Külföld

Enyhíthetik a kockázatos területről érkezők karanténkötelezettségét az EU-ban

2020.09.05 - 12:13

Az EU Tanácsának soros elnöki tisztségét betöltő német kormány egészségügyi minisztériumának közleménye szerint a videokonferencia résztvevői egyetértettek abban, hogy a kockázatos területről, országból EU-tagállamba belépőket legkevesebb tíz napra karanténra kell kötelezni. Negatív koronavírusteszttel "még tovább csökkenthető a karantén ideje" - áll a közleményben.
    A huszonhetek körében elterjedt szabályozás szerint tizennégy napra kell karanténba vonulni a fertőzés fokozott kockázatával sújtott régiókból és országokból hazatérőknek. A miniszteri tanácsban kialakult egyetértés alapján ez az idő csökkenthető tíz napra. A karantén jelenleg is megszüntethető negatív teszttel, de az első tesztet rendszerint csak a karantén ötödik napjának elteltével szabad elvégeztetni.
    Németországban a karantén időtartamának meghatározása a járványügyi védekezésért felelős tartományi kormányok hatásköre. Jens Spahn szövetségi egyészségügyi miniszter az EU-s kollégákkal folytatott megbeszélés után tartott tájékoztatóján elmondta, igyekszik elérni a tartományi kollégáknál, hogy országosan egységes szabályozás alakuljon ki. Mint mondta, nem az a kérdés, hogy valamely megoldás helyes vagy helytelen, mert nemcsak a 10 vagy a 14, hanem akár a 20 napig tartó karantén mellett is fel lehet sorakoztatni érveket. Az biztos, hogy minél hosszabb ideig tartózkodik a többi embertől elzárva egy fertőzésgyanús személy, annál nagyobb valószínűséggel lehet kiszűrni a fertőzötteket és megelőzni a kórokozó továbbterjedését. Viszont az egészségügyi tényezők mellett a gazdasági és társadalmi hatásokat is mérlegelni kell.
    A miniszter ismertette a Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) számításait, amely szerint a kockázatos területekről tünetmentesen hazatérőkre vonatkozó 14 napos karanténkötelezettség esetén száz fertőzött közül kettőt nem szűr ki a járványvédelmi intézményrendszer, 10 napos karantén esetén pedig négyet.

 

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Az 1930-as Nagy Világválság megismétlődik?

A Trump-vámok fognak gazdasági összeomlást okozni.
Külföld

Vincze Loránt: Gazda- és fogyasztóbarát európai agrárpolitika készül

Kevésbé zöld és kevésbé bio agrártámogatási rendszer várható a közeljövőben — tájékoztatta portálunkat Vincze Loránt. Az RMDSZ-es EP képviselő optimista a mezőgazdaság közös európai jövőjét illetően.
Külföld

Elkezdett foglalkozni az MI-vel az EU

Brüsszel rájött, hogy kellene „egy kis” pénzt fordítani a mesterséges intelligencia fejlesztésére.