Szatmárnémeti

Enikő és Bence vezeti a névsort, de a nagyon ritka Ünigét is anyakönyvezték

2016.01.08 - 21:17

Többen házasodtak, de jelentősen többen is váltak el tavaly Szatmárnémetiben mint 2014–ben, a keresztnevek tekintetében pedig úgy tűnik: egyre inkább visszatérnek a klasszikusok, Enikő és Bence vezeti a rangsort, de a nagyon ritka Ünigét is anyakönyvezték.

Nagy volt a házasulási kedv tavaly Szatmárnémetiben, hiszen 763 pár mondta ki a boldogító igent, 88–al többen, mint 2014–ben, viszont szinte megduplázódott azok száma, akik úgy döntöttek: ilyen vagy olyan okok miatt, de elválnak útjaik. Míg 2014–ben 259, tavaly 401 házaspár vált el ágytól–asztaltól a megyeközpontban. Szerencsére nem mindenki „szalad a válóperes ügyvédhez” az első komolyabb nézeteltérés vagy veszekedés után, hanem mindent megtesznek a család egységének érdekében, bővítve is annak létszámát: 2 273 kisbaba látta meg a napvilágot tavaly, ami pici visszacsúszást jelent 2014–hez képest, amikor 2 284 gyermek született.

Úgy tűnik azonban, névadás terén kezd „helyreállni a rend” – vannak szülők, akik a kilenc hónapon át tanakodnak és latolgatnak mélyen elmerülve a névmagyarázó könyvekben, hogyan is hívják majd jövendőbeli csemetéjüket s vannak, akik az utolsó pillanatban döntik el – így vagy úgy, a gyermek egész életére hatással lehet egy rosszul megválasztott, túl mókás, túl könnyen kicsúfolható vagy éppen túl ritka és különleges keresztnév. A fantázia szárnyalásának 2011-ben elvileg véget vetett az új polgári törvénykönyv, amely megtiltotta az anyakönyvvezetőknek, hogy a - szubjektív megítélésük szerint - nevetséges, obszcén, vagy közbotrányt okozó utóneveket bejegyezzék, furcsaságokban azért nincs hiány. Az országban például kilencvenen viselik a Jegu (Kosz), hetvenen a Nespălatu (Mosdatlan), ötvenen Gunoi (Szemét), huszonketten a Ministru (Miniszter), tizenhatan a Sfârc (Mellbimbó) és tízen az Preşedinte (Elnök) „kereszt”nevet. Ritkább névnek számít a Poliţia (Rendőrség) - ezt csak hárman viselik, Semafor (Stoplámpa) és Farmacia (Patika) névvel pedig csak egy-egy ember él. Szerencsére a szülők többsége azért igyekszik elfogadhatóbb keresztnevet választani, melyek közül leggyakoribbak a bibliai nevek, hiszen több mint kilencmillió ember visel a Bibliából származó keresztnevet: közülük a Mária (Maria) vezeti a rangsort közel kétmillió tulajdonosával, tavaly pedig a legnépszerűbb fiúnévnek az András (Andrei) bizonyult Romániában.

Szatmárnémetiben viszont fiúknál a Vasile vezeti a 2015–ös ötös toplistát, őt a Nicolae, Cristian, Tudor és Vlad követi, míg lányoknál a Mariak most is megelőzték az Elenákat, Anamariakat, Sofiakat és Iuliakat. A leggyakoribb magyar keresztnevek pedig a Bence, a Tamás, a Milán, a Balázs és a Dominik, valamint az Enikő, a Katalin, az Ildikó, a Vivien és az Anikó volt. És természetesen tavaly is bőven anyakönyveztek Huamigelt, Sandocant, Leandrost, Tailer, Silhuant, illetve kislányok esetében Mariciuit, Aminat, az örök Izaurát, Piţipongot, Elzorábot, Analit és Calidát – tudtuk meg a szatmárnémeti Lakosság-nyilvántartó Hivatalt vezetőjő Torja Ioneltől. Hozzátéve azt is: a sok furcsa, „idegenlégiós” név mellett anyakönyveztek azért pár eléggé – sőt, nagyon – ritka, de szép és veretes magyar nevet is, fiúknál a Csanádot, Arszlánt és Adorjánt, míg kislányoknál a Zenkőt említve, illetve a Szatmárnémetiben, sőt, az egész megyében mindeddig egykének számító Ünigét – az ótörök eredetű magyar név jelentése megbízható és főleg az erdélyi magyarság körében elterjedt.

Szabó Kinga Mária