Vidék

„Én is értékes vagyok!” — gyerektábor Szamoskrassón

2016.07.23 - 10:35

A Fűzfa Egyesület „Én is értékes vagyok!” jelmondattal második alkalommal rendez gyerektábort Szamoskrassón a Bem József Általános Iskolában. A feldolgozásra váró legfontosabb témák: beilleszkedés, problémamegoldás, bizalom, együttműködés és kommunikáció.

— A Fűzfa Egyesület rendezvényei mindig nagy érdeklődést váltanak ki Kolcs község lakónak körében, jó hírük messzire eljut. Mire készül most az egyesület? — kérdeztük Rákosi Réka Renáta szervezőt.

— A körülbelül másfél évvel ezelőtt megalakult Fűzfa Egyesület a közösségépítést segíti elő Kolcs községben. Olyan tevékenységeket tudhat maga mögött, amelyek a község lakosságának összekovácsolódását, könnyebb együttélését, de főleg a község fiataljainak tenni akarását szolgálja. Az egyesületben megalakuláskor 14 fiatal önkénteskedett, ami mostanra 22-re növekedett. Ez azt bizonyítja, hogy a fiatalok szükségét érzik annak, hogy egy olyan közösséghez tartozzanak, ahol közös célokat, saját és szülőfalujuk érdekeit szolgálják. A lelkes csapat, mely mostanra rendezvényszervezői képesítéssel is rendelkezik nagy sikerrel bizonyított, többek között a múlt évben megszervezett Gyermekváros Táborban, ahol majd' 70 gyerek vett részt, valamint a község szinten megrendezett Farsangi Forgatag egész napos rendezvény alatt is.

— Mikor és hol lesz megszervezve az idei tábor?

— Az idei gyermektábor július 25–29. között kerül megrendezésre, és idén is a Szamoskrassói Bem József Általános Iskola ad neki helyet. A tavalyi táborral ellentétben, idén más megközelítésből, más fejlesztési céllal szervezzük meg a táborunkat. Míg az előző tábor célja az volt, hogy a gyerekek betekintést nyerjenek a felnőttek világába — kipróbálják magukat abban, hogy milyen érzés, ha saját maguk kell megkeressék és gazdálkodjanak a pénzzel, hogy milyen veszélyekkel jár a szabálysértés a valós életben —, az idei tábor jelmondata: „Én is értékes vagyok!”. Ezt az ötletet az a tény szülte, hogy úgy felnőtt, mint gyerek a mindennapi életben valamilyen nehézséggel küzd, a környezetünk gyakran negatív kritikákkal, negatív hangokkal vesz körül, így folyamatosan azt érezzük, hogy mi az, amiben rosszak vagyunk. Ebben a táborban ennek az ellenkezőjét igyekszünk megmutatni a gyerekeknek: azt, hogy értékes emberként tekintünk rájuk. Szeretnénk, ha a gyerekek azzal az érzéssel zárnák ezt a tábort, hogy jó volt együttműködni, mert az sikeres és hasznos, hogy jó volt bízni egymásban és figyelni egymásra, hogy jó megbecsülni egymás értékeit, hogy felemelő érzés leküzdeni a félelmet, hogy tiszteletben kell tartani mások gondolkodásmódját.

— Mi lesz a tábor programja?

— Ami a tábori programot illeti, idén is reggel 9 órakor kezdődik és 17 órakor ér véget, hétfőtől péntekig tart. Délelőtt 9.30 órától 12.30 óráig csoportfoglalkozások lesznek. Minden csoportnak (korosztály szerint) saját vezető animátorai lesznek, a csoporttagok számától függően kettő vagy három. A csoportfoglalkozások minden nap más-más fejlesztési területet céloznak meg, úgymint: beilleszkedés, problémamegoldás, bizalom, együttműködés és kommunikáció. Az animátorok (önkéntesek) egész héten felelnek a saját csoportjuk biztonságáért és jólétéért. A csoportfoglalkozásokat ebéd követi, majd szabadon választható tevékenységek, társasjátékok, szabadtéri játékok következnek. A napot egy nagy játék (minden táborozó együtt) zárja majd, ami a csapatszellem fejlődését szolgálja, valamint a gyerekek saját értékeinek felfedezésére épül. Az idei gyermektáborunk többek között abban is változik, hogy szakács fog főzni a táborozókra. Ebből adódóan, hogy egyesületünk még inkább hozzájáruljon a községen belüli könnyebb megélhetéshez, az ételhez szükséges alapanyagokat a helyi lakóktól, gazdáktól szeretnénk felvásárolni. Ezért kérem Kolcs község lakosait, gazdáit, ha szeretnék portékáikat (zöldségfélék, tejtermékek, liszt, tojás és bármi, amiből étel készíthető) eladni egyesületünknek, jelezzék nálam. Ezenfelül ezt a hetet arra is szeretnénk kihasználni, hogy a gyermekekben felébresszük a felelősség és a munka örömét, ezért arra gondoltunk, hogy ha van olyan gazda, aki esetleg szívesen megnyitná a kertje kapuját egy gyerekcsoport számára, akár egy hagymaszedés, paszulyszedés vagy fejtés, esetleg bármilyen más kerti munkálatok erejéig, azt nagy örömmel fogadjuk. Délelőtti órákról (max. 2 óra) lenne szó, max. 7–8 gyerekről (vagy akár több is a lehetőségekhez mérten), és természetesen a gyerekek kísérővel, felügyelettel érkeznének, a gazdának csak az lenne a dolga, hogy „kiadja a munkát”. Minden jelentkezőt szeretettel várunk!

Elek György