Vidék

Elveszíthetik a támogatást

2012.07.11 - 17:35

Több Szatmár megyei önkormányzat elveszítheti a Vidékfejlesztési Alap 322-es kiírása mentén megnyert pályázatok finanszírozását.

Tizenegy Szatmár megyei önkormányzat polgármesterétől kérte számon július 11-én Eugeniu Avram kormánybiztos, hogy miért vannak elmaradva a munkálatokkal, ugyanakkor arra is próbált választ találni, hogyan lehet felgyorsítani a kivitelezési folyamatokat. A találkozón Gheorghe Duma, a Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség (APDRP) munkatársa kihangsúlyozta, hogy a Vidékfejlesztési Alap 322-es kiírás (a vidékfejlesztés, a helyreállítás, a vidéki lakosság és a gazdaság alapszolgáltatásainak javítása és a vidék természeti és kulturális értékeinek megőrzése és értékesítése) keretében megyénkből 25 győztes pályázatot adtak le az önkormányzatok, ám ezekből mindössze három — Turc, Mezőpetri, Borválaszút — fejezte be a projektet. A 2008-as kiírás győztesei közül Berekszó, Aranyosmeggyes és Ráksa önkormányzatát fenyegeti a támogatásmegvonás, hiszen a 36 hónapos kivitelezési időt túllépték, és arra semmi esély nem mutatkozik, hogy a 12 hónappal meghosszabbított futamidőt tartani tudják. A szakember állítása szerint megeshet, hogy nem kapnak több haladékot, és akkor egyetlen lejnyi támogatást nem kapnak a víz- és ivóvízhálózat bevezetésére az említett önkormányzatok. „A 22 önkormányzat közül, akik a 322-es mentén győztes pályázatot adtak le, vannak akik lassan, és olyanok is, akik nagyon lassan haladnak. Ma azon polgármestereket hívtuk össze (Berekszó, Ráksa, Kányaháza, Érszakácsi, Apa, Börvely, Piskolt, Szilágypér, Szokond, Vámfalu, Kolcs-Szamosborhíd Kistérségi Társulás), akik nagyon lassan haladnak, majd július 13-án a többi érintett önkormányzat vezetőivel is találkozunk” — fogalmazott Duma. Komoly gondot jelentene több önkormányzatnak is, ha a 100 százalékos vissza nem térítendő pénzalapokat nem kapnák meg vagy vissza kellene hogy fizessék, ez rossz fényben tüntetné fel a megyét, ugyanakkor a lakosokat is negatívan érintené. „A polgármesterek, a kivitelezők és a projektmenedzserek össze kell fogjanak, hogy a lehető legrövidebb időn belül befejeződjenek a munkálatok, és minden engedélyt megkapjanak a víz- és szennyvízhálózat üzembe helyezésére” — fogalmazott Avram.

Összetett gondok

A jelen levő polgármesterek kihangsúlyozták, hogy a projektírók félvállról vették a rájuk bízott munkát, és a műszaki dokumentáció elkészítése során olyan dolgokat hagytak ki a tervekből, mint az elektromos hálózathoz való csatlakozás, illetve a házak csatlakozási lehetősége a fővezetékre, de a kormány néhány utólagos módosítása is hátrányosan érintette őket, hiszen több olyan munkálatot nyilvánítottak le nem írható költségnek, melyek nagy értékűek. A polgármesterek közül többen mondták, hogy a projekt sikeres lebonyolítása érdekében 2 millió lejes kölcsönt kell felvenniük, ám ez nagyon megterhelő a kisebb községek költségvetésének. A résztvevők abban állapodtak meg, hogy minden érintett fél igyekszik a tőle telhető legkomolyabban venni a felvetett gondokat, a prefektus pedig minisztériumi támogatást eszközöl majd.