Szatmárnémeti

Előadás az időskori demenciáról

2012.07.27 - 10:53

A demencia az időskor leggyakoribb pszichiátriai megbetegedése, mely megnyilvánulhat a munka minőségének a romlásában, a közelmúlt eseményeinek elfelejtésében, erről beszélt Barbara Kleissl.

 

Július 25-én, a Szatmár Egyházmegyei Caritas Szent Pál központjában Barbara Kleissl tartott előadást az időskori demencia témakörében. Az osztrák szakember előadásában kihangsúlyozta, a demenciás betegekhez nagyon sok türelemre van szükség, azonban a kommunikációhoz, a válaszok megalkotásához és az önellátáshoz időt kell hagyni nekik, ellenkező esetben magukba fordulnak, azt hiszik, hogy a társadalom számára fölöslegessé váltak, így teljesen elzárkóznak a külvilágtól, ezáltal pedig súlyosbodik állapotuk. A demencia az időskor leggyakoribb pszichiátriai megbetegedése, mely megnyilvánulhat a munka minőségének a romlásában, a közelmúlt eseményeinek elfelejtésében. A betegséget depresszió, félelem, szorongás, közömbösség vagy egyéb személyiségváltozások vezetik be. Gyakori tünet, hogy a televíziót nem akarják nézni, arra hivatkozva, hogy nincs benne semmilyen érdekes műsor, nem köti le a figyelmüket, holott csupán arról van szó, hogy nem tudják követni a gyorsan váltakozó filmkockákat. A demenciás beteg környezete oda kell figyeljen arra, hogy a beszédkészsége is sérült, ezért a személy beszédét egyszerűbb szóhasználat, helytelenül alkalmazott kifejezések, ill. a megfelelő szó megtalálásának képtelensége jellemezheti.

Ebben az esetben a környezet egyszerű és pontos kifejezéseket kell használjon, kellő időt hagyva a betegnek, hogy reagáljon az elhangzottakra. A betegeknél károsodhat az ítélőképesség és az elvont gondolkodás, de ez nem azt jelenti, hogy nem tudnak önmagukról gondoskodni, csupán a megfelelő figyelemre van szükségük. Egyes betegek képesek önállóan enni, öltözködni, fürdeni, míg mások segítségre szorulnak. „A lehető legkevesebb, ám szükség szerint a legtöbb segítséget kell a betegeknek szentelni” — hangoztatja a szakember, aki arra is rámutatott, hogy a demenciában szenvedő betegek rövid távú memóriája elég jól működik, de az információk átköltöztetése a hosszú távú memóriába már nehézséget okozhat. Ezen különböző kezelési módszerekkel lehet segíteni, de a legfontosabb, hogy a beteg környezete ne zárkózzon el a társalgástól és a beteg aktívan tartásáról.