Markovits Rodion halálának 65. évfordulója alkalmából augusztus 27-én megemlékezést szervezett az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület, a Szatmári Zsidó Hitközség, a Kisgércei Polgármesteri Hivatal, valamint a Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató Központ.
Az esemény 11 órakor az író kisgércei szülőházánál zsidó szertartású imával vette kezdetét. Felician Pop, a Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató Központ igazgatója köszöntötte a résztvevőket, majd elmondta, hogy az általa vezetett intézmény sokat tesz azért, hogy emlékhelyeket állítson, és megőrizze a köztudatban azok emlékét, akik életpályájuk során maradandót hagytak maguk után. Markovits Rodion ezek közé tartozik. Egy nagyon érdekes egyénisége ő az irodalomnak, zsidó származású volt, s magyarul írt az avasi és ugocsai románokról. Markovits Rodion apja a kisgércei rabbi volt, akinek nevéhez sok anekdota fűződik, ezek közül el is mesélt néhányat. Adrian Ştef, a Szatmár Megyei Tanács elnöke beszédének bevezetőjében elmondta, hogy sokan teszik fel neki a kérdést: miért vesz részt szinte valamennyi rendezvényen? A válasz egyszerű: a Megyei Tanács elkötelezte magát, hogy támogat minden olyan rendezvényt, ami a megye kulturális életének fejlődését segíti elő.
A Markovits Rodion-megemlékezés azért tartozik a kiemelt rendezvények közé, mert egy olyan személyről van szó, aki a multikulturalitás példaképe. A Megyei Tanács Kisgérce Község Polgármesteri Hivatalával és Helyi Tanácsával közösen fontosnak tartja, hogy felújítsák és emlékházzá alakítsák át Markovits Rodion szülőházát, a benne lakó családnak lakást vásárolnak, az emlékház pedig a Szatmár Megyei Múzeum felügyelete alá kerül. Adrian Ştef oklevelet adott át Vasile Lucuţi-nak, a ház jelenlegi lakójának és tulajdonosának. Ioan Ciuta, Kisgérce polgármestere megígérte, hogy ameddig ő lesz a község elöljárója, minden támogatást megad, hogy az emlékház elkészüljön. Décsei Nicolae, a Szatmári Zsidó Hitközség elnöke megköszönte, hogy ilyen sokan állnak a rendezvényeik mellé, ők ugyan kevesen vannak, de igyekeznek eljutni minden kulturális rendezvényre, ami a megyében zajlik. A szatmárnémeti Várdomb utcai zsinagóga kulturális központtá alakult, ami sok olyan művelődési rendezvénynek ad otthont, ami a multikulturalitás szellemében szerveződött.
Irodalmi tanácskozás
Délután a Várdomb utcai zsinagógában tartottak irodalmi tanácskozást. Az előadásokból megismerhettük Markovits Rodion életútját, írói munkásságát, és ízelítőt kaptunk irodalmi hagyatékából is. Markovits Rodion nemcsak szépíró volt, hanem közíró is, írásai hiteles kordokumentumok. Megismertük, hogy milyen volt abban az időben az avasi és az ugocsai falu, milyen volt a térség kulturális élete a XX. század elején, és arról képet kaphattunk, milyen módon ábrázolta a zsidó identitást Markovits Rodion a műveiben. A megemlékezés a nagyváradi Hakeshet klezmer zenekar koncertjével zárult.
Elek György