Szatmárnémeti

Ellenőrzik a megye pálinkafőzőit

2012.10.08 - 07:54

A patakok alacsony vízállása miatt a megyében működő pálinkafőzőkből származó cefre komoly szennyezéseket okozhat a vizekben, a megyei vízgazdálkodási hivatal már elkezdte a főzdék ellenőrzését.

Már javában főzik a pálinkát a megye szilvaterméséből, ami az idén igen gazdagra sikeredett. A Szatmár Megyei Vízgazdálkodási Hivatal munkatársai elkezdték a pálinkafőzők ellenőrzését. A kormánybiztosi kollégiumi ülésen Cornel Mercea, a vízügyi hivatal mérnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az idén komoly szennyezést okozhatnak a patakokon a pálinkafőzők, ugyanis nagyon alacsony a patakok vízszintje, a kevés vízben pedig nem hígul fel a szabadon belefolyó cefre, ami fokozott szennyezéseket okozhat a vizekben. Akik nem kezelik megfelelően a keletkezett szennyező anyagokat, komoly büntetésekre számíthatnak, amely magánszemélyek számára 10-15 ezer lej, jogi személyek számára pedig 35 és 40 ezer lej között mozog a vétség súlyától függően. A pálinkafőzőknek rendelkezniük kell a vízügyi hatóság által kibocsátott engedéllyel. A tulajdonosokat egy beton ülepítő építésére kötelezik a főzés során keletkezett cefre tárolására. Ugyanakkor a hatályos törvények értelmében környezetvédelmi engedéllyel csak azok a pálinkafőzők kell rendelkezzenek, amelyeknek a kapacitása meghaladja a 300 litert, mondta el Békéssy Erzsébet, a környezetvédelmi ügynökség igazgatója. A szennyvizet beton ülepítőkben kell tárolniuk, ha megteltek, kiszivattyúzzák a tartalmukat és elszállítják el a szennyvíztelepekre. A folyókba közvetlenül belefolyt cefre erjedésnek indul, elfogyasztja a vízben oldott oxigént, ami a halak pusztulásához vezethet, állítják a szakemberek.

Komoly szennyezések az Avasban

A problémával kapcsolatosan megkerestük Márk-Nagy Jánost, a Túr Menti Védett Területeket kezelő szatmárnémeti EKE igazgatóját. Az ökológus elmondta, az Avas térségében sok olyan pálinkafőző működik, ahol a keletkezett cefrét közvetlenül a patakokba öntik, ami feketére színezi a vizet, és kellemetlen szagot áraszt. Turcon is több ilyen üzemel, amelyek láthatóan szennyezik a Turc patakot, a múlt héten a szennyezések következtében halpusztulások történtek a vízfolyáson. A cefre nemcsak a vizeket szennyezi, hanem a talajt is, ahol tárolják. Miután megfelelő módon komposztálták, a cefre a talajok trágyázására is felhasználható.

 Pándi Annamária