Szatmárnémeti

Elővigyázatosság a húsvéti bevásárláskor

Sértetlen csomagolású, érvényes szavatossági idejű termékeket vásároljunk! — tanácsolják (Fotó: Agerpres)
2022.04.08 - 10:00
Óvatosságra intenek a fogyasztóvédelem munkatársai a húsvéti bevásárlások során. Paul Anghel, az ANPC vezetője hasznos jótanácsokat is megosztott a vásárlókkal, melyeket érdemes megfogadni.

Az üzletekben már megjelentek a kifejezetten húsvétra szánt termékek, és meghirdették az ünnepi árucikkekre vonatkozó akciókat is. Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezetője összegyűjtötte a leghasznosabb tanácsokat, hogy körültekintően, valóban „tudatos fogyasztóként” végezzük a családi nagybevásárlást.
Ha élelmiszert vásárolunk, fel kell legyen üntetve rajta a megnevezése, összetevői, bizonyos összetevők vagy összetevőcsoportok mennyisége, előre csomagolt élelmiszer esetén annak nettó mennyisége. Szintén fel kell legyen tüntetve a terméken a minőségmegőrzés időpontja is, érdemes azonban tudni azt, hogy egyes, pontosan meghatározott termékek körében nincs ilyen kötelezettség, vagyis nem kell feltüntetni például sütőipari és cukrászsütemények, borok, likőrök esetén — utóbbiak esetében a szavatossági idő számít.

„A megfelelő minőségű termék megvásárlásához a kulcs a terméken megtalálható címke. Mindig nézzék meg a fogyaszthatósági vagy minőségmegőrzési idő lejáratát, de legyenek tisztában azzal is, hogy ez a két dátum nem ugyanazt jelenti! Ha egy élelmiszeren a minőségmegőrzési idő van feltüntetve, akkor az azt az időpontot jelzi, ameddig az élelmiszer még a megfelelő tárolás mellett megőrzi egyedi tulajdonságait. Ellenben ha egy élelmiszer gyorsan romlandó, és ezért már rövid idő elteltével is valószínűleg közvetlen veszélyt jelent az emberi egészségre, akkor a minőségmegőrzési idő helyett már a szavatossági időt kell feltüntetni” — közölte az ANPC vezetője.

Sonkaügyek

Húskészítményekkel kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a húskészítmény nevének pontosnak kell lennie, hogy tájékoztasson a készítmény valódi jellegéről, és megkülönböztethető legyen a vele összetéveszthető termékektől — nem mindegy, hogy a vásárolt termék, például a húsvéti sonka valóban füstölt-e, vagy csak füstaromát tartalmaz. Vásárlásnál a fogyasztónak minden esetben ellenőriznie kellene, hogy a sonka érzékszervi tulajdonságait tekintve megfelelő-e, vagyis az állománya ne legyen túl kemény vagy beszáradt, és a termék ne legyen nyomás nélkül levet engedő. A levet engedő sonka legtöbbször a pácolás nem megfelelő módját jelzi, azonban jelezheti a hús nem megfelelő minőségét vagy éppen valamilyen romlási folyamatot is. Soha ne felejtsük el még a vásárlás helyén ellenőrizni a címkén a lejárat napját is!
Minden esetben kerüljük az alkalmi árusokat, és megbízható, legális helyről vásároljunk! A túl alacsony ár is árulkodó, hiszen például árcsökkentő tényező lehet a nagyobb páclétartalom, azonban az alacsony ár még nem feltétlenül jelent rossz minőségű terméket.

Csokinyuszi és társai

Érdemes odafigyelni a húsvéti csokinyuszi és egyéb csokoládék kakaóvaj-tartalmára is, ugyanis amennyiben a csokoládé öt százaléknál nagyobb mértékben tartalmaz nem kakaóvajból származó növényi zsiradékot, abban az esetben a termék megnevezése hibás, az összetétele alapján nem nevezhető csokoládénak. Fontos: minden vásárlás után őrizzük meg a számlát, mert utólagos panasz esetén még nagy szükségünk lehet rá.
Amennyiben a húsvéti bevásárlás során bármilyen problémát észlelnek a szatmáriak, amelynek megoldása a fogyasztóvédelmi hivatal hatáskörébe tartozik, akkor érdemes felkeresni a fogyasztóvédelem Szatmár megyei kirendeltségét Szatmárnémetiben, a Gheorghe Lazăr utca 3. szám alatt, de tárcsázni lehet a 0261.736.240-es telefonszámot, illetve e-mailben is meg lehet keresni a felügyelőket a [email protected] címen.

Bumbuluţ Krisztina