Nagykároly

Emléktábla őrzi az első világháborúban elhunyt magyar honvédek nevét Nagykárolyban

2024.11.12 - 15:05
“Az a szép tábori ezred, amely vadonatúj csuka szürkében elindult, nem volt többé… Hiszen hiányzott a tényleges tisztek túlnyomó része, hiányoztak az altisztek, hiányzott majdnem a tényleges legénység

Sok emlékező és tisztelgő érkezett a nagykárolyi református temetőbe szombaton, hogy részt vehessen azon az ünnepségen, amelynek keretében az első világháborúban elhunyt és Nagykárolyban eltemetett 50 magyar honvédek nevét tartalmazó elméktáblákat leplezték le. 

Az eseményen részt vett dr. Tilki Attilla országgyűlési képviselő, dr. Bíró Andor, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadisírgondozó és Hőskultusz Igazgatóságának vezetője, Gottfried Barna történész, a Hadtörténeti Múzeum szakreferense, a Honvédsuli Egyesület képviseletében, Kovács Zsuzsanna elnökasszony, Dankó László ezredes, Mák József és Mák Dávid hagyományőrzők, a nagykárolyi történelmi egyházak képviselői, valamint a Történelmi Vitézi Rend képviselői.

hirek/2024/11-november/nk-vsemlektablak/1.webp

Az egybegyűlteket, házigazdaként, Tukacs József Sándor a belvárosi gyülekezet lelkipásztora köszöntötte: 
„Végre megvalósult egy olyan tervezet, ami emlékeztet minket az első világháború ideje alatt itt Nagykárolyban elhunyt hősökre, katonákra. Három emléktábla került ki a református temetőben található kistemplomá falára, Magyarország Kormányának hathatós támogatásával és Berei Károly hadosírgondozó lankadatlan igyekezetének köszönhetően. Az összetartozás jelképe lesz ez a három tábla is, amely az elesett katonáknak állít emléket. Ezek a táblák is, amelyek előtt elmondhatunk egy imát, mind az összetartozásunkat jelképezik, hiszen mi, akik magyarul imádkozunk, mindannyian össztartozunk, éljünk a világ bármely részén is”- fogalmazott.
hirek/2024/11-november/nk-vsemlektablak/2.webp

Berei Károly, a rendezvény szervezője szeretettel köszöntött mindenkit a három gránittábla leleplezési ünnepségén. Olyan honvédok neveit tartalmazzák ezek a táblák, akik az első világháborúban hunytak el és Nagykárolyban helyeztek örök nyugalomra. „Nagyjából 8-10 évnyi munka, kutatás áll a mai esemény létrejötte mögött. Levéltári kutatások, feltérképezések, hosszú beszélgetések a hadügyminisztérium munkatársaival, annak érdekében, hogy a táblán szereplő minden információ megfeleljen a valóságnak. A ma leleplezésre kerülő három tábla 50 nevet tartalmaz”- mondta Berei Károly.
hirek/2024/11-november/nk-vsemlektablak/15.jpg

A nagykárolyi hadisírgondozó köszönetet mondott mindenkinek, aki segítette a munkáját, elsősorban a családtagjainak, akiknek támogatására mindig számíthatott. Beszédének zárszavában azon reményének is hangot adott, hogy lesznek olyanok, akik kilátogatva a református temetőbe, gyújtanak majd egy mécsest vagy elhelyeznek egy szál virágot az emléktáblák előtt.
hirek/2024/11-november/nk-vsemlektablak/7.jpg

Dr. Tilki Attila országgyűlési képviselő köszönetet mondott Berei Károlynak és mindazoknak, akik lehetővé tették ennek az eseménynek a létrejöttét, s mint mondta, Magyaroszág miniszterelnökével, Orbán Viktorral is beszélt arról, hogy milyen fontos esemény történik november 9-én Nagykárolyban.

„Dicsőség és tisztelet a hősöknek”

A felszólalók sorában, dr. Bíró Andor igazgató következett, aki elismerően nyilatkozott a kezdeményezésről és arról a munkáról, amit Berei Károly a magyar honvédek neveinek és emlékének megőrzése érdekében végzett.

hirek/2024/11-november/nk-vsemlektablak/9.jpg

„Az emberi emlékezet tüneményes és rejtélyes dolog. Egy adott esemény kapcsán emlékezünk bizonyos dolgokra, és minél inkább erőlködünk, hogy fölidézzük a történteket, újra és újra ugyanazok a dolgok fognak beugrani, amit már eddig is tudtunk. Semmi újat nem tudunk előcsalogatni emlékezetünk mélyéről, aztán egyszer csak valaki váratlanul emlékeztet minket valamire. Akkor azonnal világosan emlékszünk, fölrémlik valami, ami mindig is ott rejtőzött az emlékezetünkben, de mintegy fedőréteg alá rejtve, számunkra is hozzáférhetetlenül. Emlékezetünk képtelen lett volna onnan segítség nélkül előbányászni, látszólag új emlékek bukkantak föl, pedig azok mindig is ott voltak”- idézte alkalomhoz illően, Indrek Hargla szavait az igazgató. „Ilyen a történelmi emlékezet is. Mindig kell valaki, akinek a segítségével előhívhatjuk az elfeledett eseményeket. Ebben az emlékeztetésben jutott hatalmas szerep Berei Károlynak”- mondta.
hirek/2024/11-november/nk-vsemlektablak/6.jpg

A lélekemelő eseményen elhangzott beszédek között először Dragos Roland az Elméleti Líceum diákja szavalta el Gyóni Géza Csak egy éjszakára című versét,  majd pedig Berei József mondta el Wass Albert A gyökér megmarad költeményét.

A szervezők lejátszották a Kimegyek a doberdói harctérre című dalt is, majd a táblák leleplezését követően nt. Tukacs József Sándor a belvárosi református gyülekezet lelkipásztora, ftt Vadas Krisztián görögkatolikus parókus, nt. Bartha Zsuzsanna Mária unitárius  lelkipásztor, Illyés Sándor evangélikus lelkipásztor és főtisztelendő Antku István főesperes mondott áldást rájuk, az ünnepség pedig koszorúzással zárult. 

Tőtős Tímea

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!