Pénteken érdekes munkamegbeszélés helyszíne volt a Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal, ahol Altfatter Tamás prefektus közvetítésével a vadászatban érintett felek, azaz a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA), az erdészeti felügyelőség és a megyében található vadászati körzetekért felelős személyek találkoztak. A megbeszélés elsődleges témája az afrikai sertéspestis visszaszorítása volt, azonban arról is beszámoltak a vadászok, hogy jelentősen elszaporodtak az Avas térségében a barna medvék. A térségben két egyed jelenléte lenne az optimális, azonban több mint 20 egyedről van tudomásuk, közöttük nőstények és bocsok is vannak. A tájékoztató során elhangzott, hogy a medvék az Avasban is támadtak emberre, bár részletesebb információt erről nem közöltek. Ez a jelenség az országban már jól ismerthez hasonlóan annak köszönhető, hogy a védett barna medvék vadászatát törvény tiltja.
A találkozó keretében a DSVSA képviselői bemutatták a vadászatok alkalmával betartandó biobiztonsági előírásokat, amelyek az afrikai sertéspestis terjedését hivatottak megelőzni, megfékezni. A vonatkozó előírások a szomszédos országokban is hatályban vannak annak érdekében, hogy határozottan lehessen fellépni a sertéspestis terjedése ellen.
A találkozó keretében a vadászegyesületek képviselői ismertették a bonyolult helyzetet, a jelentős költségeket, amiket a vadászoknak állniuk kell, hogy a törvénykezés alapján előírt biobiztonsági előírásokat be tudják tartani a vaddisznóvadászat esetén — az elejtett vad elszállítását a mintavételre alkalmas helyre, a mintavétel után pedig az eredmény megszületéséig a vad megfelelő őrzéséről is gondoskodniuk kell. Amennyiben a sertéspestisre vonatkozó vizsgálat eredménye negatív, az állat emberi fogyasztásra nem alkalmas részeinek, pozitív eredmény esetén pedig az egész vad megsemmisítéséről gondoskodniuk kell a vadászoknak, ami szintén jelentős kiadás. A vadászegyesületek képviselői jelezték, hogy a jelentős költségek miatt nagy a veszélye annak, hogy nem minden esetben tartják be a vadászatokon a sertéspestis megfékezése érdekében meghozott intézkedéseket megyénkben, ami veszélyezteti a DSVSA által kifejtett munkát, ugyanakkor komoly gondot okozhat a sertésfarmok működésében is. Ugyanakkor arról is tájékoztatták a jelenlevőket, hogy szükség lenne a specifikus jogszabályok adaptálására az erdészeti tevékenységekben zajló megelőző akciók finanszírozása kapcsán.
Mivel konkrét finanszírozási mechanizmust mutattak be, és indokolt törvénymódosítást ezen a területen, a prefektus azt kérte a jelenlevőktől, készítsenek egy beadványt, melyet a megyében működő vadászegyesületek mindegyike felvállal.
Figyelembe véve, hogy a hatóságok 2017 óta jelentős erőfeszítéseket tesznek az afrikai sertéspestis felszámolására, nem beszélve a járvány visszaszorítását célzó intézkedések magas költségeiről, illetve a szabályok be nem tartásának beláthatatlan következményeiről, a prefektus támogatja a szatmári vadászok javaslatait, és a törvénymódosító beadványukat eljuttatja majd a központi illetékes hatóságokhoz.
Sógor Beáta