A Veștea-kabinet beiktatását 189 képviselő és szenátor támogatta, 23-an ellene szavaztak. A kormány beiktatáshoz legalább 233 támogató szavazatra lett volna szükség. A szavazás titkos volt.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor a parlamenti vita során kijelentette, hogy a nap legfontosabb kérdése nem a kormányprogram. „Egy olyan időszak kezdődik, amelyről semmit sem tudunk (...) A rossz normalizálása egy viszonylag kis lépéssel kezdődik (...) egy olyan lépéssel, amely átlépi az elveket” – fogalmazott Kelemen Hunor. Szerinte egy kis ország csak akkor képes fennmaradni, ha ragaszkodik az alapelveihez.
„Átlépünk az elveken és a politikai küzdőtér rendkívül zavarossá válik. A hatalomért folyó egyik legösszetettebb politikai harcnak vagyunk tanúi (...) Ma, a parlament kupolája alatt egyetlen győztes van: nincs jelen a teremben, de a tehetséget el kell ismerni. Gratulálok, George Simion, sakk-mattot adtál.”
Az RMDSZ parlamenti képviselői és szenátorai szintén elhagyták az üléstermet.
Sajnálja, hogy nem sikerült megvalósítani
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
'Úgy gondoltam, hogy válaszolnom kell erre a kihívásra. Sajnálom, hogy ezt nem sikerült megvalósítani' - mondta Veștea a parlamentben, miután kiderült, hogy a képviselők és szenátorok elutasították kormánya beiktatását.
A kijelölt miniszterelnök elmondta, hogy George Simion meghívására válaszolva egyeztetett a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetőivel a párt székházában, nem Nicușor Dan államfő kérte fel erre. 'Szükségesnek tartottam az összes párttal tárgyalni a kormány beiktatása érdekében' - magyarázta, hozzátéve, hogy az AUR-ral főleg gazdasági témákről egyeztetett.
Közlése szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR) azért nem tárgyalt, mert tőlük nem kapott meghívást. 'Úgy érzem, tiszta a lelkiismeretem, megtettem a kötelességemet. Azokkal a parlamenti pártokkal tárgyaltam, amelyek ezt kérték tőlem' - tette hozzá Veștea. Utóbb a kormánya elutasításáról a Facebook-oldalán azt írta: nem ezt ez eredményt remélte, de tiszteletben tartja a parlament döntését.
A kijelölt miniszterelnök bejegyzésében hangsúlyozta, hogy nem a kormányfői tisztségért, hanem azért fogadta el a kormányalakítási megbízást, mert az országnak stabilitásra van szüksége.
Hírszerkesztő