Szatmárnémeti

Enyhén javultak a vizsgaeredmények

2021.08.06 - 12:20

Az óvások elbírálását követően „enyhén” nőtt a sikeresen vizsgázók aránya a rendes tanári állásra pályázók körében, elérve a 46%-ot — jelentette ki Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. „A 6248 benyújtott óvás közül 6045 esetében módosult az eredeti jegy, azaz 97%-os arányban. Nehéz magyarázatot adni erre a 97%-os arányra, figyelembe véve, hogy bíznunk kell a felmérésben. Ezenkívül 130 olyan óvás van, amely 2 pontnál nagyobb különbséget eredményezett a vizsgajegyben. (…) Az átmenési arány enyhén emelkedett, elérte a 46 százalékot” — mondta a miniszter. A tárcavezető szerint „egyértelmű, hogy ezen a vizsgán is gyorsan be kell vezetni a digitalizált értékelést, amely kiküszöböli az emberi szubjektivitást”. Cîmpeanu szerint az idei eredmény hasonló a 2019-ben regisztrálthoz, viszont messze elmarad a 2020-as eredményektől, írja az Agerpres. Aggodalmát fejezte ki a vizsgára jelentkezők „gyenge felkészültségi szintje miatt”, akiknek nem sikerült elérniük a 7-es átmenő jegyet, és több mint ötezren az 5-öst sem írták meg. Rámutatott, hogy az egyetem padjaiból most kikerült vizsgázók teljesítenek a legrosszabbul ezen a vizsgán. A közzétett eredményekből kiderül, hogy Szatmár megyében 38,9 százalékra nőtt a sikeresen vizsgázók aránya, mely a dolgozatok újrajavítása előtt 35,7 százalék volt, ugyanakkor a megyénkbeli vizsgázók 19,7 százalékának az 5-ös jegyet sem sikerült elérnie. Az országos adatokból kiderül, hogy a legjobban Kolozs (56,6%), Dolj (53,1%), Hargita (52,1%) és Prahova (50,1%) megyék pedagógusai teljesítettek, a legrosszabb eredmények pedig Tulcea (24,8%), Călăraşi (30,4%) és Krassó-Szörény (33,9%) megyékben születtek.
Az idén végzettek közül a Bukarest 2-es szektorában vizsgázók teljesítettek a legjobban, itt a címzetesítési vizsgára jelentkező pedagógusok 100%-os sikerességnek örvendenek. Szatmár megyében a frissen végzettek 40 százaléka írta meg a hetes fölötti átlagot, mely eredménnyel megyénk az országos középmezőnyben található. A jeles dolgozatok tekintetében nem született változás az óvások után sem, Szatmár megyében egyetlen pedagógusnak sikerült tökéletes dolgozatot leadnia. A legtöbb 10-es dolgozat Bukarestben (13), illetve Kolozs (11) és Dolj (9) megyékben született.

Fontos versenyvizsga

„A címzetesítési vizsga egy versenyvizsga, amíg a többi — főleg a véglegesítői — az alapképzés része. A túljelentkezés normális jelenség, hiszen abban a percben, ahogy megvan a 7-es fölötti átlaga a pedagógusnak, és bekerült a rendszerbe, a jegyét tudja több éven át használni, másrészt van esélye arra, hogy címzetes tanári állást foglaljon el. Az 5-os fölötti jeggyel rendelkezők el tudnak foglalni egy katedrát, viszont aki 7-es fölöttit ír, annak esélye van a címzetes állások közül választani. Akik a címzetesítésin jó jegyet érnek el, bekerülnek a rendszerbe, és megszűnik ez az évről évre vizsgázni menni, készülni, stresszelni állapot. Persze, hogy óriási a tétje, persze, hogy nem egyszerűek a tételek, de meg lehet írni, le kell ülni, és tanulni kell” — mondta a vizsga kapcsán szerkesztőségünknek Szejke Ottilia helyettes főtanfelügyelő. A szakember arra is rávilágított, hogy amennyiben a pedagógus egy 7-es fölötti jeggyel elfoglal egy olyan tanári állást, amelynek a következő évben megnő az élettartama (viabilitása), akkor van rá lehetőség, hogy módosítsák a munkaszerződését, hogy az állás érvényességéig ott dolgozhasson az illető pedagógus. „A meghirdetett üres tanári állásokat azok tudják elfoglalni, akik megírták legalább az 5-öst. Akik nem érték el ezt, részt vehetnek majd a megyei versenyvizsgán szeptember elején. Ez a megyei versenyvizsga ugyanarra a sémára épül fel, mint az országos, nem szokott sokkal könnyebb lenni, mert ez a vizsga azért van megszervezve, hogy akik valamilyen oknál fogva nem tudtak beiratkozni, nem tudtak részt venni a címzetesítési vizsgán, azoknak legyen esélyük oktatói álláshoz jutni. Nyilván azok is jelentkezhetnek erre a megmérettetésre, akik nem érték el az 5-öst, de nem egy alkalommal fordult elő, hogy a megyei szintű vizsgán is 5-ös alatti jegye volt az illető pedagógusnak. Ezután még ott a lehetőség, hogyha év közben megüresedik hely, és meghirdeti az iskola a versenyvizsgát, oda mehetnek, de valamilyen szinten csak szűrve vannak, és igyekszünk. A jegy alapján történő leosztás azt segíti elő, hogy a nagy jeggyel bírók oda jutnak, ahová szeretnének” — összegzett Szejke Ottilia.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Közzétették a tituláris tanári vizsgák eredményeit

Nyilvánosságra hozták szerdán a rendes (titular) tanári állásokra kiírt versenyvizsga eredményeit.
Szatmár megye

Ma van a pedagógusok véglegesítő vizsgája

A folyamat reggel 9 órakor kezdődött, a résztvevőknek négy óra állt a rendelkezésükre a vizsgafeladatok megoldására.
Belföld

Cîmpeanu: jogos a tanárok elégedetlensége, de meggyőződésem, hogy nem hagyják cserben a gyerekeket

Jogosnak tartja a pedagógusok elégedetlenségét az egységes 2017-es egységes bértörvényben rögzített fizetésemelések elmaradása miatt az oktatási miniszter.