Szatmárnémeti

Elméleti iskolákban tanulnának tovább

2013.02.15 - 10:08

A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség, a Szatmár Megyei Tanács és a Szatmár Megyei Nevelésügyi Erőforrás és Tanácsadó Központ felméréséből kiderül, a nyolcadikos diákok legnagyobb része elméleti iskolákba jelentkezne, és természettudományok szakirányt választana.

A diákélet során a fiataloknak számos döntést kell meghozniuk, melyek közül a legnehezebb és a legtöbb következménnyel járó elhatározás a jövendő pálya, a foglalkozás kiválasztása. Első ízben a nyolcadik osztályban kerülnek válaszút elé a diákok, ilyenkor azonban sok esetben még a szülő sem lehet elég tapasztalt ahhoz, hogy olyan irányba terelje gyermekét, amely hozzásegítheti a számára leginkább megfelelő életpálya megtalálásához. Ebben a korban a tanulók még nem szereztek elég tapasztalatot, az ilyen fiatalon kitervelt életpályák később, a középiskolai évek során többször is változhatnak. A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség, a Szatmár Megyei Tanács és a Szatmár Megyei Nevelésügyi Erőforrás és Tanácsadó Központ (CJRAE) közös felmérést végzett a nyolcadik és tizenkettedik osztályos diákok középiskolai, illetve egyetemi továbbképzési terveiről. A nyolcadik osztályosok közül a kérdőíves felmérés során összesen 3213 diákot kérdeztek meg, kb. 50-50 százalékban kerültek városi és falusi tanulók a mintába, 2060 román nyelven, 826 magyar nyelven és 39 német nyelven tanuló diák töltötte ki a kérdőíveket.

A megyében, elméleti ágon

A megkérdezett nyolcadik osztályos diákok legnagyobb része, pontosabban 2925 tanuló jelölte meg Szatmár megyét továbbképzése helyéül, 158-an úgy gondolták, nem folytatják tovább tanulmányaikat, 130 diák pedig más megye középiskoláiban szeretne továbbtanulni. Ez utóbbiak közül a legtöbben Máramaros megyei középiskolákba szeretnének jelentkezni, de vannak olyanok is, akik Szilágy, Kolozs vagy Bihar megyében folytatnák legszívesebben tanulmányaikat. Az elvégzett felmérés a diákok szakorientációs terveire is kitért, a kérdőívekben a megkérdezettek 46,5 százaléka elméleti iskolákat karikázott be, 43,9 százalék technológiai líceumokban szeretne képesítést szerezni, 9,6 százalék pedig szakmai ágakban folytatná tanulmányait. Emellett a statisztikákból az is kiderül, hogy megyei szinten az elméleti iskolákat választó diákok nagyobb része humán osztályokban szeretné bővíteni tudását, a szakmai ágat választó diákok inkább a sport felé hajlanak, míg a technológiai líceumok jövendőbeli diákjai a technikai osztályokat részesítik előnyben. Ezzel szemben, ha a magyar tagozatos diákokra vonatkozó statisztikákat nézzük, az derül ki, hogy a legtöbben reál osztályokban szeretnék elvégezni a középiskolát, mégpedig természettudományok szakirányon. A magyar diákok közül reál osztályban 121 diák jelentkezne matematika-informatikára, 160-an szeretnének természettudományokat tanulni, míg humán szakokon 76-an filológia és 21-en társadalomtudományok szakirányt választanának.

Legkeresettebb iskolák

A felmérésből az is kiderül, hogy melyek azok a Szatmár megyei iskolák, amelyekbe a legtöbben adnák le jelentkezésüket beiratkozáskor. Ha a megyeközpont elméleti iskoláit vesszük figyelembe, a megkérdezett magyar diákok 5,6 százaléka a Kölcsey Ferenc Főgimnázium valamelyik osztályában szeretne továbbtanulni, 2,1 százalék a Református Gimnáziumot választaná, 1,5 százalék pedig a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum mellett döntene. A megkérdezett diákok 2.5 százaléka az Aurel Popp Művészeti Líceumban választana valamilyen itt folyó művészeti képzést. A nagykárolyi elméleti középiskolák közül 7,5 százalék az Elméleti Líceum mellett döntene, és 2,4 százalék iratkozna a Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceumba. Ha a megyeközpont szakiskoláira vonatkozó statisztikákat nézzük, a diákok 7,3 százaléka a Gheorghe Dragoş Technikai Líceumban szerezne képesítést, 4,4 százalék a G. E. Palade Élelmiszeripari Líceumot, 3,4 százalék pedig az Elisa Zamfirescu Technikai Líceumot választaná. Nagykárolyban a nyolcadikosok 3,3 százaléka választaná a Iuliu Maniu Technikai Líceumot, és 3 százalék iratkozna a Simion Bărnuţiu Technikai Líceumba.

Természettudományokra 

A kérdőíves felmérés eredményeiből ezek mellett a különböző szakirányok iránti érdeklődésre is fény derül. A Kölcsey Ferenc Főgimnázium esetében a megkérdezett diákok közül 74-en jelentkeznének természettudományok osztályba, 26 diák pedig a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum hasonló szakára jelentkezne. A Református Gimnázium esetében a filológia osztály nyerte el a legtöbb magyar nyolcadikos tetszését, a nagykárolyi Elméleti Líceum esetében azonban szintén a természettudományok osztály tűnt népszerűbbnek, ide 46 diák jelentkezne. A technikai líceumok közül a Gheorghe Dragoş egyetlen magyar nyelvű osztályába többen adnák le jelentkezésüket, mint az iskola román nyelvű osztályaiba, hasonló a helyzet a G. E. Palade Líceumban is, az Elisa Zamfirescu két magyar nyelvű osztálya közül azonban a legtöbben a fodrászképzés mellett döntenének.

Mészáros Petra