Az otthoni számítás sosem egyezik a piaci valósággal — tartja a mondás, és így van ez a bolti kedvezményekkel is, nem azt tükrözik az árak bent a polcon és főleg a pénztárgépnél, mint amit kint a reklámplakáton hirdettek.
A portékájukat a szezon végén féláron kínáló kisboltok, vagy az Egyet fizet kettőt vihet akciók ritkán becsapósak, a nagyzolós, félrevezető reklámszövegek inkább a multinacionális cégekre, bolthálózatokra érvényes.
Kisbetűs rész: feloldozás
Oda kell figyelni az apró betűs részre, mert nagyon gyakran homlokegyenest mást mond, mint a nagybetűs rész és sokszor csak azt a célt szolgálja, hogy minden felelősséget levegyen a kereskedés válláról. Ha a cégeken múlna, nem is lenne apró betűs rész, ilyet csak azért biggyesztenek a reklámplakát aljára, mert a fogyasztóvédelem kötelezi őket.
Találhatunk ezek között olyan kitételeket, miszerint a kiírt ár csak az adott készlet erejéig érvényes, tehát ha van is a polcon adott termékből, ha az más készletből való, a meghirdetett kedvezmény már nem érvényes rá. Aztán van olyan részlet is az apró betűs sorban, hogy a forgalmazó nem vállalja a felelősséget, ha nyomdahiba történt, tehát ha a reklámban el van írva az ár, az nem a hirdető problémája, nem rajta kell számon kérni.
Aztán írnak olyat is, hogy odabent nem biztos, hogy ugyanúgy néz majd ki a polcon a banán mint a plakáton, ha a fotón szép, egészséges gyümölcs szerepel is, nem biztos hogy bent is ugyanolyan várja a kedvezmény miatt betérő vevőt. Apró betűs kategóriás részlet az is, hogy az árakat az eladó bármikor, előre bejelentés nélkül megváltoztathatja, ami ha megtörténik jellemzően felfelé való változás lesz.
Nem csak akkor kell figyelnünk, amikor megkeressük a pénzünket, de akkor is amikor elköltjük.
Princz Csaba