Szatmárnémeti

Ellenőrzés a feketemunka felderítésére

Az ITM ellenőreinek szeptemberi tematikus akciója a feketemunka felderítésére irányult (Fotó: facebook.com/Inspecţia Muncii)
2021.10.09 - 18:30
A munkaügyi felügyelőség munkatársai szeptemberre a feketemunka felderítése érdekében szerveztek ellenőrzési akciót. A 68 ellenőrzött cég között három munkaadót találtak, akik nem jelentették be alkalmazottaikat, a kirótt bírság értéke esetükben 80 ezer lej.

A feketemunka visszaszorítása érdekében kitűzött akcióterv részeként szeptember folyamán a területi munkaügyi felügyelőség munkatársai a munkaügyi minisztériummal együttműködve ellenőrzést tartottak az építkezési vállalkozásoknál, a pékipari cégeknél, illetve az őrző-védő szolgáltatást nyújtó vállalatoknál. A 68 ellenőrző akció keretében három munkaadót találtak, akik be nem jelentetett munkaerőt foglalkoztattak, őket összesen 80 ezer lejre bírságolták. Ebből 40 ezer lejt a munkaszerződés nélkül dolgozó személyek miatt, 40 ezer lej bírságot pedig azért osztottak ki, mert a megkötött szerződést a cégek nem továbbították megfelelő időben — legkésőbb a munkakezdést megelőző napon — a Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőséghez (ITM SM), derül ki a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményből.

A munkatörvénykönyv egyéb előírásainak megszegéséért is szankciókat róttak ki, ezekből 19 pénzbírság, 10 800 lej összértékben. A 2017/95-ös számú kormányhatározatban foglaltak, mégpedig a munkavállalók elektronikus rendszerben történő nyilvántartásának elmulasztásáért 6 esetben büntettek a munkaügyi felügyelők, ebből kettő pénzbírság, 1300 lej összértékben. 
A 66 munkaegészségügyi vizsgálódás során 106 szabálytalanságra bukkantak az ellenőrök, ám csak 3 esetben róttak ki pénzbírságot is, 3000 lej összértékben. Az elmúlt hónapban a munkaadók 10 eseményt jelentettek az ITM SM munkatársainak, ezek kivizsgálása folyamatban van.

A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményből kiderül, hogy a felügyelőség munkatársai az elmúlt hónapban 27 régiséget igazoló okiratot adtak ki az ITM SM archívumában lévő iratokból, ugyanakkor 5540 okmányt a REVISAL-adatbázisból, valamint 15 régi, papíralapú munkakönyvet adtak át tulajdonosaiknak, melyek még az ITM archívumában voltak.
Júliusban az ITM SM munkatársai 18 magánszemélytől és 11 jogi személytől érkező petíciót iktattak, ugyanakkor 55 igénylésre adtak választ a törvényes előírásoknak megfelelően. Közleményükben kihangsúlyozzák, hogy a beérkező petíciók közel 50%-a online fut be. 
Az ITM SM vezetősége ezúton is értesíti az érintetteket, hogy a kormány 2021/117-es számú sürgősségi határozata, mely módosítja a munkatörvénykönyvet, megjelent a Hivatalos Közlönyben, így hatályba is lépett. Ennek elsődleges módosítása a szürkemunkára vonatkozik, mely esetén jelentősen megnövekedett a kiszabható pénzbírság, másrészt pedig arról is rendelkezik, hogy a bérek késleltetett kifizetése komoly szankciót vonhat maga után. 

Elérhetőség

Az ITM SM vezetősége felhívja az érintettek figyelmét arra, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megelőzése, illetve a hatékonyabb munkavégzés érdekében petícióikat az [email protected] e-mail-címre küldjék, vagy töltsék ki a www.itmsatumare.ro honlapon megtalálható online formanyomtatványt.

Sógor Beáta