Szatmárnémeti

Emlékezés Princz Sándorra

2021.03.13 - 20:02

A gyárat 1906-ban alapították a Princz testvérek, Princz Ármin és Princz József. A gyár kezdetben főleg malmokat és préseket készített. Az első világháború utáni években a gyár áttért a mozdonyjavításról különleges bevonatú edények gyártására, amivel Európa-szerte hírnevet szerzett.

Koncentrációs tábor

Princz Sándor középiskolai tanulmányait a szatmárnémeti Mihai Eminescu Líceumban végezte 1937-ben, egyik osztálytársa Sipos Ferenc volt, akiből később püspöki kormányzó lett. Gépészmérnöki egyetemi tanulmányait a zürichi Műszaki Egyetemen folytatta 1937–1942 között. A diplomaszerzés után a háború alatt Svájcban maradt. Testvére, a bécsi egyetemen 1934-ben végzett közgazdász Princz Pál ekkor a 110/15 munkaszolgálatos századdal megjárta a Don-kanyar poklát, ahonnan hazakerült, de 1944 májusában apjukkal, Princz Józseffel együtt Auschwitz-Birkenauba, majd Dachauba lett deportálva. Princz József itt pusztult el.

Államosítás

A Princz testvérek vasöntödéjében és gépgyárában az 1944. szeptemberi szövetséges bombázás és a visszavonuló német csapatok szándékos rombolása jelentős károkat okozott. A háború után a helyreállítási munkákban még részt vettek a deportálás alól Budapesten mentesített Princz Ármin fiai. A második világháború után a gyárat 1948-ban államosították, és Szeptember 1., majd Augusztus 23. lett a neve. 1989 után Samus, aztán Electrolux. Princz Sándor testvérével, Pállal Svájcból Argentínába telepedett át 1948-ban. Az áttelepülési hajóútja során Princz Sándor Portugáliáig egy hajón utazott az ott menedéket kapott Horthy Miklóssal. Argentínába érkezésük után Sándor és Pál Buenos Aires külvárosában alapítottak egy szívószálat gyártó üzemet. Az ötvenes években a cég áttért a PVC-granulátumok gyártására, amivel a dél-amerikai — főleg argentin, brazil és uruguayi — piacot látták el. (www.princz.com.ar/index_eng.html)

Hazalátogatások

A cég irányítását Princz Pál 1998. évi halála után Princz Sándor vette át, amit 2011-ig folytatott, átadva azt fiának, Misinek és unokaöccsének, José Franciscónak. Először a hatvanas évek végén látogatott haza Szatmárnémetibe, majd 2002-ben, ezúttal felkeresve és megtekintve szülei gyárát, illetve a gyár akkori személyzeti osztályának helyet adó szülői házát. Ugyanakkor megtartották a kéttagú osztálytalálkozót a Mihai Eminescu Főgimnáziumban Nicolae Sălăgean Tordán élő nyugdíjas ügyvéddel. 2006-ban családja valamennyi tagjával hazalátogattak, hogy részt vegyenek a cég centenáriumi ünnepségén.

A gyászoló család

Argentínában számos társadalmi felzárkózást támogató projekt támogatója volt, amelyekhez társult Ferenc pápa is. Felesége, a svájci születésű Alix Bally tavaly szeptember 6-án, százévesen lett a koronavírus áldozata, ami teljesen megtörte a párjától hetvenöt évnyi boldog házasság után búcsúzni kénytelen Princz Sándort. Fél évvel felesége halála után szólította magához Princz Sándort is az Örökkévaló. Halálában gyászolja lánya, Hanny, Misi fiának az özvegye, tíz unokája, tíz dédunokája, a Princz család oldalági rokonsága, és kegyelettel emlékeznek rá gyárának alkalmazottai.

Dancu Pál, Fotó: Princz Misi