Egészség

Emésztőszervi panaszok is jelezhetik

Fotó: iStock
2022.01.20 - 13:24
A napokban jelentősen megnőtt a gyermekek körében a COVID-19-betegek száma, az esetek súlyossága miatt egyelőre nem kell aggódni.

A Mentsétek meg a gyermekeket (Salvaţi Copiii) szervezet által szervezett nyilvános kerekasztal-beszélgetésen gyermekgyógyászok mutatták be a SARS-CoV-2-fertőzés jellegzetes tüneteit, amelyekkel a gyermekek az ötödik hullámban a kórházba kerülnek, és jó tanácsokat is adtak a szülőknek.

Dr. Anca Drăgănescu, a fővárosi Matei Balş Járványtani Intézet gyermekorvosa szerint a COVID-19 betegség jellegzetes szimptómái a kicsik körében jelenleg a magas láz, a torokfájás, a köhögés, a rekedtség és emésztési panaszok — hányás, hasmenés és étvágytalanság. A szakember megelőző intézkedéseket is javasolt a hazai szülőknek, külön felhívta a figyelmet a maszkviselés és a távolságtartás fontosságára, valamint javasolta az 5 éven felüli gyermekek immunizálását. „A legtöbb gyermeknél tünetmentes vagy enyhe lefolyású a COVID-19 betegség, kisebb hányaduk közepesen súlyos vagy súlyos állapotban kerül kórházba, de ezt sem szabad figyelmen kívül hagyni. Különösen a legyengült immunrendszerű és a krónikus betegségekben szenvedő gyermekek esetében lenne fontos a védőoltás” — hangzott el. A gyermekorvos kiemelte, hogy a gyermekek oltása előnyös a betegségterhek, a kórházi ápolásra szorulók számának csökkentésében, nagyobb védelmet nyújt a családtagok számára, és természetesen a gyermekek esetében is csökkenti a COVID-19 súlyos formáinak előfordulását.

Dr. Mihai Craiu gyermekgyógyász főorvos arra figyelmeztetett, hogy a COVID-19 betegség a legkisebbeknél emésztési problémákkal is jelentkezhet. „Az egészen kicsi gyermekek esetében akut gyomor-bélhurutnak tűnő problémákkal indulhat a megbetegedés, a legtöbben lázzal, hányással kerülnek kórházba, náluk nem a légúti betegség kerül előtérbe” — magyarázta. Azt is hozzátette, hogy a fővárosi Alessandrescu-Rusescu Gyermekegészségügyi Intézet sürgősségi osztályán, ahol dolgozik, kedden éjszaka 100 gyorstesztet végeztek el a beérkezett kicsiknek, az egynegyedük pedig pozitív lett. „Tele van a sürgősségi koronavírus-fertőzött gyerekekkel. Egyelőre nem a betegség súlyossága a probléma, de azon gondolkodom, mit fogunk látni egy hónap múlva, amikor megjelennek a betegségen átesettek körében a többszervi gyulladásos esetek” — tette hozzá.

„Két dologból indulunk ki: a gyermek életkorából és a COVID betegség előtti állapotukból. Ha egészséges volt az iskolás előtte, akkor nem kell túlzottan aggodalmaskodni. Ha viszont fiatalabb gyerekekről beszélünk, ők általában kórházba kerülnek. Jelenleg megtelt az intézményünkben a gyerekeket és fertőzött szüleiket gondozó részleg, egy egész emeletnyi gyerek van, akiknek infúzióra, oxigénre, tartósabb orális rehidratációra van szükségük” — mondta a szakember. Dr. Craiu ugyanakkor azt tanácsolja a szülőknek, hogy először forduljanak háziorvosukhoz, aki ismeri a gyermek kórelőzményét, mert „a legenyhébb formákat, enyhén lázas és orrfolyásos megbetegedéseket minden bizonnyal otthon is lehet kezelni az óvodások és iskolások esetében, a csecsemők esetében viszont már nem”.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Joe Biden koronavírusos lett

Koronavírussal fertőződött meg Joe Biden; az elnök lemondta szerdai kampányprogramját - közölte a Fehér Ház.
Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Szatmárnémeti

Naponta 40 szatmári tesztje pozitív

Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.