Külföld

Erasmus+: 159 felsőoktatás-korszerűsítési projekt nyert el támogatást

(Fotók: euractive.eu)
2023.08.05 - 09:03
Az idei nyertes projektek keretében közel 130 uniós és harmadik ország 2500 felsőoktatási szereplőjének együttműködése valósulhat meg a felsőoktatás korszerűbbé és nemzetközibbé tételének jegyében.

Az Európai Bizottság augusztusban 159 támogatandó projektet választott ki az Erasmus+ felsőoktatási kapacitásépítési programja keretében, amely a harmadik országok felsőoktatásának korszerűsítését és minőségjavítását célozza a világ különböző régióiban. E projektek mindegyike megfelel annak az átfogó követelménynek, hogy támogassák a nemzetközi együttműködést a felsőoktatás terén, javítsák az oktatási rendszerek minőségét, illetve elősegítsék a globális növekedés és jólét megerősödését.

Minden világrészen

Az idei nyertes projektek keretében közel 130 uniós és harmadik ország 2500 felsőoktatási szereplőjének együttműködése valósulhat meg a felsőoktatás korszerűbbé és nemzetközibbé tételének jegyében. A 2023. évre rendelkezésre álló 115,3 millió eurós költségvetési keretből az EU többek között támogatni fogja a matematikaoktatás professzionalizálását Közép-Afrikában; a hátrányos helyzetű latin-amerikai diákok méltányossági és egyenlőségi témákkal foglalkozó jogi tanulmányait; a dél-mediterrán térség fenntartható kék gazdaságának tananyaggá tételét; valamint az egészségügyi oktatás átalakítását célzó tanfolyamokat Délkelet-Ázsiában. A világ más régióiban a projektek olyan területekre irányulnak, mint a közép-ázsiai nők vállalkozói készségei, a Nyugat-Balkán digitális oktatási felkészültsége, a közel-keleti egyetemek nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó irodáinak fejlesztése, valamint az élelmezési és táplálkozási reziliencia oktatási anyagainak kidolgozása Nyugat-Afrikában.

hirek/2023/augusztus/erasmus-159-felsooktatas-korszerusitesi-projekt-nyert-el-tamogatast-1.jpg
Digitalizálás az ukrán egyetemeken

Az idén az EU további 5 millió eurót különített el Ukrajna megsegítésére egy olyan nagyszabású Erasmus+ projekt támogatásával, amely az ukrajnai felsőoktatás digitális környezetének megerősítését célozza. A „DigiUni” elnevezésű négyéves projekt nagy teljesítményű digitális platformot fejleszt az ukrán egyetemek számára, amely különösen hasznos lesz azon diákok számára, akiknek el kellett menekülniük az országból, vagy akiknek el kellett hagyniuk a lakóhelyüket. Ez a platform biztosítani tudja az ukrán felsőoktatási intézményekbe az ukrán nyelvű és az ukrán tanterv szerinti képzésekre beiratkozott diákok oktatásának folytonosságát. A DigiUni platform egy olyan digitális tanulási eszközt is kínál, amely az online tanítási technikákkal kapcsolatos képzések kidolgozását és az oktatási tartalmak online vagy virtuális környezethez igazítását segíti.  A kijevi Tarasz Sevcsenko Nemzeti Egyetem által koordinált projekt résztvevői között vannak hat uniós tagállam (Belgium, Csehország, Franciaország, Németország, Lengyelország és Spanyolország) felsőoktatási intézményei és érdekelt felei, valamint 15 másik ukrán partner, köztük kilenc nemzeti egyetem, az oktatási és digitális átalakulási minisztérium, a nemzeti felsőoktatási minőségbiztosítási ügynökség és három, az informatikai ágazatot és a diákokat képviselő szövetség.

Tantervreform-javaslatok

A program keretében a keleti szomszédság régiójának nyújtott támogatás részeként az ukrán egyetemek és hatóságok további 19 kapacitásépítési projektben vesznek részt: ezek között van olyan, amely az egyetemeknek az újjáépítésben betöltött szerepét vizsgálja, míg mások olyan tantervreform-javaslatokat dolgoznak ki, amelyek a békét és a multilateralizmust teszik a tanulmányok átfogó elemévé, illetve az energiahatékonysággal kapcsolatos készségfejlesztésre összpontosítanak.

A támogatási megállapodások aláírására 2023 novemberéig kerül sor, hogy a projektek még az év vége előtt megkezdődhessenek.

Hírszerkesztő