Brit sajtóértesülések szerint a brit uralkodó „rendkívül élvezte” első filmszerepét, amelyet a londoni olimpia pénteki megnyitóünnepségének talán legeredetibb mozzanatában nyújtott.
A rendezvény legnagyobb visszhangot kiváltó eleme volt az a négy és fél perces – a stadion kivetítőin a globális tévéközvetítéssel egy időben bemutatott – filmjelenet, amelyben a 86 esztendős II. Erzsébet királynő a legendás 007-es ügynök, vagyis Daniel Craig színész, James Bond jelenlegi megszemélyesítője társaságában indul helikopterrel a londoni Buckingham-palotából a kelet-londoni arénába. A jelenetben a stadion fölé érve, a brit nemzeti lobogó színeiben pompázó ejtőernyőiket kibontva egymás után „kiugranak” a gépből. Abban a pillanatban, ahogy „leértek”, az uralkodó megjelent a stadion királyi páholyában, mégpedig pontosan ugyanabban a ruhában, amelyet a filmjelenetben viselt. A jelenetet a megnyitó 80 ezres közönségének eget verő ovációja fogadta, miközben a királynő szerényen mosolyogva nyugtázta a sikert.
Az első szerep
Azóta hivatalosan is kiderült, hogy egészen a helikopteres részig valóban az uralkodó alakította saját magát, első ízben szerepet vállalva egy nem dokumentumjellegű filmben. A vasárnap nyilvánosságra került újabb részletek alapján Danny Boyle filmrendező, a világszerte óriási sikert aratott megnyitórendezvény művészeti igazgatója és főrendezője először Lord Sebastian Coe olimpiai bajnok egykori középtávfutónak, a londoni olimpiát szervező testület (LOCOG) elnökének vetette fel, hogy a királynőt „színésznőként” is be kellene vonni a megnyitó műsorába. Lord Coe a Mail on Sunday forrásai szerint tetszéssel fogadta az ötletet, ám az ügy igazi előremozdítója Edward Young, az uralkodó helyettes személyi titkára volt, aki azonnal vállalta a közvetítői szerepet Boyle stábja és a palota között. Young rábeszélőképességét mutatja, hogy a királynő is állítólag habozás nélkül ráállt a szerep elvállalására, amikor a titkár az ötletet vázolta neki. A Mail forrásai szerint az uralkodó egyetlen kikötése az volt, hogy maga szeretné megválasztani a ruhát, amelyet a forgatáson visel. A választás végül egy lazacrózsaszín kosztümre és egy ugyanilyen árnyalatú fejdíszre esett – ami azt jelentette, hogy a királynőt megszemélyesítő ejtőernyős kaszkadőrnek, a 43 éves Gary Connerynek is ugyanilyen ruhát kellett viselnie a stadion felett élőben végrehajtott ugrás közben.
Titkos kiképzés
Connery a Mail on Sundaynak elmondta: ő és „James Bondként” ugró társa, a 41 éves Mark Sutton hónapokig tartó, szigorúan titkos kiképzésen vett részt a nagy nap előtt. Conneryt a megnyitó estéjén felöltöztették a királynőével azonos ruhába, Suttonnal együtt az Essex megyei Stapleford repülőterére vitték, és a helikopter innen szállt fel velük. Az ugrást a stadion felett 240 méteres magasságból hajtották végre, az ernyőket 150 méteren bontották ki. A kaszkadőrpáros azonban nem a stadionba érkezett – ez elrontotta volna azt az illúziót, hogy az uralkodó az „ejtőernyős ugrás” után besétál a királyi páholyba –, hanem a helyi Stratford metróállomás közelében, egy hídon értek földet biztonságban.
Sajátos rekord
Connery már korábban is szerepet kapott dublőrként a James Bond-sorozat és az Indiana Jones-kalandfilmek egy-egy részében, és egy sajátos rekordot is magáénak tudhat: májusban a világon elsőként hajtott végre sikeres ugrást ejtőernyő nélkül, egy különlegesen kialakított „szárnyas” ugróruhában. A 750 méterről teljesített ugrás után a kaszkadőr egy több mint 18 ezer kartondobozból összerakott biztonsági „párnán” landolt épen és egészségesen. A vakmerő sportember a Mail on Sundaynak elmondta: az olimpiai nyitóünnepélyen vállalt szerepével kapcsolatban csak azt sajnálja, hogy nem engedték meg neki a „királynői” ruha megtartását. „Pedig milyen jól néztem volna ki benne egy bulin” – tette hozzá.
A királynő által eljátszott szerepről Danny Boyle kijelentette, hogy az uralkodó „jó színésznő … semmit nem kellett kétszer elmagyarázni neki, és James Bonddal is nagyszerűen kijött”. A filmjelenetet március 27-én forgatták le, 130 fős stábbal, Boyle személyes rendezésében. A forgatás alig három órát vett igénybe. Nicholas Brown, a BBC drámai műsorokért felelős igazgatója is úgy nyilatkozott, hogy a királynő „hibátlan teljesítményt nyújtott”, és már az első felvétel tökéletesen sikerült, nem kellett többször felvenni a jelenetet. Brown szerint az uralkodó „profi színésznői” alakítással debütált a filmszakmában.