nincs pontról pontra megtámasztva a kicsi — még befelé hordozott pozícióban is terhelt állapotba kerülhet a baba. Azok a jó babahordozók, amelyek a combokat a térdhajlattól a térdhajlatig vízszintesen vagy „M” alakban támasztják meg. Éppen ezért igyekezni kell, hogy a baba számára egészséges tartást biztosító hordozóeszközt válasszunk.

A kényelmes és biztonságos babahordozás iránt érdeklődő anyukák egyébként bizalommal kereshetik a közösségi oldalon a szatmári csoportot, hiszen a 2013-ban alakult és azóta is rendkívül aktív csapat tagjai között rengeteg tapasztalt szülő van, ráadásul hatalmas eszköztárral rendelkeznek, egy jelképes összegért pedig rengeteg ergonomikus hordozóeszközt kipróbálhatnak azok is, akik még csak most ismerkednek a „hurcizással”.

Bumbuluţ Krisztina