Vidék

Előválasztási láz Kökényesden

2016.04.04 - 09:40

Mozgalmas és izgalmas — bár a két héttel ezelőttinél valamivel nyugalmasabb — vasárnapjuk volt a kökényesdieknek és csedregieknek, akik állóurnás népszavazáson döntötték el, ki lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje a június 5-i helyhatósági választáson.

Hosszú évek, több mandátum után visszavonuló polgármester helyére jelöltet állítani nem egyszerű feladat egyetlen párt számára sem, főleg ha „házon belül” két, népes szurkolótáborral rendelkező polgármesterjelölt-aspiráns is van. Elvileg szavazás útján, a párttagok közgyűlése dönti el a kérdést, azaz a jelölt személyét — de az elv és a gyakorlat nem mindig fedi egymást. Igy történt ez Kökényesden is, ahol a tizenegy évnyi polgármesterkedés után a közélettől végleg visszavonuló Simon Levente helyére — egyelőre még csak jelöltként — ketten is léptek volna: Kárász Endre (jelenlegi alpolgármester) és Tóth Zoltán (a szövetség települési szervezetének elnöke, egykori helyi tanácsos). Az ütemterv szerint március 20-án 362 tagú közgyűlés döntötte volna el, ki is lesz a jelölt — 362 tag alatt pedig azok értendők, akik az RMDSZ egy évvel ezelőtt aktualizált listáján szerepelnek. A kérdéses vasárnapon azonban akkora volt az „érdeklődés” és az agitáció, hogy az épület előtt egyfajta falugyűlés alakult ki, amely szinte botrányba fulladt, amikor nem akartak mindenkit beengedni a kultúrházba — csak az aktualizált listán szereplőket. A kedélyek kissé lecsillapodtak, amikor Simon Levente döntése értelmében mindenki bemehetett végül a terembe — szavazásra viszont csak nem került sor, mert nem volt annyi szavazólap, mint szavazni akaró jelenlévő. „Jelen volt ott a község teljes politikai palettája — PSD-sek, PNL-sek, Néppártosok és szimpatizánsok —, egyfajta falugyűlés alakult ki és nem lehetett RMDSZ közgyűlést tartani. Végül az a döntés született: ha ekkora nagy az érdeklődés jelöltjeink iránt, akkor az előválasztást április 3-án, állóurnás falugyűlésen ejtjük meg, ahogy kell, mert ez nem törzsi háború” — mondta akkor Pataki Csaba, a szövetség megyei szervezetének elnöke.

Április 3-án, azaz tegnap a községben három helyen állítottak fel szavazóurnát, melyekhez 14 és 19 óra között szép sorjában és nagy számban járultak a kökényesdi és csedregi lakcímmel rendelkezők — politikai hovatartozásuktól függetlenül — eldönteni: ki legyen az RMDSZ polgármesterjelöltje. S bár a szavazás technikailag „a nagykönyv szerint” zajlott, az urnákat a két jelölt közösen, „kézen fogva” vitte a helyszínekre és szervezésileg sehol senki nem talált semmiféle kivetnivalót — indulatokban azért nem volt hiány. A lakosok kisebb-nagyobb csapatokban érkeztek az urnákhoz és voksuk leadását követően maradtak is még egy kicsit, latolgatni az esélyeket, megvitatni: melyik jelölt a jobb és miért. Sokan viszont — bár valóban ez volt a legdemokratikusabb megoldás, főleg az előzmények tükrében — nagyon is fel voltak háborodva és nem értettek egyet a népszavazással. „Hát micsoda dolog ez, hogy nem RMDSZ-tagok, hanem más pártból valók jönnek és szavaznak arra, ki legyen az RMDSZ-es jelölt?! Nekik persze hogy az az érdekük, hogy a gyengébb kerüljön mist ki győztesnek, akit aztán június 5-én ők könnyedén legyőzhetnek” — magyarázta indulatosan az egyik férfi. A szavazatok összesítése alapján Tóth Zoltán nyerte meg a jelöltválasztást 330 szavazattal, aki mindössze 6 vokssal kapott többet, mint ellenfele, Kárász Endre.

 

 

Szabó Kinga Mária