Szatmárnémeti

Elkezdte vándorútját a fekete gólya

2015.08.24 - 19:30

A megszokottnál korábban indultak útnak térségünkből a fekete gólyák, melyek naponta több mint 170 kilométert tesznek meg, hogy nyolcvan nap múlva afrikai telelőhelyükre érkezzenek.

Az Erdélyi Kárpát Egyesület – Szatmárnémeti munkatársai által idén júniusban helymeghatározós jeladóval felszerelt fekete gólya a napokban elkezdte hosszú vándorútját az afrikai telelőterületek irányába. A Túr névre keresztelt madár előbb a Szamos vonalát követte, majd az Erdélyi Mezőségen keresztül haladt tovább dél felé. Rövid pihenőket tartott Marosvásárhely és Brassó közelében, majd a Duna árterében állt meg hétfőn, augusztus 24-án reggel, Cernavodă közelében — derül ki az egyesület Friss Újsághoz eljuttatott közleményéből, melyben több szakértőt is megszólaltatnak.

A Túr Menti Védett Területek öreg tölgyeseiben már 2013 telén kezdetét vette az a munka, aminek eredményeként sikerült több fekete gólya fészket is megtalálniuk a védett terület szakembereinek és a közel húsz önkéntes segítőnek. A foglalt fészkek egyik szülőmadarát fogták be és engedték szabadon könnyű, műholdas helyzet meghatározót (GPS) és jeladót is magába foglaló készülékkel a hátán. Romániában első alkalommal kerül ilyen korszerű nyomkövető fekete gólyára.

Márk-Nagy János, az Erdélyi Kárpát Egyesület igazgatója elmondta, akciójuk a „Túr Menti Védett Területeket képező gyepek természeti és táji értékeinek megőrzése” című projektnek köszönhetően valósulhatott meg, az Európai Gazdasági Térség 2009 – 2014 Civil Támogatási Alap Romániában támogatásával. A projekt keretében egy fekete- és egy fehér gólya lett nyomkövetővel ellátva és a jövő évben szándékoznak ellátni még egy fekete gólyát adóvevővel.

Dr. Kósa Ferenc (biológus, Babeş-Bolyai Tudományegyetem): “Túr 2015 augusztus 16-án, reggel 8-9 óra között indult hosszú vándorútjára. A fekete gólyák nagy része a fehér gólyákhoz viszonyítva két héttel később, szeptember eleje-közepe körül indul útnak, így Túr a megszokottnál korábban kezdte el délre tartó odüsszeáját. Külföldről kapott adatok alapján tudjuk, hogy a kelet-európai madarak telelőterülete az Egyenlítőtől északra, Etiópia és a Közép-Afrikai Köztársaság területein húzódik, mintegy 6000 kilométerre délre a költőterületektől. Átlagban nyolcvan nap alatt érik el telelőterületüket, napi átlag 176 kilométert megtéve.”

Dr. Szabó D. Zoltán (biológus, Ocellus): „A fekete gólya erdeink egyik legtitokzatosabb madara, fehér rokonától eltérően igen ritkán kerül az ember szeme elé. A jeladóval ellátott madarunk óránként rögzít egy pontos földrajzi koordinátát, így elég alaposan tájékozódhatunk viselkedéséről. Főleg arra vagyunk kíváncsiak, hogy milyen táplálkozóterületeket részesít előnyben a fiókák nevelése során. Szerencsés esetben a napelemes készülék több éven keresztül is működni fog, így több fészkelési időszak, vonulás és telelés részleteire derülhet fény.

A projekt keretében adóval megjelölt két madár on-line is követhető a ciconia.ro/sattrack.html oldalon illetve a csatolt térképen.