„A víz ellenőrizhetetlen ütemben kezdett ismét beömleni a parajdi sóbányába; elvesztettük a csatát a természettel” — fogalmazott kedd késő délutáni sajtótájékoztatóján Petres Sándor Hargita megyei prefektus, ugyanakkor hangsúlyozta azt is (akárcsak valamivel korábban Bíró Barna Botond megyei tanácselnök), hogy a térségben élő emberek nincsenek és nem is lesznek egyedül ebben a küzdelemben.
„Sajnos elvesztettük a csatát a természettel. A Korond-patak becsült vízhozama a reggeli órákban több mint százszorosa volt a normálisnak, és erre legalábbis az elmúlt 30 évben nem volt példa. Az ár által szállított hordalék pedig szinte helyrehozhatatlanul megrongálta az elmúlt hetekben végzett helyreállítási munkálatokat, tönkre téve a geofóliát, amivel biztosították, hogy ne tudjon beömleni a víz a patak medréből a bányába. A víz olyan sebességgel kezdett visszaáramlani a bányába, amelyet jelenleg nem lehet megfékezni'” — részletezte a prefektus, nem titkolva azt sem: a víz akár teljes egészében elöntheti a bányát a következő órákban.
Mint mondta, megpróbálnak a bánya belsejében gátat emelni, hogy legalább a turisztikai övezet egy részét, és a régi fejtési területet, amelyet eddig még nem öntött el a víz, megmentsék — amúgy a a kezelőrészleg és a látogatóközpont- berendezéseit már a délutáni órákban igyekeztek menteni, viszont az óráról órára romló helyzet olyan súlyossá vált, hogy a külszíni részt is ki kellett üríteni, mert veszélyessé vált a terep.
A Hargita megyei tanácselnök kisvideójában jól látszik hol és milyen mennyiségben zúdúl a víz a bányába.
Petres Sándor szerint az ár levonulása után az illetékes hatóságokkal közösen felmérik a helyzetet és folytatják a megkezdett munkálatokat a Korond-patak medrében. Az Országos Sóipari Társaság (Salrom) pedig a lehető leghamarabb felméri a bánya falainak és tartócölöpjeinek az állapotát a további teendők eldöntése érdekében - tette hozzá, nyomatékosítva azt is: a szakértők véleménye szerint elég hosszú időbe telne, hónapokba, amíg a víz olyan mennyiségű sót oldana fel a tárnákban, hogy stabilitási problémák lépjenek fel a bányában.
A prefektus biztosította Parajd és a környező települések lakosságát, hogy nincsenek egyedül ebben a küzdelemben, és emlékeztetett a Salrom vezetőségének azon kijelentésére is, miszerint folytatni kívánják a sóbányában a kitermelést és a turisztikai tevékenységet, függetlenül attól, hogy mekkora költségeket feltételeznek a helyreállítási munkálatok.
A parajdi sóbányában május 5-én kezdődtek a problémák, amikor a heves esőzések nyomán a Korond vízszintje jelentősen megemelkedett és víz szivárgott be a tárnákba. A kitermelést és a turisztikai tevékenységet azonnal leállították, a hatósásgok pedig vészhelyzetet rendeltek el.
Az azóta elvégzett helyreállítási munkálatok ellenére kedden ismét nagy mennyiségű víz zúdult be a tárnákba, miután a rendkívül heves és hosszan tartó esőzések nyomán a patak szintje megnőtt, az árral érkező hordalék pedig megrongálta a mederbe elhelyezett geofóliát, ami eddig megakadályozta a víz beömlését.