A pályázatra a lemorzsolódás szempontjából leginkább veszélyeztetettnek minősített iskolák jelentkezését várták január 17-ig. A tanügyminisztérium honlapján január 27-én közzétett adatok szerint a programban (PNRAS) 3857 kérést iktattak, ezek közül 332 duplázódó jelentkezés volt, 6 pedig fiktív. A beérkező igénylések tanulmányozása során 30 oktatási intézményről kiderült, hogy nem részesülhet a program keretében meghatározott támogatásban, ezek közül 27-ben nincs gimnáziumi oktatás, egy gyermekek palotája és két magánoktatási intézmény. A támogatásért így végül 3489 oktatási intézmény száll harcba országos viszonylatban. Szatmár megyéből 77 oktatási intézmény nyújtotta be szándéknyilatkozatát a programban való részvételre.
A veszélyeztetettnek minősített iskolák listáját év végén tették közzé, és 3235 iskolát tartalmaz, ezekből legalább 2500-at választanak ki, olyan tanintézményeket, amelyekben a legnagyobb a lemorzsolódás veszélye. Az iskoláknak január 17-ig kellett bejelenteniük a támogatási programban való részvételi szándékukat, s március végéig 750 intézmény már meg is fogja kapni a támogatást, és elindíthatják a programot. A kiválasztott tanintézmények egyenként 200 000 eurós támogatást kaphatnak, a projektek gyakorlatba ültetési időtartama 3 év.
A programban való részvételhez minden oktatási intézménynek első körben — mind azoknak, amelyek szerepelnek a közzétett listán, mind azoknak, amelyek nem szerepelnek rajta, de igazolni tudják, hogy megfelelnek a kritériumoknak — a szándéknyilatkozatot kellett kitöltenie. A szándéknyilatkozatok értékelését követően a kiválasztott iskoláknak egy konkrét projekttervet kell benyújtaniuk, amely részletesen leírja a tervezett programokat, kezdeményezéseket. Pályázni lehet iskola utáni programok szervezésére, hátrányos helyzetű diákok támogatására, egyéni vagy csoportos korrepetálásra, egyéni tanulási tervek kidolgozására, iskolai körök létrehozására és működtetésére, szabadtéri tevékenységekre, művészetterápiára, oktatási anyagok fejlesztésére, iskolai tanácsadásra, különféle továbbképzéseken való részvételre, a szülőknek a tanulási folyamatba való bekapcsolására, az iskolai zaklatás (bullying) megfékezésére, kirándulások, táborok, fesztiválok, kulturális és sporttevékenységek szervezésére és minden olyan tevékenységre, ami az oktatás területén belül a diákokat az iskolalátogatásra ösztönzi és a tanuláshoz való viszonyukat javítja. A támogatást informatikai eszközök, sportfelszerelések, tanszerek vásárlására, de az olvasóterem, az iskolaudvar berendezésére, valamint internet- vagy különféle oktatási platformokra való előfizetésre is lehet fordítani.
A programra jelentkező szatmári tanintézmények
A programba Szatmár megyéből az alábbi intézmények jelentkeztek: az egri Csűry Bálint Általános Iskola, az ákosi, érendrédi, börvelyi, batizi, kányaházai, érkávási, magyarcsaholyi, avasújfalui, csomaközi, szamosdobi, pusztadaróci, drăguşeni-i, mezőfényi, kisgércei, halmi, középhomoródi, óvári, szatmárudvari, avasújvárosi, szatmárpálfalvai, szilágypéri, piskolti, szelestyehutai, remetemezői, kökényesdi, ráksai, tasnádszántói, érszakácsi, sződemeteri, szokondi, tartolci, krasznaterebesi, mezőteremi, túrterebesi, szamosborhídi, vámfalui, szatmárhegyi és vetési általános iskola, az apai Vasile Lucaciu Általános Iskola, az Erdődi Műszaki Líceum, a krasznabélteki Viorel Sălăgean Általános Iskola, a bogdándi Petri Mór Általános Iskola, a nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum, a nagykárolyi 1-es Számú Általános Iskola, a Nagykárolyi Elméleti Líceum, a nagykárolyi Vasile Lucaciu Általános Iskola, a kálmándi Dr. Joseph Szolomáyer Általános Iskola, a kaplonyi Fényi István Általános Iskola, a szamoskrassói Bem József Általános Iskola, a királydaróci Iuliu Coroianu Általános Iskola, a dobrai Györfi Endre Általános Iskola, a hadadi Wesselényi Általános Iskola, a lázári Petőfi Sándor Általános Iskola, a sárközújlaki Petőfi Sándor Általános Iskola, a lucăceni-i Vasile Lucaciu Általános Iskola, az aranyosmeggyesi George Coşbuc Szakiskola, a mikolai Gellért Sándor Általános Iskola, a kismajtényi Mihai Viteazul Általános Iskola, az avasfelsőfalui Ioniţă. G. Andron Műszaki Líceum, az avasfelsőfalui 1-es Számú Általános Iskola, az avasfelsőfalui 3-as Számú Általános Iskola, a szaniszlói Gheoghe Bulgăr Általános Iskola, a szatmárnémeti Octavian Goga Általános Iskola, a Szatmárnémeti Sportlíceum, a szatmárnémeti Avram Iancu Általános Iskola, a szatmárnémeti Ion Creangă Általános Iskola, a szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános Iskola, a szatmárnémeti Nicolae Steinhardt Elméleti Líceum, a szatmárnémeti Mircea Eliade Általános Iskola, a szatmárnémeti Aurel Popp Művészeti Líceum, a szatmárnémeti Dr. Vasile Lucaciu Általános Iskola, az alsószopori Petru Cupcea Műszaki Líceum, a Nagytarnai Műszaki Líceum, a Tasnádi Általános Iskola, a terepi Aurel Haiduc Általános Iskola, a turci Anghel Saligny Műszaki Líceum és a csanálosi Tempfli József Általános Iskola.