Szatmárnémeti

EME-vándorgyűlés Szatmáron

2019.04.13 - 08:35

Szatmár ad otthont az Erdélyi Múzeum-Egyesület Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztálya XXIX. Tudományos Ülésszakának. A szombatig tartó rendezvényen 400 szakember jelezte részvételét.

Az EME Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztálya Romániában az egyetlen, rendeltetése szerint anyanyelvünkön orvos- és gyógyszerésztudományt művelő szervezet, amelynek legfontosabb rendezvénye az évente megszervezett Tudományos Ülésszak. A nagyszámú — köztük sok neves magyarországi — résztvevő és az egyre színvonalasabb dolgozatok bemutatása által a vándorgyűlés tudományos és továbbképzési fórumot, ugyanakkor a kapcsolatteremtés és az együvé tartozás érzését tápláló lehetőséget is jelent — hangsúlyozta az Északi Színházban megrendezett megnyitón dr. Szilágyi Tibor, az EME Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztályának elnöke.

Az idei, immár 29. alkalommal megrendezett ülésszak ugyanis fórumot biztosít az orvosok, fogorvosok és gyógyszerészek számára arra, hogy magyar nyelven számolhassanak be munkásságukról, a világban elért tudományos eredményeket is meg tudják itt tárgyalni, de a barátságok ápolására is lehetőséget teremt. Dr. Bitay Enikő EME-főtitkár szerint is vitathatatlan a konferencia jelentősége, hiszen lassan három évtizede biztosít teret a tapasztalatcserére, szakmai újdonságok megvitatására, egyúttal pedig az új generáció szakmai felkészültségének bizonyítására is.

A megnyitón felszólaló Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere is nagy örömmel köszöntötte a magyar egészségügyi szakembereket, elmondva, hogy nagyon jó dolog, hogy szédületes iramban fejlődik az egészségtudomány, de sajnos rossz, hogy idehaza még mindig hiányzik az állandóság, ami a szakemberek számára biztos, nyugodt keretet biztosíthatna hivatásuk gyakorlásához. Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke megköszönte az orvosoknak, fogorvosoknak és gyógyszerészeknek, hogy hozzá hasonlóan voltak annyira „kalandvágyók”, hogy itthon maradtak és az anyanyelvükön gyógyítanak, ami így, három évtizeddel a rendszerváltás után még mindig nem egyszerű.

A szokásokhoz híven a tudományos ülésszak megnyitóján szakmai díjait is átnyújtotta az EME Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztálya.

A kétévente kiosztásra kerülő Csőgör Lajos Díjat az orvosi és gyógyszerészeti oktatás szervezésében elért kiemelkedő eredményei elismeréseként Erdély legismertebb endokrinológusa, dr. Kun Imre Zoltán orvos, egyetemi tanár, kutató, a marosvásárhelyi Endokrinológiai Klinika már nyugalomba vonult vezetője vehette át.

A Lencsés György Ars Medica díjat ebben az esztendőben dr. Ábrám Zoltán közegészségtanász, táplálkozástani főorvosnak, egyetemi tanárnak és tanszékvezetőnek ítélték oda a kuratórium tagjai. A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem Közegészségtani Tanszékének professzora, doktorátusvezetője oktató-, kutató- és szakírói munkája mellett szerteágazó újságírói és közéleti tevékenységet folytat, többek között az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület egyik országos alelnöke. A dr. Kopp Elemér pályadíjra gyógyszerészhallgatók, orvostanhallgatók és biológus egyetemi hallgatók vagy már végzett, a 30. életévüket még be nem töltött, gyógynövényekkel foglalkozó fiatal erdélyi szakemberek pályázhattak — ezt az elismerést munkájáért idén Ferencz Elek ötödéves gyógyszerészhallgató vehette át.

Az elismerések átnyújtását követően dr. Leiher Leonóra szatmári főszervező üdvözölte a szakembereket. „Nagy öröm, hogy ebben az évben, amikor 160 éves lesz az az Erdélyi Múzeum-Egyesület, és dr. Lükő Béla sebészorvos 100 éve alapította a szatmári kórházat, Szatmárnémeti a házigazdája az EME jeles eseményének” — mondta. A doktornő megköszönte a rendezvény fővédnökének, nm. és ft. Schönberger Jenő szatmári megyéspüspöknek a támogatását, a polgármesteri hivatal és a megyei önkormányzat, valamint a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal segítségét.

A köszöntő szavak után a résztvevők megtekinthették dr. Leiher Leonóra Szatmár imázskisfilmjét Geng Alfonz légi felvételeivel és vágásával, majd méltó műsorral ért véget a megnyitó, melyen fellépett Răceu Vlad hegedűművész Balaskó Balázs zongoraművész kíséretében, valamint Pap Beáta és Pap Răzvan jelenleg Szatmárnémetiben élő művészházaspár, korábban a konstancai opera előadói.

Kiváló szakemberek és előadások

Az Erdélyi Múzeum-Egyesület Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztálya XXIX. Tudományos Ülésszaka három helyszínen zajlik, a plenáris ülések az Északi Színházban, a szekcióülések — kardiológia; gyógyszerészet; kísérletes orvostudomány; endokrinológia, nőgyógyászat, radiológia, imagisztika, sebészet, fül-orr-gégegyógyászat, urológia; ortopédia; belgyógyászat, hematológia, patológia, immunológia, labordiagnosztika; közegészségtan, megelőző orvostan — és továbbképző előadások pedig a Püspöki Palotában és a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumban. Az ülésszak keretében rendezik meg ugyanakkor a Keresztény Orvosok Szövetségének (KEOSZ) rendes évi közgyűlését is a Püspöki Palota konferenciatermében szombaton délelőtt.

Rengeteg kiváló előadásra kerül sor ezekben a napokban, dr. Csókay András idegsebész, a Budapesti Honvéd Kórház osztályvezető főorvosa, aki a bangladesi sziámi ikrek szétválasztásában is részt vett, Bűnbánat és szenvedés örömteli hatása az orvosi kreativitásra címmel tart előadást, dr. Ábrám Zoltán A család közös születésnapja — családszerkezeti elemzések című előadásával áll az orvoskollégák elé, de érdekes esetbemutatókat, valamint orvos- és gyógyszerésztörténelmi előadásokat is meghallgathatnak a konferenciára érkezettek, dr. Lükő Béla kórházalapítóra pedig a szatmári kórház fennállásának 100. évfordulóján egy rövidfilmmel emlékeznek, amelyet dr. Leiher Leonóra készített. Szombat délutánra, a záróülést követő időszakra könnyedebb programmal készültek a helyi szervezők a szakemberek számára: a nagykárolyi Károly-kastélyba kirándulnak a résztvevők, ahol meglepetéskiállítás várja őket — olyan kollégák alkotásaiból készült ugyanis tárlat, akik a hivatásuk gyakorlása mellett képzőművészettel, fotózással is foglalkoznak.

Bumbuluţ Krisztina