Nagykároly

Előrelépés a duális képzésben

2016.11.11 - 13:00

Kormányzati szinten is komoly hangsúlyt helyeznek a duális oktatási modell minél hatékonyabb összeállítására. A metodika kialakításában a nagykárolyiak véleménye, tapasztalata is mérvadó.

Háromnapos bukaresti látogatáson van túl a nagykárolyi Simion Bărnuţiu Szakképző Líceum igazgatója, Gindele Imre. A szakember azért utazott a fővárosba, hogy részt vegyen azon a konferencián, melyet a duális oktatás hatékonyabb hazai alkalmazásáról tartottak. A szakmai egyeztetésen nemcsak azon tanintézmények és cégek képviselői voltak jelen, amelyek részt vesznek abban a kísérleti programban, mely a duális képzési modell gyakorlati alkalmazását célozza meg, hanem a kormány adott területtel foglalkozó szakemberei is.

Évek óta együttműködik a nagykárolyi középiskola a Mezőfény határában található Polipol Kft.-vel. A bútorok gyártásával foglalkozó nagyvállalat folyamatosan bővíti telephelyét, az új csarnokokban dolgozó szakképzett munkaerőt pedig az iskolával közösen igyekeznek biztosítani. A jövő szakembereinek duális módszer szerint történő képzése évek óta olyan jól működik az iskolában, hogy országos szinten is elismerően beszélnek eredményeikről. Gindele elmondta, a bukaresti konferencián nemcsak arra volt lehetőségük, hogy meghallgassák mások eredményeit, véleményét, hanem saját tapasztalataikat is elmondhatták.

„Fontos ez, hiszen a tapasztalataink beépítésre kerülnek abba a módszertanba, mely által a jövőben megszövegezésre kerül a duális képzésre vonatkozó törvényjavaslat is. Így mi is beleszólhatunk a törvény megfelelő kialakításába, közvetett módon” — mondta az igazgató.

A szakmai vonatkozású sikereken túl egyéb eredménye is van az iskola és a vállalat együttműködésének. A napokban fejezik be a második olyan osztályterem felújítását, amit a Polipol Kft. vállalt magára. Az osztályterem a táblától az utolsó székekig megújul, a költségeket a cég finanszírozza. Ezt a megállapodást évekkel ezelőtt kötötték, amikor is a Polipol Kft. vezetősége vállalta, hogy azon termeket, ahol az ő vállalatuknál gyakorlatozó diákok tanulnak, korszerűsítik és felszerelik. Hat osztályteremre vonatkozik a megállapodás, most a másodikon dolgoznak.

A nagykárolyi középiskola 692 diákjából 95 végzi szakmai gyakorlatát a Polipol Kft. csarnokaiban. Az ott használt gépek, felszerelések használatának középiskolai időszakban történő elsajátítása lehet a záloga annak, hogy a Simion Bărnuţiu iskolából kikerülő tanulók ne az utcán, munkanélküliként folytassák életüket, hanem a társadalom hasznos tagjaiként biztos munkahellyel rendelkezzenek.

A tanintézményben ugyanakkor javában folynak a KRESZ-tanterem létesítésének előkészületei is. Az iskola 7,5 millió forint támogatást nyert Magyarország kormányától egy, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-n keresztül kiírt projekt révén. Az új osztályterem 14 férőhelyes lesz, ahol számítógépek állnak majd a diákok rendelkezésére, illetőleg egy gépjárművezetői szimulátor; egy ilyen szerkezet ára megegyezik egy valóságos gépkocsiéval, azaz 12–13 ezer euróra rúg. A hazai törvények megengedik, hogy a járművezetői engedélyhez szükséges 30 órányi gyakorlatból 10-et szimulátoron keresztül végezzünk el, mindezzel csökkenthetőek a kiadások is. Az iskola diákjai közül azok, akik képzéséhez szükséges a gépjárművezetői engedély, ingyenesen vizsgázhatnak. Az autószerelői, a mezőgazdász szakirányok tanulói tehát a jövőben a B- és az F- (traktor) kategóriájú engedélyeket kaphatják meg térítésmentesen. Mint ismeretes, a város önkormányzata traktort és gépjárműveket is biztosított az oktatási intézmény számára. Gindele Imre iskolaigazgató elmondta, tervezik, hogy a nehézgépjárművek vezetéséhez szükséges E-kategóriájú engedélyeket kibocsátó vizsgaközpontot is létesítsenek.

Tőtős Tímea