Szatmárnémeti

Elmúlt jelen — kiállítás Szatmárnémetiben

2020.09.05 - 08:29

Szatmárnémetiben, a szakszervezetek művelődési házában nyílt meg csütörtök délután az Elmúlt jelen című kiállítás. A 30 éve történt rendszerváltás eseményeit egyre inkább történelemként emlegetjük, noha még sokunk emlékezetében elevenen él, és jelenünket megannyi nyúlványával behálózza. Ezt kívánja bemutatni a kiállítás és annak weboldala is.

Butka Gergely, aki részt vett a kiállítás anyagának az összeállításában és a weboldalának az elkészítésében is, elmondta, hogy nagy büszkeség, hogy a kolozsvári nyitás után Szatmárnémeti az első város, ahova megérkezett a kiállítás.

Fodor János történész bemutatta, hogy kik vettek részt a kiállítás anyagának az összeállításában. A projekt célja a rendszerváltás bemutatása, s ennek legfontosabb része a kiállítás, ami nem csak a rendszerváltás eseményeit mutatja be, hanem sok mindent elmond az első szabad évről. Ehhez át kellett tekinteni, mi történt 1990-ben, meg kellett nézni az előzményeket stb. A kiállítás hármas korszakú: tartalmazza a kommunizmus éveit — az 1970–80-as évek —, a forradalom időszakát (az 1989. decemberi eseményeket) és az 1990-es év történetét. A rendszerváltás eseményei sokkal tovább tartanak, mint ahogy azt akkor elképzeltük. Lehet, hogy harminc év után elérkeztünk egy olyan távlatba, ami már történelminek ígérkezik, s ez az időszak annyira meghatározza a jelenünket, minden vonásában a jelenségszerű események azonosíthatók, amelyek akkor indultak be. A koncepció további része, hogy készült egy weboldal is. Mindenkinek, aki megtekinti a kiállítást, ajánlatos a weboldalt — www.elmultjelen.ro — is felkeresnie, hiszen ennek az idővonal része egy nagyon gazdag tartalmi jelentéssel bír nem csupán az adatok szempontjából, hanem nagyon gazdag a kép- és videóanyag is, ami megfelelő alapot kíván biztosítani mindarra, ami a kiállításon látható. A szatmárnémeti kiállítás erőssége az, hogy olyan térben van elhelyezve, ami egy olyan keretet ad a kiállításnak, amely segít ezt a kerettörténetet időben is elhelyezni. Ha elvonatkoztatunk a múlt rendszer megítélésétől, márpedig eljönnek azok az évtizedek, amikor ez meg fog történni, az ilyen épületek az épített örökség részeivé fognak válni. A kiállítás anyagának az összeállításakor nem törekedtek egyfajta névsorolvasásra, nem szándékos az, ha személyek és események nem találhatók a kiállításon vagy a weboldalon, bármikor ki lehet egészíteni az anyagot, ha a korra jellemző dolgok kerülnek elő. A kiállítás struktúrája úgy van kialakítva, hogy észlelhető legyen egyfajta kronológiai folytonosság: a kommunizmus évei, a forradalom időszaka, majd az 1990-es évek. Nagyon sok Szatmárnémetihez kapcsolódó anyagot is tartalmaz a tárlat.

Ma is kísért a múlt

Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének elnöke magát az épületet is — melyben a kiállítás be van rendezve — egy kiállítási tárgynak nevezte. Elmondta, hogy a Szatmárnémetibe érkező turisták nagy érdeklődéssel nézik a '80-as években épült, 86 méter magas közigazgatási palotát és a közelében lévő szakszervezetek művelődési házát. Pataki nagyon ötletesnek tartja a kiállítás nevét — Elmúlt jelen —, ugyanis a múlt még sok területen jelen van, kísért a rendszerváltás után harminc évvel is. Szerinte annak is nagyon nehéz dolga lesz, aki újabb harminc év múlva próbál majd megszervezni egy kiállítást a mai korról. — Ezen a kiállításon ott vannak a lehallgatási jegyzőkönyvek. Hogy mi van a mai okostelefonunkban, és mire képes, azt nagyon nehéz lesz kiállítás formájában bemutatni. Az 1990-es marosvásárhelyi eseményekről is van egy összeállítás, tudni kell viszont azt is, hogy a marosvásárhelyi eseményeknek a főpróbáját Szatmárnémetiben tartották” — emlékeztetett.

Érték, amiért harcolni érdemes

Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere, az RMDSZ szatmárnémeti szervezetének elnöke elmondta, hogy gyerekként élte meg a rendszerváltást, látta, hogy mi történik Szatmárnémetiben. Furcsa érzés volt, hiszen már lehetett látni, mi történik a nyugati világban. Azokban a napokban az iskolákban pionír indulókat kellett énekelni, emlékezett vissza Kereskényi, aki a kiállítás megtekintésekor visszaidézte az emlékeit, amikor édesapja hallgatta a Szabad Európa Rádiót. Telepes rádió volt, akkor is lehetett hallgatni, amikor elvették az áramot. Nagyon sokat lehet tanulni azokból az időkből. Édesapja gyakran említette, hogy nagyon közel vannak a besúgók. A szomszéd is írta a jelentéseket. Akkor nem értette, hogy lehet besúgókkal együtt élni. Az elmúlt évek során viszont megértette, hiszen ma is együtt élünk az informátorokkal, a jelentéstevőkkel, ott van a kezünkben a telefon és más eszközök, melyek segítségével bármilyen információhoz hozzájutnak azok, akik kihasználják ezeket a lehetőségeket. Kereskényi kiemelte: Szatmárnémeti új központja megújul. Keserű mementóként fog itt maradni ez a két épület (a közigazgatási palota és a szakszervezetek művelődési háza), itt marad viszont az elmúlt év december 22-én felavatott emlékmű is, ami a kommunistaellenes ellenállásnak állít emléket. Ez a kiállítás is arra kell emlékeztessen minket, hogy a szabadság egy olyan érték, amiért bárhol és bármikor érdemes harcolni — hangsúlyozta Kereskényi Gábor.

Az elhangzott beszédek után a résztvevők megtekintették a kiállítást; azok, akik nem jutottak el a megnyitóra, szeptember 15-ig tekinthetik meg a tárlatot, amely naponta 12 és 20 óra között látogatható.

Elek György

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Péntek 13: elmaradt a Lotfi Begi koncert

A szombat már nem babonás péntek, nem lesz programváltozás az Expo Industryn.
Szatmárnémeti

Elstartolt a IV. Expo Industry 2024, este Lotfi Begi koncert!

Negyedjére tartják a Kossut- kertben a munkás – szórakozós fesztiválkiállítást.
Szatmárnémeti

Privilege: hétfőig él az Édua-tárlat

Augusztus 19-én nyílt, szeptember 9-én ér véget a Privilege kiállítás.