Vidék

Elő a késeket, fenőket, hurkatöltőket - ötödik RMDSZ-Böllérverseny, most Tasnádon!

2015.01.15 - 09:42

Alig kezdték el szervezni, de máris 17 csapat jelezte: „harcba száll” a Legjobb Böllér, Legfinomabb Kolbász, Legszebb Karaj és a többi cím elnyeréséért — január 30-ig várják a csapatok jelentkezését.

Az immár hagyományos és nagy sikernek örvendő RMDSZ Böllérverseny idei, sertésvágásban jeleskedő csapatai február 7-én, szombaton, Tasnádon méretkezhetnek meg sertéstrancsírozásban, toroskáposzta-készítésben, véres és májas hurka-, illetve kolbásztöltésben, és természetesen ne feledjük el a fogópálinka minőségét és a forralt bor ízletességét sem. Tasnádon a rendezvény helyszínéül a strand melletti sátortábor területét választották, ahol a megyéből és külföldről érkező csapatok, élükön a kiválasztott böllérrel, tájainkon ismertebb nevén hentessel, minden technikát és fortélyt bevetve küzdenek meg a megye legjobb böllérei címért. A területen biztosítva lesz az elektromos áram, víz és a boncoláshoz szükséges rakodórács is. A sertést a benevező csapatnak előzetesen kell igényelnie, de a csapatok saját, fülszámozott (!) sertéssel is jelentkezhetnek a versenyre. Szintén előzetesen kell igényelni a disznóperzseléshez való szalmát is, melyet ingyen kapnak meg a csapatok. A böllérverseny népszerűségét és sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az első, Szatmárhegyen megrendezett versenyen még csak 23, a másodikon, Túrterebesen már 42 csapat, míg Nagykárolyban, a dézsából szakadó eső ellenére, illetve tavaly Sárközújlakon is több mint 30 csapat mérte össze tudását és ügyességét. Minden részt vevő csapatnak magával kell hoznia disznótoros ételek elkészítéséhez szükséges hozzávalókat (szerszámok, asztalok, sátor, tűzhely, edények, gázpalackok, rizs, bél, fűszerek stb.).

A feldolgozandó disznóról fogyasztásra való alkalmasságát állatorvosi igazolással kell bizonyítani, állatorvosi és egészségügyi pont a helyszínen is lesz. A disznó leszúrása, az előírt európai normák miatt, csak kimondottan a kábítószerszám használata után következhet be, ezt a szervezők szintén a helyszínen biztosítják. A rendezvény nívóját növeli, ha minden csapat hoz magával tájjellegű tárgyakat — pl. fateknő, régi hurkatöltő, díszítőkendő —, amelyeket kiállíthatnak, ugyanúgy, mint az eddigi versenyen, hiszen ezt is díjazza majd a, ha nem is gonosz, de nagyon szigorú, héttagú zsűri: Huszti Tamás, Bertici Kinga, Veres Ádám, Elek György, Fastus Ştefan, Balázsi István (Iván) és Kacsó Zoltán.. Természetesen a helyszínen idén is büfé várja azokat, akik nem vesznek részt a versenyben, de kíváncsiak egy hagyományos disznóvágás minden fortélyára. Itt vásárolhatják majd meg az úgynevezett „disznóságokat” , de a csapatok is megkínálják az érdeklődőket, ha van már valami, amivel elkészültek — elsősorban forralt borral, de toros káposzta is mindig bőven akad, hiszen elengedhetetlen része a disznóvágásnak.

Mivel a helyszínen nincs fedett terület, a szervezők arra kérnek minden csapatot, hogy saját maga gondoskodjon a megfelelő sátorról, hogy rosszabb időjárási körülmények között se kelljen emiatt abbahagyni a munkát — majd a mulatozást.

Tasnádi István főszervező lapunk kérésére elmondta: eddig már 17 csapat jelezte részvételét — köztük Tasnád magyarországi testvértelepüléseiről és Szilágy megyéből is —, január 30-ig azonban még bátran jelentkezhetnek a tízfős csapatok a 0261-713566-os telefonszámon, naponta 8–16 óra között.

Az elkövetkező három hétben a részt vevő csapatok „böllértudományi“, gasztronómiai és természetesen pálinka- és borválogatási tanácskozásokat tarthatnak, hogy mindenki kellőképpen felkészülve vegyen részt a böllérversenyen.

Szabó Kinga Mária