Szatmárnémeti

Előbb öl meg a villám, mint a vakcina

Fotó: MTI
2021.04.14 - 08:00
Nehezen enyhül a lakosság bizalmatlansága a brit-svéd AstraZeneca új típusú koronavírus elleni védőoltásával kapcsolatban. Jól bizonyítja mindezt az, hogy országszerte azokban az oltóközpontokban, ahol ezzel oltanak, folyamatosan vannak szabad helyek.

Nagyobb eséllyel érhet bennünket villámcsapás vagy halálos vonatbaleset, mint hogy az AstraZeneca-oltás okozzon tragikus kimentelű vérrögképződést — osztotta meg közösségi oldalán dr. Călin Bumbuluţ szatmári családorvos, aki a Román Orvosi Kamara alelnöke és a Szatmári Családorvosok Szövetségének elnöke, valamint az Általános Orvosok Európai Szakszervezetének (UEMO) vezetője.

Az AstraZeneca-vakcina hivatalos termékleírása és az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) kockázatfelmérési bizottságának hivatalos adatait dr. Octavia Sabin belgyógyász összesítette. A tényeken alapuló adatok feldolgozásából kiderült, hogy annak lehetősége, hogy egy személy vonatbalesetben elhunyjon, egy az egymillióhoz, a villámcsapás miatti elhalálozás esélye egy a százezerhez, míg a tragikus kimenetelű közlekedési baleset lehetősége egy a százhoz. Tízből egy dohányos kockáztatja, hogy tüdőrákban hal meg azzal, ha napi egy doboz cigarettát szív harminc éven keresztül.

Szintén egy az egymillióhoz az esélye annak, hogy halálos agyi vérrögképződés alakul ki az AstraZeneca oltásának alkalmazását követően, az pedig, hogy egyáltalán vérrögképződéses szövődmény lépjen fel, egy a százezerhez. Sokkal gyakoribb, egy az ezerhez a valószínűsége annak, hogy például a heparin nevű véralvadásgátló váltson ki trombocitopéniát, míg a vénás trombózis lehetősége egy a tízhez a kemoterápiával kezelt rákos betegek körében.

Jelentősen nagyobb annak az esélye is, hogy a COVID-19 betegség halállal végződik: 2020 februárja és 2021 áprilisa között 795 romániai lakosból egy belehalt a betegség szövődményeibe. Bár a szakemberek, a gyógyszerügynökség és az országos oltási bizottság is több ízben kihangsúlyozta, hogy sokkal nagyobb az AstraZeneca-vakcina előnye, mint az esetleges hátránya, mégis sok lakos nem kér belőle: rengetegen lemondták az időpontjukat az elmúlt hetekben, nem vettek részt a második oltáson, vagy eleve nem regisztráltak olyan oltópontra, ahol ezzel az oltással immunizálnak.

 

Mit kell tudni róla?

 

Az oltóanyag a szövődményekkel járó, illetve súlyos lefolyású, halállal végződő betegség kialakulása ellen nyújt védelmet. Az AstraZeneca-vakcinából két adag szükséges, 4–12 hét különbséggel beadva. Az AstraZeneca nem cserélhető fel más, Covid-19 elleni oltóanyagokkal. Azoknak, akik már megkapták az első adag AstraZenecát, egy második adagot kell kapniuk a vakcinasorozat befejezéséhez. Azon személyek is olthatók a vakcinával, akik már átestek a betegségen, és már meggyógyultak abból.

Az oltás ellenjavallatai: várandósság, akut lázas betegség vagy az AstraZeneca-vakcina bármely összetevőjével szembeni súlyos allergiás vagy anafilaxiás reakció. A kórelőzményben súlyos, kórházi ellátást igénylő, gyógyszerrel vagy védőoltással kapcsolatos allergiás reakció.

Oltási reakciók lehetnek: fájdalom és duzzanat a beadás helyén, fáradtságérzés, fejfájás, izomfájdalom, ízületi fájdalom, hidegrázás, láz, esetleg bőrpirosodás az injekció beadásának helyén, émelygés. Nagyon ritkán előfordulhat: megnagyobbodott nyirokcsomók, rossz közérzet, végtagfájdalom, álmatlanság, viszketés az injekció beadási helyén. A felsorolt reakciók enyhítésére fájdalom- és lázcsillapító gyógyszer alkalmazható. Ezek átmeneti reakciók, melyek általában beavatkozás nélkül is megszűnnek.

 

Előjegyzés nélkül is

 

Valeriu Gheorghiţă, a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) elnöke hétfőn átiratban értesítette az Egészségügyi Minisztériumot arról, hogy az AstraZeneca oltása, a Vaxzevria vakcina iránti megcsappant érdeklődés miatt azokban az oltóközpontokban, ahol vannak szabad helyek, és senki nincs várólistán, azoknak a személyeknek is engedélyezik az immunizálását, akik nem a platformon keresztül foglaltak helyet.

Kedden délután pedig sajtótájékoztató keretében is megerősítette, hogy azokban az oltóközpontokban, ahol nincs érvényes online előjegyzés AstraZeneca-oltóanyagra, és van belőle raktáron, bárkinek beadják időpont nélkül is, aki a helyszínen azt kéri.

Az oltáskampány országos koordinátorának közlése szerint Romániában 750 ezer dózis van raktáron az AstraZeneca oltóanyagából, kedden pedig újabb 57 600 adag érkezett az országba. Az érdeklődők az online kormányzati platformon — vaccinare-covid.gov.ro/platforma-programare — közzétett interaktív térképen tájékozódhatnak arról, hogy melyek az AstraZeneca vakcináját használó és szabad oltási időpontokkal rendelkező központok.

Szatmár megyében tegnap a szatmári Avram Iancu Általános Iskolában kialakított oltóközpontban közel 700 szabad hely volt, a várólista pedig üresen állt a platform alapján. Arra kérik mindazokat a szatmáriakat, akik itt immunizáltatnák magukat a platformon való regisztráció nélkül, hogy vegyék fel a kapcsolatot a központtal a 0787.438.060-as telefonszámon. 

Bumbuluţ Krisztina

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Újabb kutya és macska oltási kampány indult

A DSVSA októberben indított veszettség elleni oltási kampánya decemberig tart.
Belföld

Már a patikákban várnak az oltakozókra a vakcinák

Hamarosan kezdődik az influenza elleni oltási szezon, az első adag vakcinák megérkeztek a gyógyszertárakba.
Belföld

Érdemes oltatni influenza és szamárköhögés ellen!

Az influenza és a szamárköhögés elleni oltások fontosságára hívja fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).