Most már valóban csak pár — s elvileg apró — lépés van hátra, hogy a megye leghosszabb ideje készülő beruházása, a lunaforrási sípálya végtelen története a végéhez érjen. Annál is inkább, mivel befejeződött a vízelvezető rendszer, a Ţiganului patak vizét egybegyűjtő, 19 000 köbméter víz befogadására alkalmas tározótó és a pumparendszer kiépítése, amelynek 2,78 millió lejnyi finanszírozása az Országos Településfejlesztési Program (PNDL) keretében történt. A gyűjtőtó nemcsak úgynevezett technológiai vízzel, de ivóvízzel is ellátja majd a turisztikai övezet területét, ugyanakkor a sípálya hóágyúi számára is megfelelő mennyiségű, minőségű vizet biztosít, s mint a beruházás átvételénél a megyei tanács alelnöke, Ioan Rus fogalmazott: „Megköszöntem a kivitelezőknek, hogy a lunaforrási beruházás egy újabb fontos szakaszához érkezhetett.”
Miután a kivitelező befejezi a 2100 méteres lesiklópályát (amivel „kis csúszásban van”), elkezdődik a teljes rendszer és a sífelvonó tesztelése, s a tervek szerint a beruházás műszaki átvételét még ebben az évben megejtik. „A műszaki átvétel előtti ellenőrzésbe bevonunk egy független, németországi szakértőt is — egyébként az említett vezető mérnök tanácsait, véleményét már eddig is többször kikértük —, és a beruházást akkor tekintjük késznek, a sípályát biztonságosan használhatónak, amikor ő rábólint. Persze a műszaki átvétel nem jelenti automatikusan azt is, hogy a téli sportok szerelmesei máris birtokukba vehetik a lesiklópályát: az átvételt az engedélyeztetés követi — ameddig nincs engedélyeztetve, addig zárt terület. Bármennyire készen is legyen, nem lehet sem sízni, sem hódeszkázni, de szánkózni sem” — nyomatékosítja megkeresésünkre Pataki Csaba tanácselnök. Hozzáteszi azt is: az engedélyeztetést követően a Lunaforrási Közösségi Fejlesztési Társulással közösen döntenek majd a működtetés pontos mikéntjéről.
„Többször is elmondtam már: a közösségi fejlesztési társulás kézen fogva kell járjon az egész övezet fejlesztésével, nagyon pontosan meg kell határozni, kinek mi a feladata, tennivalója, és naptár szerint azokból mikor mit valósít meg. A turisztikai övezet megfelelő működése érdekében a társulás igazgatótanácsa komoly eszközparkot (lánctalpas hókotró, növényaprító, megfigyelőrendszer, motoros szán stb.) készül kialakítani, ám a felszereltség mellett legalább olyan fontos az egész övezet fejlesztése is” — mondja a tanácselnök.
Szabó Kinga Mária