Nagykároly

Élővé tenni a népi hagyományokat

A Rekettye még harminckét év után is virágzik, utánpótlásból nincs hiány Fotók: A szerző felvételei.
2022.05.30 - 11:17
Idén már több mint harminc éves a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület. Szombat kora este kétórásnál is hosszabb műsorral szórakoztatták a Városi Színház nagytermében megjelenteket.

A VIII. Gyermek és Ifjúsági Népzene és Néptánc Fesztivál gálaműsorán a Kárpát-medence több tájegységének népzenéje és néptánca került színpadra, a Rekettye legapróbb tanítványaitól a legnagyobbakig mind szerepeltek a műsorban. Székely Sára, az egyesület művészeti vezetője üdvözlő beszédében megköszönte a szülőknek, hogy gyerekeiket a népi kultúra szeretetére nevelik, és elengedik az egyesület foglalkozásaira. „Ezeket a fiatalokat nem kell unszolni, hogy eljöjjenek a hangszeres foglalkozásokra, vagy táncolni járjanak. Szívesen jönnek, sőt, hiányzik nekik a rekettyés együttlétek hangulata” – részletezte a gálaműsor elején a néprajzos szakember, aki a Magyarországról hetente ingázó oktatók munkáját is megköszönte. Mint kiemelte, az utóbbi időszakban számos néptánctalálkozón és versenyen vettek részt az egyesület tagjai, és minden eseményről jó eredményekkel tértek haza. „Azok a szakemberek, akik látták a tanítványaink produkcióit, egy emberként azon a véleményen vannak, hogy a növendékeink jó kezekben vannak, szépen haladnak, fejlődnek” – tette hozzá Székely.
A Rekettye az elmúlt időszak nehézségei ellenére igyekezett minden lehetőséget megragadni, hogy a tanítványai próbálhassanak, együtt lehessenek. Fontosnak tartották, hogy a barátságok ne szakadjanak meg, az összefonódott kötelék megmaradjon. Székely Sára szerint fontos, hogy olyan közösség alakuljon ki a Rekettye körül, ahova jó belépni, ahol jó lenni. „Gyermekként jó részt venni a táncpróbákon, vagy a zenés foglalkozások valamelyikén, és jó belépi ide felnőttként, szülőként is, mert mindig van kivel kellemesen elbeszélgetni, részt venni a megszervezett varrótanfolyamon, illetve az egyéb, nagyobbaknak szóló foglalkozásokon. Emellett jó ide belépni nagyszülőként is, mert itt tiszteljük és elfogadjuk egymást” – hangsúlyozta a művészeti vezető.
Az egyesület szombati gálája lehetőséget teremtett megünnepelni, hogy a Rekettye még harminckét év után is virágzik. Együtt örülhettek annak, hogy ilyen sok gyermek táncol az utánpótlás-csoportokban, és mindenki nyitott szívvel közeledik a hagyományos kultúrához. Az utóbbi két év egyik nagy eredménye, hogy Czumbil Bernadett zenetanár kérésére, aki szerepet vállalt a tasnádi közösségi élet szervezésében, elindulhatott abban a városban is a népi kultúra oktatása. A Rekettye segítségével a kisvárosban is elkezdődött a citera és a furulya oktatása, és szombaton ezen foglalkozások eredményeit a nagykárolyi színház közönsége is megcsodálhatta.
Az elmúlt tanévben Majer Rajmond (Raji bácsi) oktató, táncpedagógus irányította a tánccsoportok képzését, Takács-Rimán Barbara furulyát, ütőgardont és fuvolát oktatott, Nauner-Agárdi Éva citerát és népi éneket tanított, Fodor Róbert pedig hegedűt, brácsát, illetve bőgőt oktatott.
Kovács Jenő polgármester is köszöntötte a nagykárolyi színház rekettyés közönségét, szívből gratulált az egyesület tagjainak, hogy ennyi év után is ilyen lendülettel végzik a munkájukat, és ígéretet tett, hogy igyekszik megoldást találni a nagyobb létszámú rendezvények és foglalkozások helyhiányára. A nagykárolyi egyesület egyébként idén is megszervezi a hagyományos nyári napközis táborát, a szombati nap pedig ünnepi táncházzal zárult.

Végh Balázs

Ajánljuk még a témában:

Nagykároly

Felnőtteket is vár a Rekettye

Jó hírt közölt nemrég közösségi oldalán a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület: szombaton, azaz október 15-én elkezdik a felnőttek néptáncoktatását.
Nagykároly

Új tanév, új rekettyés kihívások

Elkezdődött az idei rekettyés tanév is Nagykárolyban. A jól bevált foglalkozások mellett újdonságokkal is készülnek a népi kultúra iránt érdeklődőknek.
Vidék

Határtalanul: A nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület

Határtalanul című rovatunk mai kiadásában — amelynek keretein belül Szatmár megyéből elindulva országhatárokat átívelő tevékenységeket mutatunk be — Székely Sárával, a bő három évtizedes múltú nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület vezetőjével beszélgettünk.