Egészség

Elkezdődött az iskola — mit tegyen a szülő?

Csak egészséges gyermeket engedjünk iskolába, aki tisztában van a védekezési szabályokkal / Fotó: dreamstime.com
2021.02.09 - 14:05
Elkezdődött a második félév, ezzel együtt pedig a legtöbb tanintézetbe fizikailag is visszatérhettek az óvodások, iskolások. Mi a teendőjük a szülőknek? A kérdést dr. Răzvan Cherecheş, a kolozsvári BBTE közegészségügyi intézetének vezetője válaszolta meg.

Dr. Răzvan Cherecheş közegészségügyi szakember, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem professzora és közegészségügyi intézetének vezetője hasznos tanácsokat osztott meg a szülőkkel, akiknek gyermekeit ettől a héttől ismét óvodába, iskolába várják.

A szakember szerint az első, mondhatni nulladik lépés, hogy minden szülő gondolkodjon el azon, engedi-e gyermekét az oktatási intézményekbe. Ha a csemete krónikus betegségben szenved, vagy egy háztartásban él 65 év fölötti, valamilyen társbetegségben szenvedő, így tehát veszélyeztetett személlyel vagy személyekkel, akkor érdemes megfontolni, hogy maradjon otthon, és inkább tanuljon otthonról online módszerrel, orvosi igazolással. Nagyon fontos, hogy a szülő beszéljen a gyermekével a folyamatos maszkviselés, a szünetek előtti és utáni kézmosás, az egyedül történő étkezés fontosságáról. Az utóbbi szabály azért fontos, mert evés közben nagyobb a veszélye a vírus cseppfertőzés útján történő terjedésének.

A második jótanácsa a közegészségügyi szakértőnek az, hogy a szülő tartson fenn állandó kapcsolatot az iskolával telefonon, Facebook- vagy WhatsApp-csoporton keresztül, hogy tudja tájékoztatni a tanintézményt a gyermek esetleges megbetegedéséről, és az iskola is tudja tájékoztatni őt a tanítás ideje alatt, ha a gyermek fertőzésgyanús.

Reggelente, óvodába, iskolába való készülődés során a szülő mindig ellenőrizze, hogy jelentkeznek-e a gyermeken gyomor- vagy légzőszervi bántalmak tünetei. Ha igen, értesítse erről a háziorvost, és — talán mondani sem kell — ne engedje iskolába a gyermeket, ha pedig súlyosak a tünetek, akkor a 112-es sürgősségi segélyhívót is tárcsázhatja. Ha nem, akkor gondoskodjanak a szülők megfelelő maszkról a gyermekük számára: a maszk készülhet textilből, és lehet színes is. A „barátságos” maszkot szívesebben viseli a gyerek.

Ha zsúfolt a tömegközlekedési eszköz, akkor a gyerek inkább gyalog menjen iskolába! Hiába viselünk maszkot a buszon, mondja a szakértő, magunkat és gyermekünket is kitesszük a megfertőződés veszélyének, hiszen kis, zárt helyen nagyon sok ember zsúfolódik össze. Az iskolához érve a szülő kerülje a többi szülővel való érintkezést, és hagyja, hogy a gyerek egyedül menjen be az épületbe!
A szülő gondoskodjon arról, hogy otthoni környezetben a gyerek ne halljon a védekezési szabályok — például a maszkviselés — hasznát kétségbe vonó, netán vírustagadó kijelentéseket! Az ilyen megjegyzések megrendítik a gyermek bizalmát az óvintézkedésekben, és veszélyeknek teszik ki őt.
„Vigyázzanak gyermekeikre!” — int dr. Răzvan Cherecheş közegészségügyi szakember.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Jöhet az iskolabútorzat!

Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester aláírta az iskolák új bútorzattal való felszereléséről szóló szerződést.
Belföld

Ősztől már hétfajta ösztöndíj lesz

A 2024/2025-ös tanévben már 7 különböző ösztöndíjban részesülhetnek a romániai diákok.