A 2016-os esztendőben a szén-monoxidnak 73 áldozata volt a Delgaz Grid (egykori E.ON) működési területén, derül ki a szolgáltató szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményéből.
A földgáz szabályos, a biztonsági előírásokat betartó használata nem jelent veszélyforrást a fogyasztók számára, a kémények, a gázberendezések, az elszívórendszer meghibásodása vagy ezek szabálytalan üzemelése vezethet balesetekhez. Ha a földgáz elégése nem teljes mértékű, akkor melléktermékeként mérgező szén-monoxid (CO) jelenik meg a helyiség levegőjében, ami problémát okoz, ha nem megfelelő a szellőztetés (a szén-monoxid már kis mennyiségben, akár 0,2%-os koncentrációban is veszélyes!). Az elmúlt évben bekövetkezett balesetek miatt 62 személynek egy hajszálon függött az élete, 11 személyt pedig már nem tudtak megmenteni — áll a Delgaz Grid közleményében, amely kitér arra is, hogy a tragédiák oka legtöbbször az, hogy a fűtőberendezések nincsenek megfelelően csatlakoztatva a szellőzőnyílásokhoz, az égéstermékek lerakódása miatt nehezen szellőzik vagy teljesen elzáródik a kéménykürtő, illetve a földgázzal üzemelő tűzhelyeket használják fűtésre.
A Delgaz Grid közleményében arra is felhívja a fogyasztók figyelmét, hogy a balesetek elkerülhetőek lennének néhány egyszerű biztonsági előírás betartásával. A szolgáltató ismét felhívja a fogyasztók figyelmét arra, hogy azokban a helyiségekben, ahol földgázzal üzemelő szerkezetet használnak, az égéstermék-elvezetőket a fűtési idény előtt kötelezően tisztíttassák ki, s ezt kizárólag engedéllyel rendelkező szakemberre vagy cégre bízzák. Fontos, hogy nyílt lánggal működő eszközöket senki se használjon lakása fűtésére, de amennyiben ez mégis elkerülhetetlen lenne, állandó felügyelet mellett vegye csak igénybe. Ugyanakkor a gázszivárgás, a keletkező szén-monoxid vagy füst azonnali észlelésére a tűz- vagy füstjelzők beszerelése nagyon fontos. Az életmentőnek is nevezhető eszközöket egyébként kötelező módon be kell szerelni a földgázzal működő új fűtési rendszerek üzembe helyezésekor, az olyan helyiségekben, ahol 4 milliméternél vastagabb ablaküveg vagy termopán nyílászárók vannak, de ajánlott a már működő vagy régebbi típusú fűtőberendezések esetén is azokban a helyiségekben, ahol földgázalapú eszköz biztosítja a meleget.