Folytatva a korábbi évek hagyományát a Nagykárolyi Elméleti Líceum tanárai, diákjai rendezvényeket szerveztek a víz világnapján.
„A Föld édesvízkészlete nem kifogyhatatlan, ahogy azt sokáig hittük. Körforgásának és tisztaságának megőrzése érdekében azonban jóval nagyobb figyelmet kell szentelnünk környezetünk védelmének is” — hangzott el azon a fórumon, melyet a víz világnapja alkalmából szerveztek a Nagykárolyi Elméleti Líceumban. A korábbi évek hagyományát követve idén is több részből álló rendezvénysorozattal készültek az iskola pedagógusai és diákjai.
„A víz jelenléte meghatározza mindennapi életünket, és mi, európaiak természetesnek vesszük, hogy a jó minőségű, tiszta ivóvíz a kellő mennyiségben mindig rendelkezésre áll. Emiatt sokszor nem úgy bánunk vele, ahogyan azt megérdemelné. Pazaroljuk, szennyezzük a felszíni és felszín alatti vizeinket egyaránt. Jelenünk és az utánunk érkező generációk sorsa múlhat azon, miképpen gazdálkodunk a Föld vízkészleteivel, hogyan óvjuk és hasznosítjuk az élet egyik alapvető elemét. Az ENSZ 1993-ban március 22-ét jelölte ki a víz világnapja dátumaként, melynek célja, hogy gondolkodásunk középpontjába kerüljön ez a nélkülözhetetlen természeti kincs. Minden évben más fontos tényezőre hívják fel világszerte ezen a napon az emberek figyelmét. 2017-ben a világnap szlogenje a 'Szennyvizek? Tiszta vizet!' lett” — fejtette ki Menţiu Gabriella földrajztanárnő, az események főszervezője.
A cél, melyre ebben az esztendőben a világnap fel akarja hívni a figyelmet, a szennyvíz mennyiségének csökkentése, illetve a keletkező szennyvíz újrafelhasználási arányának növelése. Ehhez a gondolathoz kapcsolódva szervezték idén programjaikat, s ebből a munkából az iskola több pedagógusa is kivette a részét.
„Két részre osztottuk a programokat: a nap első részében az iskolában a kilencedikesek Zsidó Zsuzsanna tanárnő irányításával a díszteremben a témához kapcsolódó filmet tekintettek meg, amit közösen ki is elemeztek. Később az ötödikesek Erdei Anita tanárnővel közösen a vizekhez kapcsolódó dalokat adtak elő, míg a tizenkettedikeseknek Kiss Ildi tanárnő beszélt arról a káros hatásról, amit a vízbe jutó vegyi anyagok okoznak. A filológia szakos kilencedikesek Prógli Réka tanárnővel több rendezvényt is szerveztek. Beszéltek a vizek körforgásáról, megbeszélték a világnappal kapcsolatos ismereteiket, valamint beszéltek a Kraszna folyóról. Ezt követően egy 'kék workshopot' tartottunk, mely során a diákok plakátokat készítettek. A témához kapcsolódó plakátokkal kilátogattunk a kismajtényi szivattyútelepre, hogy megnézzük, milyen teendőik vannak azoknak, akik a Kraszna folyó vízszintjének szabályozásával, tisztításával, gátjainak működtetésével foglalkoznak. Itt egy mérnökökből álló csoport fogadott minket: Onet Ioan, Spatarel Carmen, Bartha Lóránd, valamint Variu Lucian. Nagyon sok érdekes helyre bevittek minket, s a diákok megnézhették a régi, még a magyarok által épített szivattyútelepet, valamint az új működésével is megismerkedhettek. A nagyon érdekes látogatás végén a diákokkal lementünk a Krasznához, s az egyik diákunk, Récsei Andor által készített koszorút a vízre engedtük” — sorolta a programokat Menţiu Gabriella földrajztanárnő.
Tőtős Tímea