Belföld

„Ellopták” a fekete péntek startját

2019.10.30 - 15:52

Néhány romániai üzlet „ellopta” a fekete péntek startját, többen ugyanis máris Black Friday akciókat hirdettek. A fogyasztóvédelem óvatosságra inti a vásárlókat a rendkívüli ajánlatok kapcsán.

Az idei évben hivatalosan november 15-én veszi kezdetét a Black Friday kezdeményezés, amely során számos akcióval találkozhatnak a vásárlók az üzletekben és a webáruházakban. Vannak azonban üzletek, ahol már a hivatalos dátum előtti időszakban is kedvezményekkel várják a látogatókat, ezért a Fogyasztóvédelmi Hatóság hasznos tanácsokat kíván adni a vásárlóknak, amelyeket követve a fogyasztók felkészültebben vághatnak neki ennek a napnak — meg persze az előttünk álló heteknek.

A megelőző években számos panasz érkezett be a fogyasztóvédelemhez, többek között azért, mert a kereskedők nem jól mérték fel az árukészlet iránt várható érdeklődést, így több esetben nem vagy csak jelentős késéssel tudtak eleget tenni a vásárlási feltételeknek. A vitás helyzetek elkerülése miatt azt tanácsolják, hogy fordítsanak fokozott figyelmet a Black Friday napján lebonyolított vásárlásokra.

Miután jól megfontoltuk, hogy valóban megvesszük-e az általunk leginkább megfelelőnek tartott terméket, nézzünk utána, hogy a meghirdetett ár kedvezményesen került-e feltüntetésre! Erre különösen jó megoldást kínálnak azok az ár-összehasonlító oldalak, ahol több vállalkozás árukészletéből tudjuk megtekinteni ugyanazt az árucikket. Amennyiben megtaláltuk azt a webáruházat, ahol vásárolni szeretnénk, úgy számítanunk kell arra is, hogy a megnövekedett érdeklődés miatt nem biztos, hogy ténylegesen meg tudjuk venni a terméket. Ha azonban a megrendelést követően nyilatkozatot kapunk arra vonatkozóan, hogy a kereskedő elfogadta a rendelést, akkor sikeres volt a rendelésünk. Nem szabad azonban összetéveszteni ezt a visszaigazoló e-mail üzenettel, amely kizárólag arra szolgál, hogy automatikus jelzést adjon arról, hogy az előrendelésünk beérkezett a vállalkozáshoz. A sikeres tranzakciót követően azonban mégis előfordulhat, hogy a kereskedő megtagadja a termékértékesítést — például azért, mert időközben elfogyott az áru —, ekkor azonban köteles haladéktalanul visszafizetni az átutalt teljes összeget.

Lényeges tudni, hogy ha szeretnénk elállni a vásárlástól, azt magánszemélyként, internetes vásárlás esetén a termék kézhez vételétől számított 14 naptári napon belül tehetjük meg hazai és más EU-tagállami webáruházakkal szemben.

Bárhol is vásároljuk meg a kiválasztott árut, a kétéves szavatossági időszak biztosított rá, illetve jótállásos termék esetén az egy év kötelező jótállás. Ehhez azonban fontos megőrizni a blokkot vagy a számlát, hogy a későbbiekben eredményesen érvényre juttathassuk minőségi kifogásainkat.

 

Hihetetlen árak

 

Valószínűtlenül alacsony áraknál számolnunk kell azzal, hogy téves a fogyasztói ár, így vélhetően nem fogjuk azon az áron megkapni a kiszemelt terméket. Egy árucikk esetében két árcímke feltüntetése jogszabályellenes; ha ilyennel találkozunk, a kereskedő köteles az alacsonyabb árat felszámítani.

Érdemes fokozott elővigyázatossággal eljárni az olyan honlapokról történő rendelés esetén, amelyek feltűnően nagy árengedménnyel csábítanak vásárlásra, miközben nem található információ az eladóról, és közvetlen kapcsolat sincs feltüntetve, például csak egy űrlapon lehet kommunikálni, és nincs fizikai címe a vállalkozásnak. Ebben az időszakban megszaporodnak ugyanis azok a honlapok, amelyek jellemzően egyszerű felépítésűek, bombasztikus ajánlatokkal kecsegtetnek, ám valódi teljesítés helyett átverik a vásárlókat.

 

 

Bumbuluţ Krisztina