Belföld

Elkezdődtek az elbocsátások

2020.03.24 - 17:28

A szükségállapot miatti megszorítások okán csökkent kereslet és export miatt bekövetkezett, ami ilyen esetekben be szokott következni: kényszer-munkanélküliségre küldik az embereket.

A Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökségnél (AJOFM) futnak össze a szálak akkor, ha tömeges elbocsátásokról van szó. Jelen esetben az alkalmazottak úgynevezett technikai munkanélküliségre küldésének veszélye áll fenn a megye több nagyobb cégénél is, ráadásul nagy számban. Az ok: leáll a külföldi anyacég, leállnak a megrendelők vagy a beszállítók, ami miatt nincs munka. Ha nincs munka, nincs fizetés sem, úgyhogy egyre több cégnél írják a listát, hogy hány embert kell kényszerszünetre küldeni.

Szatmár megyében a vendéglátóipari és turisztikai cégeket viseli meg leginkább a járványügyi intézkedések gazdasági vonzata, a főleg két-három embert foglalkoztató vendéglők, sörözők, kávézók, bárok és pizzázók sorban adják be a kulcsot és jelentik be munkanélkülinek az alkalmazottaikat. Jelen állás szerint ez a fajta szolgáltatási ágazat van leginkább és lesz még inkább megtépázva a járványügyi intézkedések és az emberek fertőzésveszély miatti félelme következtében.

Tegnap percenként csöngött a telefon az ilyen ügyekben illetékes munkaerő-foglalkoztatási ügynökségnél; vagy azért, mert eldőlt, hány embert küldenek technikai munkanélküliségre a cégek, vagy azért, mert az iránt érdeklődtek, hogy ennek a fajta ideiglenes menesztési formának mik a jogi vonzatai. Annyit sikerült az ügynökségnél ebben az ügyben megtudnunk, hogy már több mint hatvan cég jelentett be kisebb-nagyobb számú elbocsátottat, és van egy cég, amelyik nyolcszáz technikai munkanélküliségre küldött emberrel jelentkezett. A cég nevét adatvédelmi okokból nem adták ki, de az nem D betűvel kezdődik.

Az egyik legnagyobb, vendégmunkában dolgoztató szatmárnémeti foglalkoztató állítólag még nem döntött a kényszerpihenőre küldöttek számáról, egy másik hasonlóan nagy cég pedig azt fontolgatja, hogy inkább önerőből oldja meg a kényszerszünetre rendelt kollégák részfizetésének biztosítását; valószínűleg a kérvényezésekben tapasztalt óriási bürokrácia miatt fanyalodik erre a megoldásra.

A technikai munkanélküliségre való küldés valószínűleg egész héten tartó jelenség lesz a megyében, főleg, mert még nincsenek meg az állami támogatás nyújtásának alkalmazási normái. Vagyis tegnap még az állami hivatalok sem tudták, milyen papírok kellenek ahhoz, hogy valaki ilyen státusúvá legyen tehető, mi kell ahhoz, hogy a cég megkapja az állami támogatást, illetve hogy azt mikor folyósítja a kormány.

Princz Csaba