Csütörtökön Banner Zoltán előadóművész „Én vagyok a Te távoli társad” című előadásával, pénteken irodalmi tanácskozással és a költő szobránál megrendezett koszorúzási ünnepséggel emlékeztek Dsida Jenőre születésének 110. évfordulója alkalmából.
Csütörtök este, az idei Dsida Jenő Napok nyitórendezvényén megtelt a Szatmári Római Katolikus Püspöki Palota díszterme. A résztvevőket Muzsnay Árpád főszervező köszöntötte, kiemelve a költő szatmári kötődéseit, és megemlítve olyan személyiségeket, akik kötődtek Dsida Jenőhöz. Házigazdaként Schönberger Jenő megyéspüspök szólt az egybegyűltekhez, aki elmondta, hogy szívesen ad helyet a Dsida-rendezvényeknek, hiszen olyan költőről van szó, aki hitben és erkölcsi magatartásban is példakép lehet a jelenlegi társadalom számára. Kondor Katalin rádióriporter, a Magyar Rádió volt főszerkesztője a tőle megszokott alázattal beszélt a határon túli magyarság életéről, nehézségeiről, valamint a magyar kultúra ápolásának a fontosságáról. Az est további részében a résztvevők meghallgathatták Banner Zoltán előadóművész Ady-műsorát, ami kiválóan összefoglalta a Dsida-életművet.
Tegnap a Szatmári Református Esperesi Hivatal tanácstermében „A költő feltámadása” című irodalmi tanácskozással folytatódtak a Dsida Jenő Napok. Magyarországi, beregszászi és romániai irodalomtörténészek, Dsida-kutatók és költők méltatták Dsida életművét. Szó esett Dsida Jenő költészetének időszerűségéről, ami vitathatatlan, hiszen szavalóversenyeken még mindig ott szerepel azon költők között, akiknek a verseit a leggyakrabban szavalják. Füzesi Magda kárpátaljai költő előadásában költői szemmel nézve hívta fel a figyelmet a Dsida-versek sajátosságaira. Felician Pop szatmárnémeti költő irodalomtörténeti megközelítésből elemezte Dsida költészetének formaművészetét. Nagyon tanulságos volt Heinrich Andrea, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum magyartanárának előadása, ami arról szólt, hogyan tanítja ő a Dsida-verseket, és miként tükröződik Dsida életöröme verseiben. Szintén érdekes volt Széman Emese Rózsa Dsida Jenő és az erdélyi szavalóművészet című előadása. Előadást tartott még: Medvigy Endre (Budapest), Cseke Péter (Kolozsvár) és Lisztóczky László (Eger).
Délután Dsida Jenő szatmárnémeti szobránál Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere és Schönberger Jenő megyéspüspök köszöntötte a megjelenteket. Beszédet mondott Papp-Für János hajdúböszörményi költő és Lisztóczky László egri irodalomtörténész. Dsida-verseket mondtak: Banner Zoltán, valamint Moroz Hannelore és Szökőcs Zsófia szatmári diákok. Díszőrséget álltak a szatmárnémeti Dsida Jenő Cserkészcsapat tagjai. Az idei Dsida Jenő Napok lehetőséget adtak arra, hogy az irodalomkedvelők (a Dsida-verseket kedvelők) elmélyüljenek a költő máig időszerű gondolataiban, és minél többet megtudjanak a legújabb Dsida-kutatások eredményeiből. A megemlékezés koszorúzással ért véget.
Elek György