Bruttó ezer lejjel növelik június elsejétől a pedagógusok bérét, a tanügyi kisegítő személyzet számára a fizetésemelés havi bruttó 400 lej lesz, szintén június 1-jétől, az erről szóló sürgősségi rendeletet már csütörtöki ülésen elfogadja a kormány — közölte szerdán a kormány sajtóirodája, miután Nicolae Ciucă miniszterelnök, Marcel Ciolacu képviselőházi elnök és Ligia Deca tanügyminiszter a több órán keresztül tárgyalt az oktatási szakszervezetek vezetőivel a sztrájkoló tanügyi alkalmazottak követeléseiről. A kormány ajánlata ugyanakkor pontosította azt is: a szakszervezetek által követelt emeléseket legtöbb három éven belül, fokozatosan hajtják végre — ez az jelenti, hogy idén az év második felére a kezdő tanárok fizetése 40 százalékkal nő.
A kormány sajtóirodája közölte azt is, hogy az új közalkalmazotti bértörvény szerint a kezdő pedagógusok fizetése nem lesz kisebb az országos bruttó átlagbérnél.
„Megállapodtunk abban, hogy a szakszervezeti vezetők elmennek és beszélnek a tanárokkal, a szakszervezeti tagokkal, és bízom benne, hogy megértést tanúsítanak és egyetértenek azzal, hogy a ma megvitatott intézkedések azok, amelyekkel a tanárokat vissza lehet juttatni az osztálytermekbe és a diákokat az iskolapadokba, hogy befejezzék a tanévet. Ma este 19.00 órakor pedig újabb találkozót tartunk. Ami biztos, hogy holnap rendkívüli kormányülést tartunk, amelyen jóváhagyjuk ezt a sürgősségi rendeletet” – mondta Nicolae Ciucă szerdán délután.
A délutáni tárgyalásokat követően a szakszervezeti vezetők még határozottan előrelépésként könyvelték el a kormány ajánlatát, sőt, Anton Hadăr, az Alma Mater vezetője kiemelte: a kormány által ajánlott fizetésemelés mindenki számára egyenlő, és „ez nagyon fontos, mert vannak nagyon alacsony fizetésű pedagógusok, és ha ez az emelés százalékos lenne, akkor az ő esetükben a bérnövekedés sokkal alacsonyabb volna. Ezt értékelni kell” – hangsúlyozta.
Természetesen az új ajánlatot meg kell beszélni a szakszervezetek tagjaival, s ezt követően döntik majd el, hogy elfogadják-e azt vagy sem.
Nem elég az 1000 lej, 2000 lejes emelést kérnek — a tárgyalások a minivakáció után folytatódnak
Folytatódik az általános sztrájk a tanügyben, a szakszervezetek nem fogadták el a kormány szerdai ajánlatát, amely szerint a pedagógusok bérét bruttó 1000, a kisegítő személyzetét 400 lejjel növelték volna június elsejétől. A szakszervezetek képviselői szerda kora este tárgyaltak ismét a kormány képviselőivel, a megbeszélést követően pedig kijelentették, hogy a pedagógusok továbbra sem elégedettek a kormány ajánlatával, ezért elutasították azt és folytatják a sztrájkot
"A sztrájkot folytatjuk, legyen világos. Nem fogadták el (a szakszervezeti tagok - szerk. megj.) a bruttó 1000 lejes fizetésemelést sem. Nagyobb összeget kérnek, nettó 2000 lejes béremelést" - nyilatkozta szerda este a sajtónak a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke.
Simion Hăncescu hangsúlyozta, a szakszervezeti tagok azt is kérik, hogy már januárban kaphassák meg a jövő évtől hatályba lépő új pedagógusi bértábla szerinti teljes fizetésemelést, ne csak a 40 százalékát, amit a kormány ajánlott. Közölte azt is, hogy a kormány határozott szándéka június elsejétől bruttó 1000 lejjel növelni a tanárok és bruttó 400 lejjel a kisegítő személyzet fizetését.
Arra a kérdésre, hogy folytatják-e a tárgyalásokat, a FSLI elnöke kijelentette: "Ez a kormányon múlik. Lássuk az intézkedéseket. (...) Az emberek döntenek, nem mi. Legyenek türelmesek, mert nincs sok hátra keddig. Holnaptól keddig szabadnapok következnek, és nem lesz oktatás" - modta a szakszervezeti vezető.
Arra a kérdésre, hogy mi történik, ha a kormány csütörtökön elfogadja a bruttó 1000 lejes béremelésről szóló sürgősségi rendeletet, Hăncescu azt válaszolta: "Csak megismételni tudom azt, hogy erről a szakszervezeti tagok döntenek".
Szabó Kinga Mária