Szatmárnémeti

Elkezdődött az Európai Immunizációs Hét

Több mint 20 életveszélyes megbetegedés ellen létezik védőoltás — köztük kanyaró és gyermekbénulás ellen is (Fotó: cdc.gov)
2022.04.26 - 17:00
A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság közleményben hívja fel a lakosság figyelmét a védőoltások fontosságára az Európai Immunizációs Hét kapcsán — ezek csökkentik a megfertőződés kockázatát, a saját szervezetünk természetes védekezését használva építik ki a védelmet.

„Április végén a védőoltások fontosságára szeretnénk felhívni a lakosság figyelmét, április 24. és május elseje között zajlik ugyanis az Európai Immunizációs Hét” — kezdi közleményét a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság.
A Covid-19 elleni védőoltási kampány tovább folytatódik, a védettségi szint pedig egyenes arányban nő az oltottak számával. A Covid-19 elleni immunizálás mellett azonban több olyan, oltással megelőzhető fertőző betegség is van, amely továbbra is kiemelt figyelmet igényel: ilyen például a kanyaró és a gyermekbénulás.

Az oltási lefedettség és a kanyaró előfordulási aránya jól mutatja, melyek a sérülékeny közösségek, ahol nagyobb hangsúlyt kell fektetni az immunizálásra. A Covid-19-világjárvány idején Európában és Romániában egyaránt meredeken csökkent a kanyarós esetek száma. Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) Népegészségügyi Statisztikák és Tájékoztatás Országos Központjának (CNSISP) adatai szerint Romániában 2020 júniusa óta sem kanyarós megbetegedést, sem elhalálozást nem regisztráltak, ezzel együtt a kiegészítő, kanyaró, rózsahimlő és mumpsz elleni kombinált ROR-oltási kampányt is felfüggesztették. Az országos oltási rend ütemterve alapján beoltott gyermekek aránya jelenleg az optimális szint alá süllyedt, ehhez pedig az is hozzájárult, hogy a családorvosok, akik lebonyolítói az immunizációs programnak, időszakosan nem jutottak vakcinákhoz, illetve nem kaptak megfelelő mennyiséget ezekből.

Ukrajnában, ahol az oltási lefedettség még gyengébb, mint Romániában, február elsején gyermekbénulás elleni oltási kampány indult, amely azokat a 6 hónap és 6 év közötti gyermekeket célozta meg, akik mindeddig nem kapták meg a vakcinát. Erre nagy szükség volt, hiszen tavaly ősszel a szomszédos országban ismét terjedni kezdett a betegség, gócpontok alakultak ki. A fegyveres konfliktus kirobbanását megelőzően mintegy 140 ezer olyan gyermek oltását tervezték a hatóságok, akik egyetlen oltást sem kaptak a gyermekbénulás ellen.

A hazai járványügyi hatóságok is nyomon követték az ukrajnai helyzetet, valamint kampányt indítottak a határ menti területeken, Szatmár, Máramaros, Suceava és Botoşani megyékben a kicsik gyermekbénulás elleni oltási kampányának pótlására — azok esetében, akik nem kapták meg ezeket a vakcinákat az oltási rendnek megfelelően.
A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság közleménye arra is rávilágít, hogy a Covid-19-világjárvány idején hozott intézkedéseknek, a maszkviselésnek köszönhetően sikerült csökkenteni a felső légúti megbetegedések és az influenzás esetek számát. Az influenza esetében továbbra is a védőoltás a megelőzés leghatékonyabb módszere — február 6-ig 1 360 995 grippé elleni vakcinát adtak be a veszélyeztetett lakosságnak az Egészségügyi Minisztérium ingyenes kampánya révén.

Egészség és biztonság

Az immunizáció egy globális egészségügyi és fejlesztési sikertörténet, évente milliók életét menti meg. A védőoltások csökkentik egy adott betegséggel való megfertőződés kockázatát, a saját szervezetünk természetes védekezését használva építik ki a védelmet. Amikor oltást kapunk, akkor a saját immunrendszerünk válaszol. Jelenleg több mint 20 életveszélyes megbetegedés ellen létezik védőoltás, mint például a tuberkulózis, gyermekbénulás, kanyaró, szamárköhögés. A WHO becslései szerint a védőoltásokkal évente 2–3 millió halálozás előzhető meg.
Éppen ezért továbbra is fontos felhívni a figyelmet arra, hogy az oltások létfontosságúak a betegségek és az elhalálozások megelőzésében. Ki kell emelni, hogy az oltásokkal megelőzhető betegségek terjedésének megelőzése teszi lehetővé, hogy egészséges és produktív életet éljünk.

A társadalom nagy része értékeli az oltásokat és bízik bennük. A védőoltás a legjobb befektetés az új nemzedékek egészségébe és oktatásába — márpedig a következő generációnak, gyermekeinknek biztonságot, egészséget és örömet szeretnénk nyújtani — zárja üzenetét az Európai Immunizációs Hét alkalmából a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság.

Bumbuluţ Krisztina