Belföld

Erdély hosszú távú fejlesztési terve

2012.11.20 - 09:49

Az RMDSZ küldöttsége átadta hétfőn Leonard Orban európai ügyekért felelős miniszternek a szövetség által kidolgozott, „Erdély 2020” című fejlesztési tervet.

 

„A miniszter úr is elismerte, hogy az RMDSZ az első olyan romániai politikai alakulat, amely hosszú távú fejlesztési koncepciót dolgozott ki az uniós források felhasználásáról, az operatív programok erdélyi hasznosításáról” — mondta Borbély László.

Az RMDSZ alelnöke rámutatott: az „Erdély 2020” programot 80 ezer magyar család véleménye alapján állították össze, és a szövetség azon lesz, hogy a román kormány ezt figyelembe vegye, amikor fejlesztési politikáját véglegesíti a 2014—2020-as uniós költségvetési időszakra.

„Európai szinten most zajlik a következő többéves keretköltségvetés vitája, és tudomásunk szerint — bár sok jelét nem látjuk — a román kormány szintjén is zajlik erről egy konzultáció különböző intézményekkel. Az a legfontosabb, hogy az RMDSZ-nek van koncepciója az európai források felhasználásáról, és ez a magyar emberekkel folytatott erdélyi konzultáció alapján készült el” — magyarázta az RMDSZ alelnöke.

Az RMDSZ által 2012 elején összeállított „Erdély 2020” fejlesztési terv célkitűzései között szerepel, hogy Erdély magyarlakta térségeiben elérjék a 75 százalékos foglalkoztatási rátát az aktív korosztály körében, 10 százalék alá akarják szorítani az iskolaelhagyási arányt, és 40 százalék fölé emelni a felsőoktatási végzettségű fiatalok arányát.

 

Prioritások

 

A fejlesztési terv három fő prioritást határoz meg: egyrészt a helyi közösségek fejlesztését az önkormányzatokon keresztül, ami azért nagyon fontos, mert az önkormányzatok előtt olyan lehetőségek nyílnak meg 2014 után is, amelyek a közösségfejlesztés és a költségvetési források szempontjából kiemelkedően fontosak. Másrészt a kis- és középvállalkozások támogatását, kiemelten az exportra termelőket és az újonnan alakult vállalkozásokat, harmadrészt pedig a mezőgazdasági termelők támogatását.

Kelemen Hunor, a Szövetség elnöke elmondta, úgy tekintenek a 2014—2020-as periódusra, mint egy olyan időszakra, amikor Románia számára nem lesz kevesebb uniós költségvetési forrás elkülönítve. „Ez hozzávetőlegesen 30 milliárd euró, összehasonlításként elmondom, hogy az ország költségvetése 38 milliárd euró évente. Amennyiben a Románia számára rendelkezésre álló keretből sikerül minél több pénzt lehívni, sikeres, fejlődő társadalom leszünk. Éppen ezért óriási a felelőssége minden politikai és közszereplőnek abban, hogy ezek a források eljussanak a rendeltetés szerinti haszonélvezőkhöz, a közösség tagjaihoz” — fogalmazott az RMDSZ elnöke.