Vidék

Elnéptelenedik a szatmári tavak környéke

2013.07.29 - 09:33

A szatmárnémeti és nagybányai sorozatos strandnyitások nem kedveznek a tóparti fürdőhelyeknek. Ettől az évtől végleg leáldozni látszik a szatmári tóparti fürdőhelyek csillaga, az utóbbi időben sokkal kevesebben keresik fel a korábban kedvelt helyeket.

Hiába a rekkenő hőség, szinte üres volt a józsefházi és az apai bányató partja az elmúlt hétvégén. A jelenség nem csak ezen a hétvégén volt megfigyelhető, a korábbi napos hétvégén is kevesen látogattak ki a korábban oly népszerű tópartokra, a fürdőzők távolmaradása jellemző a muzsdaji és a kányaházi tóra is, igaz, ez utóbbi partján már tábla jelzi: tilos a fürdőzés.

Alternatíva kell

Hétvégi körútunk első állomása a józsefházi tó partja volt, a karbantartást és a tó parton kiépült vendéglátóipari hálózatot működtető cég ügyvezetője szívélyesen fogad, és a fejét csóválja, amikor elmondom neki, arra vagyok kíváncsi, volt-e bármilyen hatással is az üzletmenetre a két szatmárnémeti strand megnyitása. Kiderül: az utóbbi két évben nemcsak Szatmárnémetiben nyíltak ám strandok, hanem több kisebb-nagyobb nagybányai vizes szabadidő-komplexum is elszippantja a látogatókat a józsefházi tó partjáról. 2011 óta egyre kevesebben tartják csábítónak a józsefházi homok-kitermelés után létrejött tóban való fürdőzést, a cégvezető becslése szerint erre az évre hatvan százalékkal esett vissza a látogatottságuk. Pedig a belépő nem drága, személyenként és autónként négy-négy lejt kell fizetni, a belépőért cserébe — többek között — kiépített parkolóval és szabadtéri hideg vizes zuhanyokkal, angol vécével ellátott fürdőhely vár. Ráadásul belépőt csak péntektől vasárnapig szednek, hétköznapokon ingyen lehet behajtani a tópartra.

Hogy hogyan tudnák kivédeni a recessziót, ma még nem tudták megmondani a józsefháziak, kis nógatásra azonban kiderült: a vadvizes-kalandparkos „mutáció” lehet a mentőöv, hiszen ilyesmit a medencés, csúszdás strandok nem tudnak nyújtani. A mindenki által ismert józsefházi tó mögött van másik két vízzel telt kitermelő-gödör, ide terveznek vízisízős, jet-ski-zős, csónakázós vízi szórakozóhelyet nyitni, ám egyelőre ez a jövő zenéje. „Előttünk a tél, meghányjuk-vetjük a dolgot, számot vetünk a lehetőségeinkkel, ha tavasszal visszajön, többet tudok majd mondani” — kísér az ajtóhoz az ügyvezető; pár fotóra van még idő, indulok tovább az apai tóhoz.

Apában sem jobb a helyzet

A Józsefházával szomszédos településen működő tóparti fürdőhely üzemeltetői már kevésbé vendégszeretőek, a már szinte teljesen „máramarosi fennhatóság” alatt álló apai tó partjára szolgálati célból újságírónak már nem szabad a belépés. Ám az a kerítésen túlról is egyértelmű, ez a tópart is megszenvedte a strandnyitásokat, közel sincsenek annyira tele a parkolóhelyek, mint voltak a korábbi években. A kommunikáció hiánya miatt csak ellenőrizhetetlen forrásból sikerül pár kulisszatitkot megtudnunk az itteni helyzetről. Nem hivatalos, ugyanakkor nagyon is érdekes információ, hogy az apai tó körül épp az utóbbi időben végeztek nagyobb horderejű beruházásokat, motelt, vendégházakat, parkolókat építettek, úgy látszik, a strandnyitások nagyobb szatmári vesztesei az apai tavat üzemeltetők.

Van, akinek ez kell

A körútunk utolsó állomását jelentő muzsdaji tó környékét nem magánvállalkozó, hanem az avasújvárosi önkormányzat tartja karban. Ez a tópart a kilencvenes években valóságos zarándokhelynek számított a majálisok alkalmából, most alig látni valami mozgást. Egyetlen sátor árválkodik a töltésen, és csak néhány, városból kimenekült fürdőző sütteti magát a napon.

A „tóhelyzet”-nek egyébként ugyanúgy két oldala van, mint bármely más jelenségnek: a több és minőségibb szolgáltatást, a térbelileg könnyebben elérhető városi strandokat kedvelő közönség elmarad a vadkemping-helyekről. Viszont a vízközeli, ám mégis csendes, kevésbé zsúfolt környezetet kereső turisták igenis magukénak érezhetik a szatmári tópartokat jelen körülmények között is. Kérdés azonban, hogy az üzemeltető mennyi ideig bírja a mostani megcsappant bevétellel fenntartani a meglévő szolgáltatásokat, illetve van-e alternatívája és tőkéje olyat nyújtani, ami visszacsalogatja a szatmáriakat a tópartra?

Princz Csaba