Szatmárnémeti

Érdekes frakció volt, érdekes frakció lesz

2016.03.10 - 14:02

Támadásokban és munkában gazdag négy évet zár az RMDSZ városi frakciója, mely konstruktív ellenzékként tevékenykedett. Hogy milyen lesz a következő mandátum — hatalmon lesznek vagy ellenzékben — azt még nem lehet tudni, de az biztos: jelentősen megújul a frakció.

 

„A jelenlegi frakció nagyon nehéz, a szatmárnémeti önkormányzatiság rendhagyó időszakában kellett bizonyítson és tevékenykedjen — illetve tevékenykedik még most is —, hiszen még soha nem fordult elő, hogy egy polgármester ennyire semmibe vegye a testületet, hogy ne tudjon és ne akarjon kommunikálni a tanácsosokkal, mint ebben a mandátumban. Mind egyénileg, mind csapatként nagyon jó és dolgos négy év van a frakció mögött — tanácsosaink remekül bizonyították, hogy ellenzékben is lehet eredményeket elérni” — summázta a jelenlegi kilenc RMDSZ-es helyi tanácsos tevékenységét Kereskényi Gábor. A városi szervezet elnöke rámutatott arra is: a tanácsosjelöltek névsora szerint jelentős vérfrissítés, nagyon nagyfokú megújulás lesz a Szatmárnémeti Helyi Tanács RMDSZ-frakciójában — akkora, amekkora léptékűre eddig még nem volt példa. „Már most körvonalazódik, hogy szakmailag felkészült és erős csapatunk lesz — megkockáztatom a kijelentést, anélkül, hogy a többi párt tanácsosi listáját ismerném: nekünk lesz a legütőképesebb és legerősebb frakciónk, olyan tanácsosokból, akik a legtöbbet tudják hozzátenni a város vezetéséhez. S bízom benne, színesebb is lesz, hiszen mindkét tanácsosjelölt hölgy szakmailag és közösségépítés terén is letett valamit az asztalra. És nem szabad megfeledkezni a szakbizottságok fontos szerepéről sem, amelyeket a következő négy évben jobban figyelembe kell majd vennie a városvezetőnek és konkrét szavukat jobban meg kell hallania” — fogalmazott Kereskényi.

De ki is az a 14 személy, aki jelezte, hogy a következő mandátumban az RMDSZ városi tanácsának frakcióját erősítené, s akiket holnap délután rangsorol a 300 tagú városi küldöttgyűlés? A jelenleg tisztségben lévő tanácsosok közül öten jelezték, hogy a következő mandátumban is folytatni szeretnék megkezdett munkájukat: Magyar Lóránd jelenlegi frakcióvezető, vidékfejlesztési főosztályvezető, Maskulik Csaba szaktanácsadó, Szőcs Péter történész, Butka Gergely értékesítési igazgató és Kiss József lelkipásztor. A kilenc új név pedig: Szejke Ottilia szaktanfelügyelő, Poszet Kinga jogtanácsos, a Szatmárnémeti RMDSZ Nőszervezetének elnöke, Gáti István egykori kormányfőtitkár-helyettes, volt alprefektus, Mureşan István, a Szatmárnémeti MIK elnöke, Szénás Szabolcs dizájner, Bertici István ügyvezető igazgató, Zsók Csaba vezérigazgató, Bura Maksay István pályázati tanácsadó, valamint Günthner Tibor műépítész, egykori szenátor és megyei tanácsi alelnök. Őket kérdeztük meg, hogyan látják a hátuk mögött hagyott négy évet, illetve milyen tervekkel, elképzelésekkel vágnak majd neki a 2016–2020-as mandátumnak.

A szolgáltatási és költségvetési bizottságban konstruktív ellenzéki munkát végző Butka Gergely úgy érzi, nemcsak érdekes színfoltja, de húzóembere is volt a frakciónak. „Azt ígértem négy évvel ezelőtt, hogy más stílust hozok, aktívabbat és emberközelibbet. Három dologban hoztam újítást és ezt szeretném is folytatni: a kisemberek apró-cseprő gondjaival foglalkoztam, melyből több száz volt az évek alatt; minden olyan sarkalatos kérdésben, amiben a szatmáriak felemelték szavukat, a szócsövük voltam és bebizonyítottam: a tanácsoskodás mellett lehet más projektekkel is foglalkozni. Ha megnyerjük a helyhatósági választásokat, az RMDSZ csapatára soha nem látott nyomás fog nehezedni s ezen belül mi, tanácsosok leszünk az elitkommandó — ha viszont nem nyerjük meg, akkor ütős, erős ellenzékre lesz szükség, még erősebbre, mint a mostani. Ezért is fontos, hogy a tanácsosi lista minél több gazdasági és privát szférából jövő nevet tartalmazzon, akik elhivatottságból és nem valamiféle önös érdektől vezérelve képviselik a szatmáriakat és a szatmári magyarokat” — mondta.

A legjobb értelemben vett hiánypótlásnak számít Szejke Ottilia szaktanfelügyelő tanácsosjelöltsége, hiszen a közösség életében alappillérnek számító tanügyre van rálátása, s mint mondja, ez a gondolat is vezérelte akkor, amikor benyújtotta jelentkezését. „Elmondhatatlanul fontos, hogy a tanácsban legyen egy tanügyi szakember is, mert nem mindegy, hogyan is alakul a városban az oktatás és ezen belül a magyar nyelvű oktatás helyzete. Ez egy nagyon kényes terület és másképp látja a kisebbségi oktatásban lévő szakember, mint a legjobb szándékú, de „kinti” tanácsos. Ötévnyi tanfelügyelősködés alatt sok mindent megtapasztaltam, ugyanakkor sokat dolgoztam lakótelepi iskolákban is, ismerem azokat a gondokat is és merem mondani: átlátom a dolgokat” — magyarázta.

„Az elmúlt négy év nem volt sikertelen vagy kulimunka, hanem konstruktív ellenzéki, amellyel jobbá tettük a polgármesteri hivatal működését” — mutatott rá a frakcióvezető Magyar Lóránd, pozitívumként sorolva fel a kulturális és oktatási intézmények finanszírozásának biztosítását, a fontos projektek (10-es iskola, színház, Iparosotthon) befejezését. A második tanácsosi mandátumát záró Magyarnak nem csak a következő négy évre szóló, hosszú távú, de nagyon is rövid távú tervei is vannak — melyet még a választásokig, azaz június 5-is ki kell vitelezni. „Az adókulcsok csökkentését meg kell oldani a lehető legrövidebb időn belül, de választásokig mindenképp. Többször is rámutattam: szeretném a szatmári sportéletet visszaállítani arra a szintre, amelyen volt, ugyanakkor mindenképp külön szeretném választani az élsportot a tömegsporttól — előbbinek nézőket kell vonzania, utóbbi feltételeit pedig az önkormányzatnak kell biztosítania. Amióta tanácsos vagyok, azaz nyolc éve nem sikerült az „utcafeltörések” összehangolása, hogy a gáz-, víz- vagy áramszolgáltató ne közvetlenül az aszfaltozás után akarjon vezetékeket cserélni. Nem egyszerű dolog, hiszen csak a vízszolgáltató szatmári, a többi központi ütemezés szerint halad a munkával, de akarattal, jól szervezett hivatallal, jó kommunikációval meg lehet oldani és nagyon szeretném, ha ezt végre meg is tudnánk valósítani” — mondta.

A pár nappal ezelőtti, munkájukat kiértékelő választmányi gyűlésen Magyar Lóránd köszönetet mondott azért a jól működő frakcióért, amelyet 2014-ben vett át Maskulik Csabától — aki úgy fogalmazott: „Maximalistaként komolyan veszem a dolgokat. Lehet, túl mélyen beleástam magam a közigazgatásba, és a szakmaiság motivált, nem a politika, talán ezért is nem kellettem már a frakció élére. De ez sem törte meg a lendületemet, hogy tanácsosként helyt álljak — elsősorban Szatmárnémeti lakói előtt. Nagyon nehéz négy évet zárunk, ellenzékből olyan döntéseket kellett hoznunk, melyekkel nem csak kritizáltunk, de konstruktívan helyre is hoztunk hibás döntéseket, amiket megpróbáltak lenyomni a torkunkon. Sok esetben úgy tűnt, a város fejlődése ellen vagyunk — s ezt szorgalmasan hangoztatták is egyesek —, de ez nem igaz! Csak és kizárólag a törvénytelenségek ellen szavaztunk és emeltük fel szavunkat, és remélem, ezt értékelték a szatmáriak”. Maskulik rámutatott arra is: a következő mandátumra olyan összetételű tanácsosi csapatot tud elképzelni, amely szakmai alapon összeválogatott emberekből áll, olyanokból, akiknek hasonló a gondolkodásuk az övéhez. „Függetlenül attól, hogy hatalmon leszünk-e vagy sem, számomra vállalhatatlan, hogy a tanácsba olyan emberek kerüljenek, akik számára csak szimpla státusszimbólum ez a tisztség, akik egyfajta megélhetési politizálást folytatnak. Ha tényleg változást akarunk, olyan emberek kellenek, akik meghatározó elemei a szatmári köz- és gazdasági életnek, akiknek fontos Szatmárnémeti és valóban aktívan részt akarnak venni a döntéshozatalban” — magyarázta az elmúlt évek legaktívabb tanácsosa.

Abszolút szakmai szempontoktól vezérelve döntött a tanácsosjelöltség mellett Zsók Csaba vezérigazgató, aki elmondta, az új tanácsban mindenképp szükség van az olyan gazdasági szakemberekre, akik tudásukkal, tapasztalatukkal és jártasságukkal hozzájárulhatnak a város fejlődéséhez. „Természetesen ez egy lelkiismereti kérdés is, szeretnék tenni valamit Szatmárért, a szatmári magyarságért. Kimozdítani városunkat a holtpontról és vonzóvá tenni a fiatalok számára, hogy az egyetem elvégzése után hazajöjjenek és itt kamatoztassák tudásukat. Nagyon jó lenne Szatmárt színesíteni-zöldíteni is, új zöldövezeteket kialakítani, a már meglévőket gondozni. Nem hirtelen jött ötlet vezérelt a tanácsosjelöltségi kérelem benyújtására — 2011 óta vagyok a Kölcsey Ferenc Főgimnázium szülői bizottságának elnöke, és egy ideje fontolgatom, hogy a dolgokat más szintre emelem, dolgozom a szatmáriakért, a hatékonysághoz viszont erős, kompetens tanácsosi csapatra van szükség. A privát szektorból jövök, ott másként látják a dolgokat és másként is állnak hozzá a dolgokhoz: nem ülnek ölbe tett kézzel, hanem tettre készek” — mondta.

 

 

Szabó Kinga Mária