Szatmárnémeti

Előzzük meg a bajt, kössünk biztosítást!

2013.06.29 - 12:35

Bár sokan felesleges pénzköltésnek tartják a fakultatív utasbiztosítás megkötését, gondoljunk csak bele, milyen hamar jön a baj, és mennyibe kerül egy külföldi kórházi kezelés, akár apróságért is. Ahogy a mondás is tartja: jobb félni, mint megijedni!

 

 

A legtöbben egész évben készülnek a nyári vakációra, utazásra, és mindenki azt szeretné, hogy ez a néhány nap felejthetetlenül teljen el. Azonban sokszor nem várt bonyodalmak érhetnek bennünket, legyen szó egy apró balesetről a tengerparton, vagy esetleg arról, hogy a csomagjaink elkeverednek a reptéren. Ilyen helyzetekre való az utasbiztosítás, amit ha jól választunk meg, megkímélhetjük magunkat a további kellemetlenségektől.

Szabó Arnold, egy szatmárnémeti brókercég munkatása egyértelműen ajánlja az utasbiztosítás megkötését nyaralás előtt, hiszen minimális befektetéssel sok későbbi problémától menekülhetünk meg. Az utasbiztosítás megkötése a legtöbb országba fakultatív, nem kötelező. Az utasbiztosítás viszont az a fajta biztosítás, ahol nem érdemes az áron spórolni, külföldön is elismert, jó nevű biztosítótársaságot kell tehát választani, előre megszabott biztosítási összeggel, mely 5000 eurótól 50 000 euróig terjed. Miért fontos a jobb biztosítótársaságot választani? Ha minimális összegre biztosítunk, külföldön ért baleset alkalmával csak az alapellátást biztosítják számunkra, amint a beteg szállítható állapotba kerül, hazaviszik, kórházi ellátást nem fedeznek — mutat rá a szakember. A drágább biztosítások — 30 000-50 000 euró között — már többnapos kórházi ellátást fedeznek, elhalálozás esetén pedig 7000 euróig fedezik a hazaszállítást is. Ha példál a fogunkkal van probléma — ami nyilván előfordulhat — a drágább biztosítás esetén teljes kezelést kapunk. Létezik olyan biztosítótársaság is, amelyik 10 napnál további kórházi tartózkodás esetén 100 euróig lehetővé teszi a hazatelefonálást, sőt olyan is van, amely biztosítja egy hozzátartozó számára a külföldi kiutazást és látogatást. Ha a megfelelő biztosítótársaságot választjuk, akkor sem kell pánikba esnünk, ha a repülőtéren elkeveredik a csomagunk, hiszen a biztosító 500 euró értékben fedezi a kárt, megfelelő igazolás ellenében. Baj esetén első dolgunk legyen, hogy telefonálunk az illető biztosítótársaság Call Center-éhez, és bejelentjük a problémát. Nagyon fontos, hogy külföldön is elismert társaságot válasszunk, hiszen csak ebben az esetben nem kell készpénzzel fizetnünk a kezelésért. Ha nem ismerik el a biztosítónkat, kérnünk kell számlát, hogy visszatérve az országba, rendezni tudjuk a számlát a biztosítónkkal. A biztosítótársaságok csak állami kórházakban való kezelést fedeznek, ha erre azonban nincs lehetőség — pl. síelésnél a hegyekben — számla ellenében térítik meg költségeinket hazaérkezés után, melyet 48 órán belül jelenteni kell a biztosítónál. A biztosítás kiválasztásakor azt is figyelembe kell vennünk, fogunk-e valamilyen sporttevékenységet — vízisí, bunjee jumping, sziklamászás stb. — végezni a nyaralás során, hiszen ezekben az esetekben magasabb biztosítási összegre számíthatunk, azonban ezekre a helyzetekre sem árt felkészülni. Bizonyos korhatár fölött háziorvosi igazolással lehet csak biztosítást kötni, 4 éves kor alatt pedig jóval többe kerül a biztosítás, hiszen a kicsi gyerekek esetében nagyobb a rizikófaktor. A vízumköteles országokba kötelező utasbiztosítást kötni, Kanadába és az USA-ba kerül legtöbbe a biztosítás.

Az időintervallumot tekintve, kétféle biztosítás létezik: van olyan, mely meghatározott időszakra érvényes, egy kiutazás erejéig. Amennyiben viszont sokat járunk külföldre, köthetünk egész évre szóló biztosítást, mely korlátlan kiutazásra érvényes, arra azonban figyelni kell, hogy 21 napnál többet nem tartózkodhatunk kint egyhuzamban.