Szatmárnémeti

Elvileg két év alatt megépülhet a híd

2015.06.06 - 11:05

Széles, négysávos híd köti össze a Batizi utat a Strand utcán keresztül a Szamoson át az Independenţei sugárúttal, a 17-es lakónegyeddel — egy valamikori jövőben. Első cseppként 2 millió lejt kapott rá a város, ha nem sikerül elkölteni, vissza kell adni.

A csütörtöki jó hírt — a 2 millió lej érkeztét — követően Dorel Coica, Szatmárnémeti polgármestere tegnap újabb sajtótájékoztatót tartott, melynek fő témája (az RMDSZ-es tanácsosok szapulása mellett) természetesen a harmadik Szamos-híd volt. „Amit én most elkezdek, azt folytatni kell és megvalósítani a hidat, bárki is lesz a polgármester 2016-ban” — mondta az enyhe emlékezetkiesés tüneteivel Coica, hiszen egy harmadik híd építésének gondolata és a megvalósítás első lépései nem tőle származnak. „Ez a 2 millió lej csak a kormánytámogatás kezdete — ha viszont nem tudjuk elhasználni év végéig, vissza kell utalnunk a kormány tartalékalapjába. Épp ezért lett volna teljesen fölösleges és hiábavaló, ha a 2 millió helyett például 30 millió lejt kapunk, mert nem tudtuk volna elkölteni ebben az évben. A most (még csak kormányhatározat szintjén) kapott összegből készítjük el a technikai tervet, újra felértékeljük a kisajátítandó területeket — őszre mindezt szeretnénk befejezni és elkezdeni az építkezést. Az ország anyagilag jól áll, van pénzalap, amiből adjanak és a híd fel fog épülni, méghozzá a munkálatok megkezdésétől számítva 24 hónapon belül” — jelentette ki a polgármester, hozzátéve: 2020-ra két új hídja is lesz Szatmárnémetinek.

Mint azt Szűcs Zsigmondtól, a polgármesteri hivatal beruházási osztályának vezetőjétől megtudtuk (kérdéseinkre ugyanis Coica nem tudott pontos válaszokat adni), a Batizi úton, a Strand utca irányában körforgalom lesz kialakítva — innen kezd majd emelkedni a négysávos, háromméteres járdával és egyméteres kerékpársávval ellátott, kétpilléres híd íve, amely átvezetve a Szamoson a Rex-piac parkolója fölött ér át a túlsó partra, az Independenţei sugárútra, ahol szintén körforgalom lesz kialakítva. „A híd tervei Ilyés Gyula mandátumából valók és 2009-ben készült el a hatástanulmány, mely szerint akkor körülbelül 19 millió euróba került volna a beruházás. Az árak természetesen azóta alaposan megváltoztak, főleg a terület kisajátítási értékei, a tervező most teljesen újra kell számoljon mindent” — mondta Szűcs.

[ohkompakt-1]

Újságírói kérésre projektet még 2008-ban elindító Ilyés Gyula volt polgármester elmagyarázta: a most kapott 2 millió lej reális szükséglet, természetesen nem ebből és nem most fog megvalósulni a híd — a technikai tervezéshez viszont reális és elegendő. „Az én félszem inkább az, hogy a polgármesteri hivatal nem fogja tudni elkölteni ezt a két milliót a technikai tervre, ugyanis az nem készülhet el év végére az idő rövidsége miatt és vissza kell majd adni a pénzt. Sőt, a technikai terv valószínűleg a jövő évi választásig sem készül el — de jó lesz kampánycsalinak. Én azt mondom, egyelőre ne álmodozzunk a hídról, és fogadjuk visszafogottan ezt a pénzt most. Fogadjuk úgy, mint a 2010-ben elindított folyamat második lépésének elindítóját. A híd tervezése még 2010-ben kezdődött, egy versenytárgyalás alapján, amelyen nemcsak a legkisebb ár volt a kritérium, hanem a technikai megvalósítás, a kivitelezési idő és az urbanisztikai értéke is. A tervezést a bukaresti Iptana cég nyerte meg, Románia egyik legrégibb és legjobb híd- és úttervező cége, amely 2011 januárjában átadta a terveket. Közvita után a városi tanács elé került a gazdasági-műszaki mutatók elfogadására, amellyel az első lépés le is zárult volna — a tanács azonban nem fogadta el, Cocát is beleértve, mert „túl drága” volt. A céggel a szerződés felfüggesztettük, addig amíg lehetőség (pénz) adódig a folytatásra. Közben a jelenlegi városvezető is megtudta: kész és jóváhagyott előtanulmányok kellenek bármilyen finanszírozáshoz — elővette hát az általa is visszautasított tervet és jóváhagyatta azt a tanáccsal. Amúgy jól tette. Most ennek az előtanulmánynak a technikai tervezését lehet folytatni. Apró bökkenő, hogy a jóváhagyáskor megszavazták azt is: szerződést bontanak az Iptana céggel és a szerzői jogokról is lemondatják. Ez nem volt indokolt, s most számtalan konfliktushoz és késedelemhez is vezet, hiszen új licitet kell kiírni a technikai tervezésre — a régi szerződést csak „aktiválni” kellett volna. Természetesen az Iptana is jelentkezhet a licitre, hiszen ő tud a legtöbbet erről a hídról — ugyanakkor meg is támadhatja magát a licitet is, illetve az azt elnyerő másik céget is. Mindez pedig újabb időhúzáshoz vezet” — mutatott rá Ilyés.

 

 

Szabó Kinga Mária