Két napon át tartanak prevenciós célú előadás-sorozatot Szatmárnémetiben orvosoknak és óvónőknek a gyerekek fejlődésbeli lemaradásának időbeni felismerésére. Helyszín a Boldog Scheffler János Központ, a cél a problémás esetek számának csökkentése.
A Boldog Scheffler János Központ több mint egyéves fennállása óta nagyszámú gyermeket igyekezett terápiái által felzárkóztatni kortársaikhoz. A terapeuták tapasztalata az, illetve megvizsgálva a nyilvántartásokat kitűnik, hogy a Központot felkereső, problémákkal küzdő gyermekek mindösszesen negyven százaléka lett előzőleg besorolva valamilyen fogyatékossági kategóriába. A nagy részük tehát úgy lépte át az épület kapuit, hogy nem rendelkezett fogyatékossági papírral, a szülők érezték úgy, csemetéjük kicsit különbözik a kortársaitól, és utánajártak, szükség van-e a fejlődés elősegítésére.
Ezért született meg annak a gondolata, hogy egy, az egész Szatmárnémeti várost érintő szűrést végezzenek, melynek eredményeképpen, a remények szerint, sokkal több gyermeket sikerül még időben elérni, s ezáltal megelőzni a későbbi, komolyabb problémákat. „A program célja, hogy olyan egészségesnek tűnő csoporton történjen szűrés, akiknél még megelőzésképpen tudunk terápiákat alkalmazni. Ők az úgynevezett rizikós gyerekek — rizikósak a későbbi iskolai beilleszkedéstt illetően. Látszólag teljesen egészségesek, de mindig van egy „de”. Ezekre az esetekre kell az eddiginél jobban odafigyelniük mind a szülőnek, mind a szakembereknek, hogy ne hanyagolódjon el egy későbbi tünetet előrejelző szimptóma” — mondta el Fazekas Brigitta, a Boldog Scheffler János Központ szakmai vezetője.
„A sérüléssel élő gyerekeknél sokkal nyilvánvalóbbak a problémák, és ott a szülők már igen kis korban szakemberhez fordulnak — ami nagyon jó. Sokszor azonban ezekben az esetekben is a felmérések alatt derül ki, hogy mellette még sok minden másra is oda kell figyelni a fejlesztések alatt. A vezető tünet mögött más is húzódik, amit kezelni kell. Azonban azoknál a gyerekeknél, akik látszólag egészségesek, ám mégis néhol kicsit lassúbbak, figyelmetlenebbek, nyugtalanabbak, mint a többiek, a szülők sokszor várnak, hogy „kinője” a gyermek, és csak akkor fordulnak szakemberhez, amikor a probléma már igen jelentős. Fontos, hogy az óvónők és az orvosok is jobban odafigyeljenek ezekre a tünetekre, hiszen ők szorosabb kapcsolatba kerülnek a családdal és a gyerekkel, tudatosíthatják a reális problémákat, valamint az ezek fejlesztésére alkalmas módszereket — így a szenzomotoros terápiákat prevenciós jelleggel, felzárkóztatás céljából. Ezt külföldön már szép eredményekkel használják, az idegrendszeri aktivitás serkentését beépítik az egyéb terápiák közé. Minden esetben a cél, hogy a lehető legkorábbi életkorban elkezdődjön a fejlesztés, hiszen későbbi életkorban már minden sokkal hosszadalmasabb és problémásabb” — tette hozzá Fazekas Brigitta.
A szűrést megelőzően tehát orvosokat és óvónőket készítenek fel a jellegzetes tünetek felismerésére, a tünet-együttesek szignifikáns, türelmi határt átlépő kategóriájának értésére. A Boldog Scheffler János Központ a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal Szociális Közszolgáltatási Osztályával (SPAS) partnerségben, valamint a Családorvosok Egyesületével (AMFSM) és a Szatmár Megyei Tanfelügyelőséggel együttműködésben szervez október 9–10-én prevenciós célú előadás-sorozatot. A Központ nagytermében, első nap reggel tíz órától a nulla és három év közötti gyerekek, második nap kilenc órától pedig a három és öt év közötti gyerekek problémáival, fejlesztésével foglalkoznak. Lakatos Katalin PhD, a Budapesti Hidroterápiás Rehabilitációs Gimnasztika Alapítvány szakmai vezetője tart mindkét nap, négyszer kilencven percben előadást a tünetekről, esetekről, megelőzésről.
„Olyan jellegű tünetekről fognak beszélni, amelyeknek a megjelenése bizonyos életkorban fejlődési lemaradásra, rendellenességekre utalhat. Ha egy rendesen, normálisan viselkedő gyermekről és csak egy lemaradási tünetről van szó, hamar fel lehet zárkóztatni, ha viszont már adott sérüléssel, esetleg diagnózissal rendelkezik, akkor lehet, hogy az összes többi — viselkedésbeli, beilleszkedési, tanulási — problémának egy fejletlen idegrendszeri működés a gyökere, és azt kell elkezdeni fejleszteni. Ebben a két életkategóriában még jó eséllyel fejleszthetőek a gyerekek, és megelőzhetjük a későbbi, már csak szinten tartásra törekvő terápiákat” — mondta Fazekas Brigitta.
Az előadásokat követően megindul a konkrét szűrés — tehát nem maradnak meg a konferenciák szintjén —, és a remények szerint sokkal több gyereket segíthetnek időben terápiákhoz, általuk pedig egy teljesebb élethez.