Vidék

Emberölésből akár egyetlenegy is túl sok

2018.11.15 - 10:07

Miközben az Országos Főügyészség összesítése szerint Szatmár megyében igen kevés emberölés történik, a bírák egymás után hozzák meg az ítéleteket az elmúlt időszak gyilkossági ügyeiben.

 

A napokban látott napvilágot az Országos Főügyészség azon összesítése, amely öt év (2011–2015) bűnügyeit, pontosabban az emberöléseket vette górcső alá — a statisztikából kiderül, hogy ebben az időszakban Romániában összesen 4717 áldozatot gyilkoltak meg az ország különböző megyéiben. A legtöbb gyilkosságot Bukarestben követték el, ahol az éves átlag 80–95 áldozat, de Bákó, Fehér és Galac megye is a feketelista messze nem dicsőséges élvonalában található. A megyék zömében átlagosan évi 11–30 emberölést követnek el, ennél valamivel többen veszítették életüket idegenkezűség következtében a szomszédos Máramarosban és Iaşi-ban, míg Szatmár bronzérmes azon megyék közül, amelyekben a vizsgált időszakban 10-nél kevesebb gyilkosságot követtek el (a többiek Szilágy, Prahova, Kovászna, Botoşani, Hargita, Gorj és Mehedinţi).

Az összesítés arra is rávilágít, hogy a legtöbb emberölést nyílt utcán/közterületen követték el (2013-ban például az 541 emberölésből 145 az utcán történt), a gyilkossági helyszínek rangsorában második helyen az elkövető és az áldozat közös lakása szerepel (szintén 2013-ban 127 esetben volt tetthely a családi otthon, legtöbbször — értelemszerűen — a családon belüli bántalmazás miatt), míg a harmadik leggyakoribb helyszín az áldozat lakása volt, ahová az elkövető vagy jogtalanul (rablás, bántalmazás, nemi erőszak szándékával) hatolt be, vagy maga az áldozat engedte be. Nem meglepő módon az emberölések szinte felét (49,30%) az éj leple alatt, valamint hétvégeken követték el — a szakemberek megállapítása szerint itt nagy mértékben közrejátszik az is, hogy sokan jellemzően ilyenkor fogyasztanak több alkoholt (kieresztvén a napi vagy heti „gőzt”), és a családdal intenzívebben eltöltött időtartam is hozzájárul ahhoz, hogy feltűnően sok gyilkosság történik ilyenkor. Egyébként ezt támasztja alá az is, hogy az elkövetők legtöbbje hirtelen felindulásból, haragból, gyűlöletből és valós vagy vélt sérelem miatti bosszúból végzett áldozatával, a gyilkos eszköz pedig a legtöbb esetben a kéz ügyében lévő, hirtelen felkapott tárgy volt, ezeket követte a lőfegyver, a megfojtás mint módszer és a gyúrófegyver (kés, bicska, törött üveg).

Azt nem tudni, milyen „besorolást” kapna, s mennyire minősülne biztonságosnak Szatmár megye, ha a főügyészség az idei és tavalyi évet venné statisztikája alapjául, de az biztos, hogy a nyomozóhatóság és a bírák nem tétlenkednek, hiszen a tetteseket rövid időn belül elfogták, és ítéletet is hoztak — persze az teljesen más kérdés, hogy a kiszabott börtönbüntetés mennyire hoz esetleges enyhülést a szerettüket/szeretteiket brutális módon és értelmetlenül elveszítő hozzátartozóknak.

 

Fényes nappal, nyílt utcán

 

F. P. 2016 augusztusának végén a 14-es lakónegyedbeli Tisza sétányon szúrta hasba a 31 éves A. A.-t, aki a helyszínen elvérzett és életét vesztette — az emberölés hátterében pedig felfokozott érzelmek és egy zűrzavaros szerelmi háromszög húzódik, amely okán az áldozat, az elhagyott kedves többször is zaklatta szerelme új társát, aki végül gyilkosa lett, önvédelemből. A bíróság a körülmények figyelembe vételével emberölés vádjával hat év nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte F. P.-t, amit a fellebbezést követően a Nagyváradi Fellebbviteli Bíróság két év hat hónapra csökkentett.

 

Véres városnap az Avasban

 

Ugyancsak augusztusban, de már 2017-ben történt gyilkosság és gyilkossági kísérlet Avasfelsőfalu központi parkjában, a városnapi forgatagban — amikor az alig nagykorú C. P. I. erősen ittas állapotban összekülönbözött egy férfival, aki pofon is vágta. Az incidenst követően a részeg fiatal elindult a tömegben megkeresni a férfit és megbosszulni a sokak szeme láttára esett sérelmet — borgőzös állapotában azonban két ártatlan fiatalba kötött bele, egyiküket a pofozkodónak vélve, majd kést rántott és szíven szúrta a 18 éves S. C.-t, a barátja segítségére ugró 17 éves C. V.-t pedig súlyosan megsebesítette. A tettest gyors azonosítását követően előzetes letartóztatásba helyezték, és azóta is rácsok mögött ül — a bíróság gyilkosság és gyilkossági kísérlet vádjával tíz év négy hónap letöltendő börtönbüntetésre, valamint 110 000 eurónyi anyagi és morális kártérítés fizetésére ítélte; 18 éves áldozatának szülei azonban nem kérnek a kártérítésből, és kérvényezték az ítélet súlyosbítását.

 

Holttest a csomagtartóban

 

Féltékenységből verte agyon németországi barátnőjét tavaly nyáron, pontosabban július 13-ról 14-re virradó éjszaka M. Zs. Szatmárnémetiben, a Károlyi úton, áldozatának autójában, majd a csomagtartóba tette a holttestet, a Mercedest pedig a Fabricii utcai felüljáró alatt, a Szamos Katasztrófavédelmi Felügyelőség főbejáratával szemben hagyta — itt találta meg a nyomozóhatóság július 17-én, miután az áldozat rokonai jelentették eltűnését a rendőrségen. Bár 2017. július 18-án, előállításakor, a nyomozás során és a tárgyalásokon is ártatlanságát hangoztatta, a bírák gyilkosság vádjával 21 év letöltendő börtönbüntetésre ítélte M. Zs.-t, valamint 233 000 lejnyi morális kártérítés megfizetésére.