Szatmárnémeti

Elkezdődött az igazgatói vizsga szóbeli szakasza

2021.11.16 - 07:30

Tegnap elkezdődött az iskolaigazgatói versenyvizsga utolsó szakasza, az interjúk során a számítógép-felhasználói ismereteket is felmérik. Szatmár megyében a megyei vizsgabizottság döntése értelmében a vizsgaközpontot a Szatmár Megyei Pedagógusházban (1 Decembrie 1918 utca 6. szám) alakították ki, és öt vizsgabizottság előtt zajlik az igazgatói és aligazgatói vizsga utolsó része, melyen megyénkből 83-an vehetnek részt, ők azok, akik az írásbeli vizsgán legalább 70 pontos dolgozatot írtak. A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség honlapján (cutt.ly/uTzZyGD) közzétett listán meg lehet tekinteni, melyik oktatási intézmény vezetői tisztségére jelentkező személy mikor vizsgázik. Mindegyik tanintézményhez külön bizottság alakult, melyet 2 tantestületi tag, 1 tanfelügyelő, 1 önkormányzati képviselő, valamint 1 humánerőforrás-szakember alkot. Az interjú egy órát tarthat, és a jelentkező bemutatását megszakítás nélkül kell meghallgatniuk a vizsgabizottság tagjainak, ezt követően feltehetik kérdéseiket. Az interjú maga három részből áll, mely keretében a jelentkezőnek be kell mutatnia fejlesztési stratégiáját, melyet már a jelentkezési dossziéhoz csatolt, ezután megejtik a digitális kompetenciák felmérését, és végezetül a jelentkezőnek a vizsgabizottság kérdéseire is válaszolnia kell. A teljes interjúról videófelvétel készül.
Szatmár megyei viszonylatban tegnap reggel a Szatmárnémeti Református Gimnázium igazgatói tisztségére pályázó jelölt kezdte el az interjúk sorozatát, mely megyénkben november 23-án ér véget a Kisgércei Általános Iskola igazgatói tisztségét megpályázó jelölt meghallgatásával. Az interjún részt vevő személyek eredményeit a vizsga napján közzéteszik, s ezt követően 48 óra áll a rendelkezésükre, hogy megóvják az eredményüket az azzal elégedetlen jelöltek. Az óvásokat az [email protected] címre kell elküldjék az érintettek, ám kizárólag csak a saját jegyeik miatt emelhetnek panaszt, versenytársuk minősítését nem kifogásolhatják. A beosztási listából kiderül, hogy a Szatmárnémeti Sportlíceum igazgatói és a Nagykárolyi Elméleti Líceum aligazgatói tisztségéért van verseny, ahol két-két személy pályázik ugyanarra a pozícióra, a többi oktatási intézmény esetén nincs egynél több jelölt a tisztségre.
Szejke Ottilia helyettes főtanfelügyelő megkeresésünkre elmondta, hogy a magyar tannyelvű oktatási intézmények esetén sehol nincs két jelentkező ugyanarra a tisztségre. „Az első vizsgázó részéről pozitív visszajelzés érkezett, ami nem meglepő, hiszen ha valaki ismeri a saját intézményének a helyzetét, akkor be tudja mutatni a stratégiát úgy, hogy meggyőzze a vizsgabizottságot, amelynek tagjai, ha nem tartanak mindent elég világosnak, akkor visszakérdezhetnek. Emellett feladatként egy-egy problémás helyzetre — amit sorhúzással kapnak — kell megoldást javasoljanak a jelentkezők. Ezenkívül van egy számítógépes alapszintfelmérés, a Word és Excel használatát, valamint az ékezetes betűhasználatot nézik, és a megszerkesztett dokumentumot megadott e-mail-címre is el kell tudni küldeni. Ezek olyan alapvető dolgok, melyek a magyar igazgatóknak, aligazgatóknak, függetlenül attól, hogy sikerült-e az írásbeli vizsgájuk, nem okoz gondot, főleg, ha a pandémiára is gondolunk, hiszen gyakran úgy kellett órát tartani, hogy képernyőmegosztást, videólejátszást kellett beékelni. A vizsgák az egészségügyi és járványügyi előírások betartásával zajlanak” — fogalmazott Szejke Ottilia, aki azt is elmondta, hogy ő az óvási bizottságnak lesz a tagja, ám ez nem a megyénkből érkező fellebbezéseket vizsgálja felül, hanem a más megyéből érkezőket.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Jöhet az iskolabútorzat!

Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester aláírta az iskolák új bútorzattal való felszereléséről szóló szerződést.