Jó gyógyulási mutatói vannak annak a triplaterápiás kezelésnek, mely révén több ezer, hepatitis C-vírussal fertőzött személy gyógyulhat ki betegségéből országszerte.
„Megkaptuk az egészségügyi minisztérium és az országos egészségbiztosítási pénztár támogatását is ahhoz, hogy sikerre vigyük ügyünket, amiért több évtizede küzdünk” — mondta Diaconu-Hajdú Ágnes, a nagykárolyi Sano-Hep Egyesület vezetője, még tavaly októberben, amikor arról beszélt a honlapunknak, hogy hosszas egyeztetést követően Romániában is elérhetővé vált az a kezelési mód, mely a gyógyulást ígéri a betegek számára.
Egy triplaterápiás kezelésről van szó, mely a hepatitis C-s páciensek számára ajánlott eddigi duplaterápiának a továbbfejlesztett változata. Ez az új kezelés interferon-mentes, ami hatalmas előrelépés és a betegek számára a gyógyulás esélyét adja. Háromtablettás kezelést jelent ez a terápia, melynek 12 hete alatt minden reggel és este be kell venni az orvosságot. Olyannyira precízen kell figyelni az adagolásra, hogy minden alkalommal, percre pontosan ugyanakkor kell bevenni a gyógyszereket, s a kezelés időtartama alatt a táplálkozásra, illetve az egyéb, a páciens által szedett gyógyszerek hatásaira is figyelni kell.
„Románia úgy alkudta ki a kezelést a gyógyszergyártó céggel, hogy a kezelés befejeztével fizet majd a gyógyszerekért. Aki meggyógyul — mivelhogy ez a készítmény gyógyítja a betegségünket —, annak a kezelését kifizeti az állam. Aki nem gyógyul meg, annak a kezelését a gyógyszergyártó cég fizeti. Kilenc központ van Romániában, ahol monitorizálják a betegeket: Temesváron, Kolozsváron, Nagyváradon, Marosvásárhelyen, Nagyszebenben, Iaşi-ban, Bukarestben, Konstancán és Craiovan. A kezeléshez szükséges vizsgálatokat csak a felsorolt városokban, kijelölt laborokban végeztethetik el a betegek. Azért ott, mert a gyógyszergyártó cég csak ezeket fogadja el hivatalosnak. A beteg bármely várost választhatja az említett kilenc közül. A gyártó feltételként szabta azt is, hogy okmánnyal igazolják, hogy a hepatitisz vírus nem mutálódott a betegben. Hivatalosan elvileg 5 ezren vagyunk Romániában, akiknek 4-es fokozatú fibrózisunk (májkövesedésünk) van. Kétezer beteg dossziéja jutott el Bukarestbe a kezelés jóváhagyására. Ha nem vagyunk ötezren, akkor remélem, hogy lehetővé válik az is, hogy következzen a 3-as, 2-es és 1-es fibrózisos betegek kezelése. Hiszen nagyon sok fiatal szervezetében van ott a vírus. Mi, akik megkaptuk a jóváhagyást, két héttel ezelőtt meg is kezdtük a kezelést. Nagyon komoly méreg a gyógyszer, viszont nagy előnye, hogy elpusztítja a vírust, nem pedig csak hatástalanítja” — fejtette ki Diaconu-Hajdú Ágnes.
A nagykárolyi Sano-Hep Egyesület vezetője a májvédőkkel és egyéb gyógyszereivel együtt naponta 26 tablettát szed, és nagyon reméli, hogy tíz hét múlva, a kezelés befejezését követően, a gyógyulásáról számolhat be. Azt az érdekvédelmi, tájékoztató munkát, amit eddig végzett, viszont a jövőben sem adja fel: továbbra is arra biztat minden beteget, hogy hívja, keresse őt, mert szívesen segít, legyen szó akár ennek a kezelésnek az igénybevételéről, akár a vizsgálatok elvégzéséhez szükséges dokumentáció összeállításáról vagy akár a betegek jogainak ismertetéséről.